Sari la conținut
Forum Roportal
deutza_87me

ce ati raspunde la urmatoarea intrebare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am un prieten care locuieste in italia....pe zi ce trece imi dau seama ca singurul lucru important pentru el sunt banii si atat...am intrat aici pt ca nu stiu cu cine sa vb nu stiu cu cine sa ma sfatuiesc si am nevoie de asta..simt ca trebuie sa-mi spun povestea cuiva ca sa ma linistesc...pt inceput..i-am pus o intrebare simpla : ce te-ar face sa suferi cel mai mult in viata....si el mi-a raspuns : sa dau faliment.....voi ce ati raspunde la aceasta intrebare? si as vrea sa fiti sinceri pt ca am nevoie de un sfat bun..si inca o chestie care ar trebui precizata,, in relatia mea cu el numai el are dreptate ,,,daca il contrazic cu cea mai mica chestie se enerveaza si dispare cateva zile...il iubesc dar nu stiu cum sa ii inmoi sufletul...

nu fa greseala de a evalua raspunsurile altora dupa modul in care gandesti tu.

raspunsurile sunt de multe ori modulate de gandurile predominante de la momentul respectiv.

 

Eu nu concep o suferinta mare, nu vad un raspuns la intrebarea ta. Nu am nici o frica chiar atat de mare.

Desigur, e posibil sa raman fara bani, dar imi ramane creierul si cu asta pot face alti bani.

E posibil sa raman fara creier (sa o iau razna) dar... atunci nu stiu cat as mai fi eu cel care sufera.

E posibil sa pierd pe cineva (deces) dar... toti suntem datori cu o moarte... mi-au murit oameni dragi si pana acum.

 

Cea mai trista chestie la care ma pot gandi este sa ajung ca un batran despre care am auzit ca a spus undeva in apropierea mortii.... "Imi dau seama acum ca mi-am irosit viata."

 

Si ma gandesc la Maestrul care spunea ca Dumnezeu nu ne-a dat decat o singura porunca pe care ne incapatanam in continuare sa o incalcam. "Fiti fericiti!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu concep o suferinta mare, nu vad un raspuns la intrebarea ta. Nu am nici o frica chiar atat de mare.

Desigur, e posibil sa raman fara bani, dar imi ramane creierul si cu asta pot face alti bani.

E posibil sa raman fara creier (sa o iau razna) dar... atunci nu stiu cat as mai fi eu cel care sufera.

E posibil sa pierd pe cineva (deces) dar... toti suntem datori cu o moarte... mi-au murit oameni dragi si pana acum.

 

Cea mai trista chestie la care ma pot gandi este sa ajung ca un batran despre care am auzit ca a spus undeva in apropierea mortii.... "Imi dau seama acum ca mi-am irosit viata."

 

Si ma gandesc la Maestrul care spunea ca Dumnezeu nu ne-a dat decat o singura porunca pe care ne incapatanam in continuare sa o incalcam. "Fiti fericiti!"

 

Frumos spus...si eu tot la asta m-am referit dar la tine e mai poetic si la mine un pic mai complet... E prea extrem "irosit viata", nu ti-ar parea rau in schimb sa nu apuci sa faci TOT ceea ce ti-ai propus? Sau, macar o mare parte. Ma indoiesc ca sunt oameni care nu au facut chiar nimic din ce si-au dorit...

 

Si Margareta ce zicea? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma indoiesc ca sunt oameni care nu au facut chiar nimic din ce si-au dorit...

ai vazut "About Schmidt"? :lol:

 

 

Sa mor inainte de a reusi sa realizez tot ce mi-am propus sa fac in viata asta...

Si cam ce ti-ai propus... asa... in linii mari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cam ce ti-ai propus... asa... in linii mari.

 

Destul de multe... timp sa fie... :D

 

Nu pot sa le expun pe forum, la vedere pentru toata lumea... sunt dorinte personale care pentru unii ar suna aiurea, ar parea extraordinare sau neinteresante... Aici nu am nevoie de alte pareri, nici chiar pozitive... e drumul meu. :lol:

 

Tu ti-ai spune cele mai personale dorinte? Aici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Is suficient de dus cu pluta sa fac si asa ceva.... daca nu am facut-o la un moment dat deja... :D

 

 

hai ma las-o Jedi..chiar asa ?? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ok...cel mai rau este sa fii singur pe cont propriu si sa nu te ajute nimeni....

 

Sunt multi oameni care se descurca singuri, fara ca nimeni sa stie ca ei sufera, si traiesc si asa. Oameni batrani, bolnavi, carora le-au murit toate rudele sau care nu au avut copii... Ei sunt de admirat pentru ca au puterea sa mearga mai departe si reusesc uneori sa dea norii la o parte si sa gaseasca ceva frumos in viata asta... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am un prieten care locuieste in italia....pe zi ce trece imi dau seama ca singurul lucru important pentru el sunt banii si atat...am intrat aici pt ca nu stiu cu cine sa vb nu stiu cu cine sa ma sfatuiesc si am nevoie de asta..simt ca trebuie sa-mi spun povestea cuiva ca sa ma linistesc...pt inceput..i-am pus o intrebare simpla : ce te-ar face sa suferi cel mai mult in viata....si el mi-a raspuns : sa dau faliment.....voi ce ati raspunde la aceasta intrebare? si as vrea sa fiti sinceri pt ca am nevoie de un sfat bun..si inca o chestie care ar trebui precizata,, in relatia mea cu el numai el are dreptate ,,,daca il contrazic cu cea mai mica chestie se enerveaza si dispare cateva zile...il iubesc dar nu stiu cum sa ii inmoi sufletul...

acolo in Italia banii ... fac pe om noi suntem la sfarsitul unui ev in care ... ev de elev. Nu mai extrapola nu mai fi tematoare la momentul acela cand l-ai intrebat el avandu-te pe tine dragostea lui si cu ce sa iti poarte de grija banii lui si ai tai se temea doar de lipsa de bani nu si de tine dragostea lui. Dragostea nu tine de foame uite am extrapolat eu dar pune alta intrebare simpla ... din dragoste ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×