Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

Misterele cartofului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In oricare reteta, carnea se poate substitui sau elimina fara ca asta sa aibe aspect negativ, ca va fi o alta mancare la fel de buna, poate si mai delicata decat cu carne.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cartofi Duchesse

 

 

O reţetă din bucataria franţuzească, uşoară şi rapidă.

Cartofi Duchesse sunt o garnitură specială pentru anumite preparate din peşte şi carne.

 

 

Ingrediente:

 

1 kg cartofi

100 gr unt

3 galbenusuri

1/2 lingurita nucsoara

50 gr cascaval

sare si piper dupa gust

 

Mod de preparare:

 

Cartofii se curata, se spala si se taie in cuburi. Se pun la fiert in apa cu sare ca pentru piure. Dupa fierbere se scurg de apa si se zdrobesc. Se incorpreaza untul amestecand continuu. Se adauga treptat galbenusurile, cascavalul ras, nucsoara, sare si piper dupa gust.

 

Intr-o tava tapetata cu hartie de copt se toarna aveline din compozitia formata.

 

Se introduce tava in cuptorul incalzit la 200 grade si se lasa sa se rumeneasca cca 6-7 min.

 

Cartofii Duchesse se servesc ca garnitura pentru preparate diverse din carne şi peşte.

 

 

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/reteta-zilei-cartofi-duchesse_1163138.html#ixzz2QtYbi2Sq

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ca suna bine, mie imi plac cartofii in orice combinatii, pacat ca al meu barbat ii cam detesta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie combinatia aia nu imi zice nimic special. daca scot nucsoara asa fac eu piureul de cartofi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte misteriosi au fost cartofii cumparati recent, 2 kg si ceva, aratau perfect dar cand am spalat am simtit un miros, am pus ochelarii lupa si vedeam multe locuri negre care au fost niste dopuri negre de aruncat tot cartoful ca odata a crescut ceva in el, este contaminat cu cancerigene si aproape totul a fost aruncat ca am pus la fiert curatati ultimii 2 cartofi si miroseau urat.   Nu tin minte vreodata sa fi cumparat asa ceva sau sa fi intampinat asa un necaz ca voiam sa mananc usor ceva cu o salata si branza.   Mai aveam si de aerisit casa iar putorile ies mai greu ca intra in toate alea.   La magazin mi-au dat inapoi cei 2 dolari cat am dat pe ei, dar nu echivaleaza nimic acea suma cand vreau sa mananc ceva si nu pot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Supa de Cartofi 

 

Securata bine si se taie in cubulete cartofi, se pune intr-o cratita sau oala ulei sau grasime si cartofii la un prajit rapid, se adauga un pic de ceapa bine tocat.

Se amesteca mereu sa nu se arda, un pic de faina, boia, ardei gras dat pe razator, sare-piper ... smantana amestecat cu lapte si apa atit cata supa vrea fiecare.

O foaie mica de dafin, patrunjel verde si fierbe pe foc mic pana sint fierti cartofii.  Se mai adauga apa ca scade le fiert si zeama este foarte buna. 

Am avut niste mujdei intr-o sticluta si am adaugat la oala sa mai eliberez de greutati frigiderul.  Nu ma mai satur ca am facut si crutoane de paine uscata,

ca nici cu concursul pasarilor nu le putem termina uscaturile din frigidere ... cu varza acra tocata-l mancam  :yam:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cartofi Prajiti in ulei  ... si Salata de Varza cruda, stropiti cu otet in care sint si fire de Tarhon sa-i dea o aroma si gust.   

Pe frigul asta nimic nu ma incalzeste, am sperante mari in cartofii producatori de miracole  :haha:

 

Idaho este zona de unde provin cartofii cumparati, foarte mari si gustosi, se cultiva si in Arizona pentru fabricarea chips-urilor ca aici mereu sint in pamant.

In Idaho vine o iarna grea, aici se scoate de cate este nevoie si se replanteaza mereu ca si ridichiile rosii.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Misterul legat de cartofi care nu-mi da pace de o vreme ... De ce este asa de scump???  

 

Este la el acasa, aproape, cat e de aici pana la Peru???  7000 KM ca este de langa granita cu Bolivia, nu din capitala, Lima ...

si totusi intrece pretul altori legume si zarzavaturi de pe rafturi pe langa ca mai nou se vinde si putregai daca-i deja ambalat.

 

Poate-l compara la pretul de 1 kg in alta parte dara aici unitatea de masura etalon este de 0,454 de grame la $1,69, 

iar un cartof poate deveni mai scump de $3,50 cu usurinta ca sint bulbi mari si grei, iar daca inauntru sint si stricati, devine mult mai scump!!!

 

Se duce inapoi in magazin pentru rambursare dar cand vrem sa mancam, nu bani imaginam in farfurie.

 

Stiu, ne vom obisnui cu ideea ca nu-i bun pentru sanatate, desi e plin de Potasium, si eu am lipsa in corp, ma indop cu capsule pe reteta

sa fie la puterea respectiva, sa ma ajute sa n-am crampe la picioare.  Bananele nu-mi plac asa de mult desi sint mult mai ieftine, sub 0,69 centi/pound.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca ma surprinde in acest an ce fel de cartofi ne pun pe tarabe, noi in secuime doar la capre, porci dadeam din acea calitate, era considerat nutret, nicidecum pentru pentru consumare umana, este si greu de curatat si fara gust.   Dimineata merg la piata libera sa cumpar de acolo, daca gasesc ce-mi trebuie, insa nu stiu cati se vor prezenta din cauza caldurii, nu pot planifica prea mult pana nu sint acolo.   Sper sa gasesc si cimbru ... in aprozarul meu Bio nu mai e o buna afacere decand l-a cumparat Walmart, vinetele erau mucegaite vizibil si curgea zeama maro din ele, smochinele la fel mucegaite de 5 mm in jur, nu se raceste magazinul la nivelul cerut.  Am adus acasa rosii inauntru mucegaite, nu se vedea nimic de afara.   Mai astept putin si incep cu reclamatiile la Camera de Comert.  Am vazut lapte dus inapoi, dar noi nu folosim insa branzeturile vor da dovada de putoare daca se va intrece masura.    Daca controlul gaseste din astea, inchide de tot si bine ar face, plus ca este murdar pe jos, si altele.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×