Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

Misterele cartofului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am zis ca ce naiba, care poate fi diferenta dintre cartofi si cartofi? Da' este.

serios??? :)

mai ales cand am vazut pe cutie ca numa' 28% sare in cutia cu pricina

serios??? :lol2:

 

:doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cureti cartofii, ii tai cuburi, ii pui sa fiarba. Cand au fiert, ii scurgi, ii omori cu ceva pana se face pasta, apoi pui lapte si unt, cate putin, si "freci" :o: . Pui lapte pana se face cat de pufos vrei tu. Sare dupa gust.

Eu il prefer pe cel din cartofi, nu cel de pe rafturi.

 

later edit: da' nu pot nega ca cel de pe rafturi nu e al naibii de gustos... insa eu sunt mai obsedata cu mancarea "sanatoasa", mai ales cand am vazut pe cutie ca numa' 28% sare in cutia cu pricina :)

 

io nu pun si lapte, ca se strica repede si vreau sa mananc si a doua zi. :o:

 

serios??? :lol2:

 

serios??? :doh:

 

:o:

 

Ia uite-o p'asta ce mirata e. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

no, faza cu cartofii e cam asa: cartofi pentru prajit, pentru fiert, pentru cuptor, pentru salate, pentru mama dracului. Iar io n-am atata loc sa tin pungi de cartofi de diferite sortimente in casa, asa ca ii iau pe aia care imi pica in mana. Si pireul de pe raft. Ca io n-am cu ce altceva sa-i omor, decat cu blender-ul :)

 

No, si in ceea ce priveste mancarea, pot sa gatesc ce vreau, ca domnul mananca cu pofta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cureti cartofii, ii tai cuburi, ii pui sa fiarba. Cand au fiert, ii scurgi, ii omori cu ceva pana se face pasta, apoi pui lapte si unt, cate putin, si "freci" :o: . Pui lapte pana se face cat de pufos vrei tu. Sare dupa gust.

Eu il prefer pe cel din cartofi, nu cel de pe rafturi.

 

later edit: da' nu pot nega ca cel de pe rafturi nu e al naibii de gustos... insa eu sunt mai obsedata cu mancarea "sanatoasa", mai ales cand am vazut pe cutie ca numa' 28% sare in cutia cu pricina :lol2:

 

28 % sare ? ....adica aproape o treime ! :o::o: :) ...Io zic ca ai pierdut o virgula, o zecimala, ceva ..... :o:

 

:pardon:

 

no, faza cu cartofii e cam asa: cartofi pentru prajit, pentru fiert, pentru cuptor, pentru salate, pentru mama dracului. Iar io n-am atata loc sa tin pungi de cartofi de diferite sortimente in casa, asa ca ii iau pe aia care imi pica in mana. Si pireul de pe raft. Ca io n-am cu ce altceva sa-i omor, decat cu blender-ul :doh:

 

No, si in ceea ce priveste mancarea, pot sa gatesc ce vreau, ca domnul mananca cu pofta.

 

Poate ca e foarte multumit cu ce desert primeste dupa ;)

 

:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
28 % sare ? ....adica aproape o treime ! :o::o: :) ...Io zic ca ai pierdut o virgula, o zecimala, ceva ..... :doh:

 

:lol2:

 

 

 

Poate ca e foarte multumit cu ce desert primeste dupa :o:

 

:o:

vrei sa zici ca nu-s o bucatareasa buna? :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde si de cartofi. Am observat asta ultima data cand am facut. Am fiert pentru piure, cartofi pentru prajit. Am zis ca ce naiba, care poate fi diferenta dintre cartofi si cartofi? Da' este.

Eu n-am avut problema asta niciodata. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vrei sa zici ca nu-s o bucatareasa buna? :doh:

 

nu asta am zis :)

 

Eu n-am avut problema asta niciodata. :lol2:

 

Poate la voi inca nu se cultiva oribilii de cartofi din west - fiecare e bun pentru ceva si atat - unii pentru cartofi pai, altii pentru la cuptor, altii pentru piure ... :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu n-am avut problema asta niciodata. :)

 

Nici eu, pana acu' doua saptamani.

Cica se cresc cartofii pe marte acum. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×