Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Spune cateva cuvinte despre el te rog.

Laa0ai luat de pe torente?

 

The big picture? L-am tras de pe DC, de pe un hub finlandez. Am avut noroc ca i-am gasit si subtitrare in ro, dar pe care nu-mi aduc aminte de pe ce site am luat-o. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din ce an e filmul?

2007 sau 2008. Recent, in orice caz. Acum abea observ ca l-au sters astia de pe Google de pe linkul initial. Noroc cu romanii nostri care l-au incarcat redenumit. :o: Prima data l-am vazut pe video Google asta iarna, dar bine ca l-am salvat pe un cd. O sa mai fac unul de rezerva. :huh:

 

Multumim Kether :D

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"ZEITGEIST" sunt de fapt acelesi idei Marxiste, doar ca upgradate foarte subtil cu teme biblice si mai apoi, pompos prezentate. Filmul este foarte bine gandit trebuie sa recunosc si sunt sigur ca baietii care l-au conceput stapanesc bine pshianaliza. Sunt de acord cu ideeile ,dar nu cu punerea lor in aplicare. In prima parte filmul incearca sa destabilizeze oranduirea actuala, iar a doua parte se vrea a fi un fel de try again later dat comunismului. Adica un comunism reinventat. O "alta Marie cu aceeasi palarie". Niciodata nu am spus ca ideile cu iz social atat de patrunzator nu sunt bune... dimpotriva sunt perfecte, DAR nu pot fi puse niciodata in aplicare data fiind imperfectiunea omului. In toata istoria omenirii au existat clasele sociale. Fiecare dintre noi suntem o indivuidualitate, nu ne-am educat si nu am evoluat de la inceputurile civilizatiilor ca un ego comun, universal, iar asta deja s-a imprimat genetic. Priviti la tentativa comunismului care a fost un esec total si care a lasat rani adanci... o imagine de egalitate impus-sublima la exterior, dar in interior eram macinati de faptul ca nu asta simteam cu adevarat atunci cand vedeam ca unii erau "mai egali decat altii". Filmul spune lucruri pe care deja le stim, dar alternativa facuta este foarte hilara, cu explicatii de genul "va fi o perioada mai grea la inceput, iar cei ce vor rezista vor merge mai departe...." dar nu dezvolta ideea. Nu se explica o procedura standard cu pasi de urmat, ci prin cuvinte dramuite si puse acolo unde trebuie, filmul nu face dacat sa trezeasca emotii fara continut.. Adica spune "ce trebuie facut", dar nu spune "cum trebuie facut?"

Concluzia mea este ca suntem inca imaturi pentru o noua incercare. E imposibil sa fim 6,5 miliarde de altruisti.

Si atunci ce se va intampla cu neadaptatii ca mine de exemplu? O mai punem de un Holocaust mic?

Editat de maybe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maybe ai mare dreptate...asta e si ideea de baza pentru a putea controla masele:) iei un pic d ici un pic d colo din tot ce stiu si ceilalti si apoi bagi de la tine facand in asa fel incat sa apari k un mare "maestru" in fata lor....vad ca lumea inca nu a gasit filmul...va recomand sa il cautati pe google videos :)

 

era cineva mai sus care zicea ca s-a deschis tarziu topicul asta...ei bine nu cred ca a fost nici tarziu si nici devreme:)

 

 

blessed be!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

fara suparare...dar este un alt documentar care induce lumea in eroare....mai aveti multe filme cu scenarii apocaliptice? toata lumea vad ca e innebunita dupa anul 2012 si planeta Nibiru....poate asa e moda acum :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×