Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

de Timisoara, de la iesire din oras pana in centrul satului faci 11-14 min.

 

crede-ma ne-am lua pamant sa ne facem singuri casa....dar din pacate la cate tzepe am mai luat in trecut in constructii....si binenteles datorita faptului ca NU ARE CINE sa se ocupe si sa supravegheze lucrarile...crede-ma nu ma risc...

 

achizitionarea unei case vechi dar renovate reprezinta o modalitate mai usoara de a rezolva problema, mai putin stresanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as opta pentru cumpararea casei...depinde intradevar si din ce e facuta,dar...am un mare dar cand vine vorba de materialele de constructii de acum care sunt de o calitate mai slaba.Ma uitam de ex. la niste ciment turnat anul trecut...se sfarama ,pe cand betonul turnat acu 25 de ani e intact.

Nu poti fi sigura ca te incadrezi in cele 60.000 calculate de newtask + pamantul...din experienta,am invatat ca la orice investitie facuta in casa la construit cate ceva sau modernizat,eroarea de calcul a fost de aproape 100%.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu as opta pentru cumpararea casei...depinde intradevar si din ce e facuta,dar...am un mare dar cand vine vorba de materialele de constructii de acum care sunt de o calitate mai slaba.Ma uitam de ex. la niste ciment turnat anul trecut...se sfarama ,pe cand betonul turnat acu 25 de ani e intact.

Nu poti fi sigura ca te incadrezi in cele 60.000 calculate de newtask + pamantul...din experienta,am invatat ca la orice investitie facuta in casa la construit cate ceva sau modernizat,eroarea de calcul a fost de aproape 100%.

cum sa-ti dea eroare de 100%?

'ai ma Gin!!

ce calcule faci tu? :D

no offense...

dar nu ma pot abtine.. :D

.........................

btw...

calculele mele aratau o cifra undeva pe la 120000 si un teren cu 1/2 mai mic..

:focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-ma mai...serios...Am renovat o parte din casa:daramat un perete,refacut tencuiala,pus glet,ca de'...pus parchet...Ba nu iesea peretele drept si in loc de-un sac de glet au trebuit 5 ...ba nu iesea culoarea cum pretindea proprietaru' si trebuia data inca o mana....nu-mi mai vin acu in minte...stiu oricum ca am cheltuit dublu....materialele se mai scumpesc in timpul lucrarilor...si tre' sa scoti,ca doar nu o sa stai in daramaturi.De' ale constructiilor....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasa-ma mai...serios...Am renovat o parte din casa:daramat un perete,refacut tencuiala,pus glet,ca de'...pus parchet...Ba nu iesea peretele drept si in loc de-un sac de glet au trebuit 5 ...ba nu iesea culoarea cum pretindea proprietaru' si trebuia data inca o mana....nu-mi mai vin acu in minte...stiu oricum ca am cheltuit dublu....materialele se mai scumpesc in timpul lucrarilor...si tre' sa scoti,ca doar nu o sa stai in daramaturi.De' ale constructiilor....

tu ai dreptate in ceea ce zici...insa..

te-ai gandit vreodata sa folosesti materiale usoare existente pe piata?

duroc, plywood, placari pe structura metalica, rigips pentru pereti drepti, tavan din rigips..etc?

cat consumi pentru o renovarea unei incaperi vechi --materiale, bani, mana de lucru--economisesti prin consum redus de materiale si mana de lucru rapida si relativ ieftina cu materiale usoare..

...................

spre exemplu:

ai vazut ca toate mansardarile se fac acum cu plywood placat la exterior cu polistiren si la interior cu vata minerala si rigips?

de ce nu se mai foloseste BCA, ciment, caramida, tencuieli grele?

daia.. :unknw:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
spre exemplu:

ai vazut ca toate mansardarile se fac acum cu plywood placat la exterior cu polistiren si la interior cu vata minerala si rigips?

de ce nu se mai foloseste BCA, ciment, caramida, tencuieli grele?

daia.. :unknw:

 

Am vazut...pentru aceste materiale am si optat pentru mansarda...cand i-o veni vremea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vazut...pentru aceste materiale am si optat pentru mansarda...cand i-o veni vremea.

te pupa tete....

foarte bine ai facut..

acum......

atentie mare la acoperis..

Lindab este foarte bun..

nu te zgarci la bani in privinta asta..

acoperisul trebuie sa te tina cel putin 20 de ani,,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este Lindab,dar ne-am oprit la nivelul asta...urmeaza cand o fi ,sa compartimentam si sa finisam ...Casa permite mansardare...si am preferat materialele usoare,ca sa nu depasim cu tot cu mobilier si finisaje,vechea greutate a tiglei.Nu doar aspectul financiar ne-a interesat.

 

Nu stiu daca Laviniei i se va potrivi o mansardare...n-a specificat cum sta cu structura de rezistenta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este Lindab,dar ne-am oprit la nivelul asta...urmeaza cand o fi ,sa compartimentam si sa finisam ...Casa permite mansardare...si am preferat materialele usoare,ca sa nu depasim cu tot cu mobilier si finisaje,vechea greutate a tiglei.Nu doar aspectul financiar ne-a interesat.

 

Nu stiu daca Laviniei i se va potrivi o mansardare...n-a specificat cum sta cu structura de rezistenta .

ea stie mai bine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma duc din nou sa o vad sambata!

 

o sa vizitez beciul si podul :o:

 

voi face si ceva poze, sper sa stea bine cu structura de rezistenta!

 

am auzit ca daca beciul are bolte din caramida facute, inseamna ca structura e ok.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×