Sari la conținut
Forum Roportal
eperdos

Chimioterapia...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mama e bolnava de hepatita C. de 9 ani a descoperit si virusul era deja activ. Interferon si o serie de alte medicamente. Situatia era relativ stabila acum 2 ani. Descopera o mica alunita pe spate, mai inchisa la culoare decit restul si mai proeminenta. Ajunge la dermato. urmeaza o operatie de extirpare si verdictul: malign! ajunge la oncologie. Roferon si o serie de alte medicamente. Operatia nu se inchide prea bine si urmeaza o perioada cu un unguent care remediaza situatia. A trecut un an de la operatie. recidiva! in acelasi loc. o noua operatie, mai mare. totul pare bine. dupa 3 saptamini, mici formatiuni de culoare brun neagra, sub piele dar reliefate, de marimea bobului de piper apar in zona operatiilor. 2-3 la inceput apoi se inmultesc. verdict: chimioterapia. din cauza hepatitei si a transaminazelor scazute, urmeaza o perioada de pregatire. 2-3 saptamini, apoi alte 2-3 saptamini. acum 9 zile se face prima sedinta de chimioterapie. suporta bine in timpul sedintei. a doua zi usoare stari de oboseala si de greata, apoi din ce in ce mai rau. sfirseala totala, nu se poate tine pe picioare, abia spune 2-3 cuvinte. cam la 5 zile apare o durere in gitul uscat din ce in ce mai acuta si mai greu de suportat. inghite greu. doctorul o interneaza exact la o saptamina dupa sedinta de chimioterapie. analize, ecograf. verdict: ficat in stare normala (data fiind situatia cu hepatita C!) sistem digestiv in regula. splina marita. leucocitele scazute. durerea de git se datoreaza leucocitelor scazute. in prima zi de intaritoare se simte mai bine. a doua zi la fel, spre seara are din nou stari de greata. durerea de git nu scade, ba din contra, se amplifica.

 

apoi e seara si eu scriu aceste rinduri. eu sunt departe. tot ce stiu e de la telefon. poate durerea de git proveni de la numarul sczut de leucocite? isi va reveni mama la starea de dinaintea chimioterapiei, cind avea oarece tonus, pofta de mincare si voie buna? va putea continua chimioterapia? va fi oare eficienta? mama are 55 de ani.

 

va rog fiti blinzi si dati-mi mai ales speranta. dati sfaturi nu verdicte implacabile.

 

multumesc. Paul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sincer nu stiu sa-ti spun dc durerea de gat e de la nr scazut al leucocitelor, ce as putea sa-ti spun e ce sa iei in timpul citostaticilor pt a le suporta mai usor si p a nu avea reactii adeverse.sunt 2 produse de care am auzit ca sunt f bune

TAHITIAN NONI JUICE SI GANODERMA,dar ai grija sa iei produsele naturiste.

in speranta ca ti-am fost de folos

si dc mai ai alte intrebari iti stau la dispotie si te ajut cu placere

numai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc.

 

a fost metoda tatalui si a medicilor de a ne proteja. mama s-a stins azi dimineata...

 

pina in aceste clipe grele nu am inteles durerea prin care trec oamenii bolnavi si familiile lor. sunt de acum alaturi de toti cei bolnavi; iar o ruga in plus catre Creatorul cel Inalt va veni de acum in fiecare zi pentru ei.

 

Dumnezeu sa ne ajute!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc.

 

a fost metoda tatalui si a medicilor de a ne proteja. mama s-a stins azi dimineata...

 

pina in aceste clipe grele nu am inteles durerea prin care trec oamenii bolnavi si familiile lor. sunt de acum alaturi de toti cei bolnavi; iar o ruga in plus catre Creatorul cel Inalt va veni de acum in fiecare zi pentru ei.

 

Dumnezeu sa ne ajute!

Condoleante!

 

Tata are ciroza cauzata de un combo de hepatita cu alcool. Deja a trait cu un an mai mult decat ma asteptam sa o mai duca. Anul trecut, la sfarsitul primaverii, se decompensase si ma rugam sa mai reziste macar o luna sa apuce sa o mai vada o data pe sora mea si pe nepotelul din Germania ce urmau sa vina in vizita.

 

Modul in care am reusit sa fac eu fata mai bine situatiei a fost sa gasesc un inteles in toata nebunia asta... si am inteles ca el moare acum ca sa ma invete efectele nocive ale alcoolului.

 

Fiecare poate alege intelesul pe care sa il dea intamplarilor din viata. Poti alege si tu. Asta e cea mai importanta libertate umana.

 

Poti alege de exemplu sa vezi in moartea mamei tale un indemn la viata, la o viata mai plina si mai apropiata de cei dragi. Iar de fiecare data cand te vei gandi la ea, sa-ti aduci aminte de sacrificiul ei si sa traiesti si mai plin, si mai aproape.

 

Spunea Maestru: Fiinte luminoase suntem, nu materia asta bruta.

Fii sigura ca ea s-a intors inapoi in Lumina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

condoleante...sincere condoleante...

imi pare asa de rau, dar cum de s-a intamplat asa de brusc,mie nu mi-a venit sa cred cand am citit am ramas socata.

sa iti de-a dumnezeu putere sa poti trece peste aceasta durere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc cavalere. e bine ca cei ce pleaca din lumea asta nedreapta in cea a dreptilor lasa in urma lor o dorinta de mai bine pentru cei dragi. ca suferinta lor si viata lor nu a fost in zadar.

 

multumesc loredana pentru sfatul tau atit de promt. cu siguranta l-as fi folosit.

 

si eu si tata suntem puternici si faptul ca ne avem unul pe celalat ne da si mai multa putere. cit despre cum intelege fiecare un astfel de moment dureros, din prima clipa ne-am gindit ca toate vorbele si sfaturile ei vor ramine vii in mintea noastra pentru a le urma, asa cum nu intotdeauna faceam inainte; ca felul ei curajos de a fi - si in fata bolii si a durerilor dar si in fata vietii pur si simplu - trebuie sa fie un mod de a trai si pentru noi; si ca asa cum a iubit ea oamenii trebuie sa iubim si noi.

 

au trecut 5 zile si mai bine de cind s-a dus si au trecut si momentele grele de la spital, pompele funebre si cimitir. am mai si plins dar din nevoia launtrica de a fi alaturi de tata am primit o forta extraordinara sa trec peste aceste momente. sper sa nu fie doar o refulare a durerii, dar ma simt bine, data fiind situatia, si ma simt impacat ca am fost buni cu mama , ca i-am spus de nenumarate ori ca o iubim - si eu si tata si logodnica mea -, ca am pupat-o de 3 ori in fiecare zi pina sa plec in vacanta cu 2 saptamini inainte.

 

viata merge mai departe. nu in acelasi fel luminoasa, dar poate mai dreapta, mai sigura, stiind ca de acolo de sus ea ne vegheaza.

 

promit sa mai vin pe acest forum, sa fiu alaturi de altii care trec prin momente grele.

 

va multumesc inca odata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur sincer ca esti asa de curajos

eu sincer numai la gandul ca l-as putea pierde pe tati simt ca inebunesc pe cuvant iti spun,nu stiu cum voi face fata,fara el toata lumea mea s-ar narui,eu il ibesc f mult,si ma gandesc ca atunci cand ma voi uita in jurul meu voi vedea lucruri de ale lui sau facute de el...nu stiu cum voi face fata

multa putere in continuare

si mai vb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi s-a facut pielea de gaina. sunt sentimente pe care le cunosc si le inteleg teribil. spaima mea cea mai mare acum e sa nu pateasca tata ceva... Doamne, am devenit aproape obsedat. daca nu sunt cu el in camera, "il verific" din 10 in 10 minute, sa vad ca e ok.

 

draga loredana, mama a fost la cluj la oncologie. acolo e profesorul Lazar si fiul dumnealui deasemenea. Au si cabinet privat si cel putin cu mama au fost oameni extraordinari. nu pot sa iti spun ca lucrurile la cluj se vor clarifica pentru tatal tau, dar daca vrei, iti pot da citeva informatii (adresa cabinetului, nr. de telefon, etc.). In plus, au conditii foarte bune, nu e deloc deprimant si pentru mama mea asta a contat enorm.

 

ma rog pentru tatal tau sa fie bine si pentru tine sa ai putere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iti multumesc mult

sincer nu stiu ce sa fac,sapt viitoare ar trebui sa mearga sa faca puctie la plamni si mie sicer imi e am frica,in sensul ca am auzit ce de la asa ceva se poate imprastia si at nu e de bine,nu stiu cum e mai bine,ei zic ca fara puctie nu ii pot da tratament de chimio, nu stiu ce sa fac sa il las sau nu sa faca

iti multumesc mult pt cuvintele spuse si te inteleg ca iti faci griji pt tatal tau, trebuie sa ai mare grija de el,dar el cum se simte sum e cu moralul ce zice?

kiar te rog dc poti sa imi dai un nr de telefon si adresa cab particular sa vb si eu acolo,dr lazar e medic oncolog sau ce?

multumesc mult si mai pastram legatura

numai bine si sa ne de-a d-zeu putere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×