Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Visurile oamenilor tristi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da, oamenii sunt liberi sa faca si sa dreaga ce vor ei, si tocmai de aceea ar fi cazul sa respecte acest lucru si cand vine vorba de tine, chiar daca nu ii lingusesti.

 

Nu stiu ce gasesti tu superb in a te simti important doar pentru ca esti mai transparent in comunicare...en fin, fiecare cu ce-l doare.

Te risipesti aiurea si pierzi energie proprie incercind sa schimbi oamenii . Nu se vor schimba si de suferit o vei face tot tu daca nu schimbi perceptia ta in interior , bucurindu-te ca esti stabil si echilibrat . E o stare care iti va aduce multe beneficii si cei care vor raul se vor autoelimina din anturajul tau caci nu vor mai dori sa fie in preajma ta . E un beneficiu si o rezolvare simpla . Sunt eu in comunicare si cine nu doreste sa comunice cu mine e liber sa plece . Nu pierd nimic si nu castig nimic daca ramine , dar daca va incerca ceva se va risipi el , nu eu .

Editat de Prostanacul
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt eu in comunicare si cine nu doreste sa comunice cu mine e liber sa plece .

Foarte frumos ce spui tu acolo, dar te rog, nu uita ca de multe ori pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti.

E o forma de a spune ca uneori trebuie sa iti impui niste limite in fata unor oameni. Daca ei de la sine nu isi dau seama ca este imperios necesar sa le respecte, le amintesti tu.

 

Nu ma refer sa schimbi oamenii, ci a nu lasa oamenii sa te schimbe pe tine, doar pentru ca ei sunt mai multi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e imperios necesar sa te respecte nimeni deoarece cind esti fericit tu cu tine insuti , orice respect din exterior nu are nici o valoare in fata respectului de sine , caci nu il modifica cu nimic , nici in bine , nici in rau . Oamenii pot fi multi si pot afirma orice despre tine ,

Nu e vorba de echilibrul meu cu eu-ul interior. Eu raman la fel indiferent de cum ma percep cei din jur.

E vorba de calomnieri, de bete in roata//chestii care se intampla in viata reala. Majoritatii nu ii este suficient sa isi vada de viata proprie, multi se catara si pe spatele tau daca pot.

Ba prosti esti tu daca nu iei masuri si ii lasi sa te exploateze sau sa iti exploateze imaginea.

 

De ce sa primesti tu de furca in plus din cauza ca ei nu stiu ce e ala bun simt si atac la persoana?

 

Si nu am spus ca este imperios necesar sa TE respecte, ci sa iti respecte drepturile.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos ce spui tu acolo, dar te rog, nu uita ca de multe ori pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti.

E o forma de a spune ca uneori trebuie sa iti impui niste limite in fata unor oameni. Daca ei de la sine nu isi dau seama ca este imperios necesar sa le respecte, le amintesti tu.

 

Nu ma refer sa schimbi oamenii, ci a nu lasa oamenii sa te schimbe pe tine, doar pentru ca ei sunt mai multi.

Atita timp cit ramai tu cu tine in echilibru , nimeni nu poate sa iti faca nimic .Incercarile lor sunt sinucideri curate , daca doresc sa iti faca rau si nu e treaba ta sa ii salvezi de la propriile lor alegeri . Nu e imperios necesar sa te respecte nimeni deoarece cind esti fericit tu cu tine insuti , orice respect din exterior nu are nici o valoare in fata respectului de sine , caci nu il modifica cu nimic , nici in bine , nici in rau . Oamenii pot fi multi si pot afirma orice despre tine ,nu te vor schimba daca tu nu vrei ca iti dai seama ca e impotriva a ceea ce esti tu , caci cunoscindu-te pe tine insuti bine si fiind in echilibru , vei intelege ca sunt doar niste copii zburdalnici care nu isi gasesc locul lor si vei zambi .

Editat de Prostanacul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de echilibrul meu cu eu-ul interior. Eu raman la fel indiferent de cum ma percep cei din jur.

E vorba de calomnieri, de bete in roata//chestii care se intampla in viata reala. Majoritatii nu ii este suficient sa isi vada de viata proprie, multi se catara si pe spatele tau daca pot.

Ba prosti esti tu daca nu iei masuri si ii lasi sa te exploateze sau sa iti exploateze imaginea.

 

De ce sa primesti tu de furca in plus din cauza ca ei nu stiu ce e ala bun simt si atac la persoana?

 

Si nu am spus ca este imperios necesar sa TE respecte, ci sa iti respecte drepturile.

Nu conteaza . Cind vezi un copil zburdalnic poate sa iti faca rau ? Nu au cum sa iti exploateze imaginea ca din start intra in conflict cu echilibru tau si sinceritatea ta . Daca imaginea ta e creata pe impresii ca sa placi si acum te revolti ca asa te percep, nu e vina lor . Daca in schimb taci ´´ ca sa fie bine ´´ iara nu e vina lor . E alegerea ta ca sa suferi . Ei reactioneaza la alegerile tale sau daca nu alegi , aleg ei pentru tine si atunci iara nu esti in echilibru fata de tine ca ai lasat responsabilitatea alegerilor pe seama lor . Esti rezultatul propriilor tale alegeri , fie ca ai ales , fie ca ai lasat sa aleaga altii pentru tine .

Editat de Prostanacul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza . Cind vezi un copil zburdalnic poate sa iti faca rau ?

Poate sa sparga o vaza pe care sa o platesc eu. Dar haide sa vorbim de oamenii mari care trebuie incurajati sa se responsabilizeze, si nu sa muncim noi de 10 ori in plus pentru ei, daca vrem ca proiectul in care sunteM implicati sa inainteze.

Daca din cauza lor se produc intarzieri nu sufera numai ei, ci si tu.

In plus, cand esti responsabil peste o mana de oameni, sau doua...tu raspunzi pentru actele lor in mod direct.

 

Nu este suficient sa iti vezi de ale tale daca actele lor implica in mod direct perturbarea eficientei tale.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa sparga o vaza pe care sa o platesc eu. Dar haide sa vorbim de oamenii mari care trebuie incurajati sa se responsabilizeze, si nu sa muncim noi de 10 ori in plus pentru ei, daca vrem ca proiectul in care sunteM implicati sa inainteze.

Daca din cauza lor se produc intarzieri nu sufera numai ei, ci si tu.

In plus, cand esti responsabil peste o mana de oameni, sau doua...tu raspunzi pentru actele lor in mod direct.

 

Nu este suficient sa iti vezi de ale tale daca actele lor implica in mod direct perturbarea eficientei tale.

O plateste cine a spart-o . Nu o sa incurajezi pe nimeni sa se responsabilizeze nici daca ai avea energia unei bombe atomice . selectia lor conteaza pentru eficienta muncii in grup si asta se face bazandu-te doar pe asemanari . Omul nu se schimba daca nu vrea si ce anume e si mai grav ca nu se cunoaste pe el insusi si nu cred ca o sa il faci tu sa se cunoasca .Poti sa te enervezi cit vrei si o faci pe sanatatea ta si tot ce vei realiza e nimic .

Implicarea prea mult la a rezolva tu toate lucrurile , ii face pe ei doar sa isi ia banii pe proiect . Nu sunt ei de vina ca tu vrei sa faci totul rapid si ii dai deoparte .Ii obisnuiesti asa si apoi tot tu te superi ca nu ai eficienta .

Editat de Prostanacul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Implicarea prea mult la a rezolva tu toate lucrurile , ii face pe ei doar sa isi ia banii pe proiect .

Corect.

Si cu asta sunt lasat in legea mea, ca imi fac treaba si se pot baza pe mine.

 

Restul e can can.

En fin, te las sa ai ultimul cuvant, daca insisti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×