Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

Misterele cartofului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cartofi copti in jar cu sare kimion menta uscata praf de ardei si ulei de masline

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cartoful, o leguma cu o mie de fete !

 

Cartoful este o planta vivace erbacee al carei nume generic (Solanum) desemna la romani o varietate de zarna. Unele dintre aceste specii, datorita rezistentei lor la frig si la boli, a faptului ca sunt soiuri timpurii, au fost utilizate pentru ameliorarea varietatilor cultivate in Europa sau pentru crearea de noi soiuri.

 

Cartoful prajit

Cartofii prajiti sunt cartofi taiati in bucati lungi si prajiti in grasime, alteori in untura de bou (seu) si mai nou in ulei de arahide, de preferinta intr-o masina speciala (intr-o friteuza).

Ei trebuie sa fie crocanti si aurii in exterior si moi in interior.

Pentru ca sunt taiati foarte subtire, mai poarta si numele de cartofi pai. Acestia din urma sunt folositi mai ales in restaurantele de tip fast-food sau in industria produselor congelate. Acest tip de preparare este foarte gras, adica se foloseste mult ulei. Astfel ca, daca un cartof contine 0,5% lipide, un cartof prajit contine aproximativ 25%. Rata de materie grasa este dependenta de raportul volum/suprafata cartofului prajit: cu cat cartoful este taiat mai subtire, cu atat suprafata care intra in contact cu uleiul este mai mare. Prepararea sub forma unor chipsuri este si mai bogata in grasimi.

Cartofii prajiti cu midii, pentru belgieni, si cartofii prajiti cu peste, pentru englezi, au intrat deja in meniul comun. Astazi, cartofii sunt consumati mult si in restaurantele de tip fast-food, unde sunt primiti congelati si pre-prajiti. Se desfasoara diferite cercetari incercandu-se punerea la punct a unei pelicule de amidon ce ar permite reducerea defectului dietetic, mentinand totusi usurinta utilizarii de catre lanturile de restaurante.

 

Pregatirea

Este necesara scurgerea cartofilor imediat dupa prajirea lor, asezandu-i dupa scoaterea din friteuza pe un servet de hartie dublu si stergandu-i astfel incat sa se absoarba tot uleiul de pe suprafata lor, atata timp cat vaporii de apa inca se mai evapora.

De fapt, in urma prajirii si scoaterii din friteuza, cartofii nu sunt deloc grasi: uleiul nu poate patrunde in ei deoarece este impiedicat de evaporarea apei din cartof in timpul prajirii (acesti vapori sunt cei care produc fierberea). De indata ce cartofii incep sa se raceasca, vaporii inca prezenti in cartoful prajit se condenseaza si se transforma in apa.

Pentru pregatirea lor este necesar sa nu se arunce cartofii in ulei inainte ca acesta sa ajunga la temperatura potrivita (altfel suprafata cartofului se va coace si se va usca prea repede si se va imbiba cu ulei inainte ca miezul cartofului sa fie suficient de cald pentru a produce vaporii). Nu trebuie nici sa se scoata cartofii din ulei prea repede. Pentru a incerca nivelul de prajire, trebuie folosita o furculita, dar fara sa se scoata cartofii din ulei. Pentru cei care prefera cartofii mai crocanti, sau doar pe jumatate facuti, acestia trebuie scursi imediat dupa scoaterea din ulei. Durata prajirii depinde de greutatea cartofilor.

La fel, sararea sau adaugarea de condimente se face imediat dupa scurgere, si nu in farfurie, atata timp cat mai exista vapori. In acest caz, sarea se dizolva mai bine si in timpul racirii patrunde mai bine in cartof, parfumul mirodeniilor va fi absorbit, iar la final se adauga mai putine condimente. Totul trebuie sa fie pregatit pentru aceste operatiuni inainte de scoaterea din ulei a cartofilor.

Pentru calitatea gustativa a cartofului prajit, din imensa varietate de cartofi, trebuie alesi cei la care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wurst und kartoffen !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand aud cartofi ma gandesc la oameni infometati care mananca cartofi stricati sau cruzi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aud pentru prima oara in viata mea, zahar in cartofi ... eu pun piper macinat.

Am auzit ca unele pun si o ceapa la fiert cu cartofii care va fi amestecat ....

cred ca apartine de curiozitatile gastronomice.

 

Eu am crezut ca despre cartofi se vorbeste in topic, se poate merge parale cu temele???

Pentru prima oara in viata ta eu zic sa si incerci. Pune o lingurita rasa de zahar in cartofii pentru piure cand ii zdrobesti alaturi de delikat, sare si unt. Sa vezi ce buni ies.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand aud cartofi ma gandesc la oameni infometati care mananca cartofi stricati sau cruzi[/size].

 

 

Eu nu vreau sa ma exprim la ce ma gandesc acum, ce fel de persoana poate sa scrie asa ceva, cam unde-l clasific!!!

 

 

 

Pune o lingurita rasa de zahar in cartofii pentru piure cand ii zdrobesti alaturi de delikat, sare si unt. Sa vezi ce buni ies.

 

 

Nici "Delikat" nu folosesc sau sare prea mult doar patrunjel verde mult.

Delikat este o variatiune al Vegeta??? din asta am vazut si pe aici insa Delikat nu.

Beau cafea si ceai fara zahar ....

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut de curand,o ,,garnitura'' de cartofi(eu am mancat-o asa,goala)din cartofi fierti,cu mult unt,patrunjel,si masline feliate.A fost foarte buna. :doh: :lazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×