Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Eutanasia

Postări Recomandate

Profund de acord cu aceasta metoda de a pune capat suferintei fara rost atunci cand pacientul este in stadiu final iar medicamentele nu-i mai pot alina suferinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ieri pe coastele australiei a fost eutanasiat puiul de balena ce-si pierduse mama!.............

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de acord cu eutanasierea ...

De ce ? ....

Probabil pentru ca cred in demnitatea umana ... O persoana care o viata intreaga a fost "cineva" a trait frumos a facut fapte bune iar la sfarsit sa ajunga sa fie dependent de alta persoana sa ii schimbe plosca sa il spele sa ii dea de mancare ... ca sa moara intr-un sfarsit murdar si in chinuri.

Orice om cred ca ar trebui sa moara cu demnitate ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A ajuta un prieten sa scape de o suferinta infinita este un lucru ilegal,ilogic,imoral?Pina unde poate merge prietenia?

Prietenia tine cont de spatiu,lege,credinta? Daca TU oricine ai fi ,treci prin suferinte din care sti ca nu o sa scapi,ceri sa le induri,ce esti? Daca vrei sa scapi de suferinta ,cum te numesti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

V-ati gandit vreo clipa ca fiecare are o soarta de ispasit si trebuie sa suportam cu noblete orice ne este dat sa suportam, pana la capat?

 

Daca nu stim sa actionam sa ne usuram in bine situatia si sa ne-o depasim, atunci, a nu suporta pana la capat si a nu muri demni, este o mare lasitate.

 

Nu avem dreptul sa hotaram nici macar asupra propriei vieti, d-apai asupra altora!

Editat de Ixulecsu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A actiona in asa fel sa ne usuram situatia?S- a inventat fuga domnule! Sunteti pe patul spitalului cu tot felul de furtune in miini sau stu eu pe unde Sa va dau startul ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
V-ati gandit vreo clipa ca fiecare are o soarta de ispasit si trebuie sa suportam cu noblete orice ne este dat sa suportam, pana la capat?

 

Da ce draga suntem samurai? :lol:

 

Daca nu stim sa actionam sa ne usuram in bine situatia si sa ne-o depasim, atunci, a nu suporta pana la capat si a nu muri demni, este o mare lasitate.

 

Asta ar fi valabil pentru sinucigasi dar si aici parerile sunt impartite.In nici un caz nu condamni un om care nu mai poate sa-si usureze singur "situatia" si sa o depaseasca in nici un caz ca doar mai are putin timp de trait si asta in chinuri groaznice.De ce sa fie las? Ca nu doreste sa moara cacat in pat si zbierand cat il tin plamanii de dureri? Asta e demnitate? Exemplu cel mai bun ar fi unchiul meu din Romania(odihneasca-se in pace),a avut ciroza la ficat,a ajuns in stadiu avansat si s-a chinuit un an de zile pana sa moara.Nici morfina nu-si mai facea efectul si urla cat il tinea gura in dureri. 1 an...365 de zile...a suferit si i-a ridicat cineva monument pentru "demnitatea" de care a dat dovada ca a suportat toata sarada pana la capat?

Editat de xqzy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai asta ar fi intrebarea: credeti ca e moral sa-i ajutam pe niste oameni care sufera,uneori cumplit,sa plece din trupurile-inchisoare,sau considerati acest act de compasiune,o crima?

nu-i moral!!

voi ati fost in stare sa creati viata? ati plamadit cu mainile voastre o vrabiuta, o pisica, un om?! atunci de ce aveti tupeul sa curmati viata atata timp cat nu voi ati creat-o!?!?

 

deci daca omul nu-i in stare sa creeze viata, atunci exista Atcineva care se ocupa cu asta. prin urmare tot El decide si cand sa moara cineva si cum sa moara

 

compasiune?? fiecare om isi cunoaste propria viata, stie ce lucruri bune sau rele a facut de-a lungul existentei sale

religia dacica spunea ca bolile se abat asupra omului pacatos si ca ele se pot trata prin indreptarea morala a omului

religia ortodoxa zice ca prin boala omul se mantuieste si se curata de pacate si ca daca nu sufera in viata asta va suferi in cea viitoare

deci daca un om sufera pe patul de moarte eutanasierea nu e solutie buna caci pe langa faptul ca faci un omor, il mai privezi si pe celalalt de mantuire

 

V-ati gandit vreo clipa ca fiecare are o soarta de ispasit si trebuie sa suportam cu noblete orice ne este dat sa suportam, pana la capat?

 

Daca nu stim sa actionam sa ne usuram in bine situatia si sa ne-o depasim, atunci, a nu suporta pana la capat si a nu muri demni, este o mare lasitate.

 

Nu avem dreptul sa hotaram nici macar asupra propriei vieti, d-apai asupra altora!

corect!! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Postarea ta repoduce fidel pozitia bisericii...asa ca nu am de ce sa te suspectez ca ai gandit ceea ce ai scris.

Daca nu erai indoctrinata,chiar crezi ca ai fi scris acele cuvinte?

 

religia dacica spunea ca bolile se abat asupra omului pacatos si ca ele se pot trata prin indreptarea morala a omului

religia ortodoxa zice ca prin boala omul se mantuieste si se curata de pacate si ca daca nu sufera in viata asta va suferi in cea viitoare deci daca un om sufera pe patul de moarte eutanasierea nu e solutie buna caci pe langa faptul ca faci un omor, il mai privezi si pe celalalt de mantuire

Sper ca nu folosesti calmante,nu te duci la doctor si nici pe copii tai nu-i duci...a usura suferinta e IMORAL.Tu ai spus-o.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
V-ati gandit vreo clipa ca fiecare are o soarta de ispasit si trebuie sa suportam cu noblete orice ne este dat sa suportam, pana la capat?

 

Daca nu stim sa actionam sa ne usuram in bine situatia si sa ne-o depasim, atunci, a nu suporta pana la capat si a nu muri demni, este o mare lasitate.

 

Nu avem dreptul sa hotaram nici macar asupra propriei vieti, d-apai asupra altora!

 

Asta ar fi valabil pentru sinucigasi dar si aici parerile sunt impartite.In nici un caz nu condamni un om care nu mai poate sa-si usureze singur "situatia" si sa o depaseasca in nici un caz ca doar mai are putin timp de trait si asta in chinuri groaznice.De ce sa fie las? Ca nu doreste sa moara cacat in pat si zbierand cat il tin plamanii de dureri? Asta e demnitate? Exemplu cel mai bun ar fi unchiul meu din Romania(odihneasca-se in pace),a avut ciroza la ficat,a ajuns in stadiu avansat si s-a chinuit un an de zile pana sa moara.Nici morfina nu-si mai facea efectul si urla cat il tinea gura in dureri. 1 an...365 de zile...a suferit si i-a ridicat cineva monument pentru "demnitatea" de care a dat dovada ca a suportat toata sarada pana la capat?

 

Atunci cand esti mancat de cancer de piele timp de 10 ani si nici macar nu poti sa stai intins in pat din cauza durerilor, cand timp de 2 ani ai dormit sezand si ai stat dezbracat pentru ca orice haina iti datea dureri de neimaginat nu cred ca se mai poate vorbi de a suporta soarta cu noblete si a muri demn. Acea persoana a fost aproape un inger, s-a chinuit o viata sa-si cresca copii, sa-i dea la facultati, a suportat alaturi un sot alcoolic ca sa nu "strice" familia, pentru ca sa sfarseasca in asemenea chinuri ... unde este demnitatea si nobletea ? Ce pacat ar fi putut face asa de mare incat sa suporte o asa boala? Persoana era mama mea.

 

 

nu-i moral!!

voi ati fost in stare sa creati viata? ati plamadit cu mainile voastre o vrabiuta, o pisica, un om?! atunci de ce aveti tupeul sa curmati viata atata timp cat nu voi ati creat-o!?!?

 

deci daca omul nu-i in stare sa creeze viata, atunci exista Atcineva care se ocupa cu asta. prin urmare tot El decide si cand sa moara cineva si cum sa moara

 

compasiune?? fiecare om isi cunoaste propria viata, stie ce lucruri bune sau rele a facut de-a lungul existentei sale

religia dacica spunea ca bolile se abat asupra omului pacatos si ca ele se pot trata prin indreptarea morala a omului

religia ortodoxa zice ca prin boala omul se mantuieste si se curata de pacate si ca daca nu sufera in viata asta va suferi in cea viitoare

deci daca un om sufera pe patul de moarte eutanasierea nu e solutie buna caci pe langa faptul ca faci un omor, il mai privezi si pe celalalt de mantuire

 

O sa sune naspa (si probabil vor exista multe pareri la afirmatia mea) dar ...

Daca era asa, cine a creat viata, nu imi datea posibilitatea (fizica, psihica) sa pot sa o curm pe a mea sau a altora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×