Sari la conținut
Forum Roportal
midnight-ghost

Ultimul film pe care l-ati vazut

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mute - 2018, cu Alexander Skarsgård in rolul principal. Cel mai bun rol al sau de pana acum.

Recomand filmul fanilor lui Skarsgård cat si fanilor rolurilor de compozitie.

Editat de SenAnlatKaradeniz
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Designing Woman - 1957 - cu Gregory Peck, Lauren Bacall, Dolores Gray ... o comedie americana care nu mi-a placut deloc.  N-as fi crezut ca actorul meu preferat accepta asa un rol, dar atunci era fortat de imprejurari, nu lucra, nu manca!!!   In toate vremurile s-au casatorit tineri din diferite clase sociale, nu prea des dar nu era o mare problema ca atunci...     

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marcello Mastroiani este pe ecrane pe un canal de filme din arhive.  In productiile ecranizate se vorbeste italiana, sint alb pe negru, insa n-am auzit de aceste filme vechi de la inceputul carierei sale.  Sint interesante dar plictisitoare majoritatea, ma uit la cate pot dar am nevoie de pauze multe si lungi.   Ceea ce-mi place ca vad Italia in acele zile, inainte si dupa al II-lea razboi mondial, moda si stilul de viata, fumatul a depasit orice limita!!!    

8½ - 1963 - un titlu cam scurt pentru un film lung de 2 ore si jumate, dar la atit s-au oprit cu Marcello Mastroianni, Anouk Aimée, Claudia Cardinale, Sandra Milo, Rossella Falk, Barbara Steele, Madeleine Lebeau, Caterina Boratto,  Eddra Gale ... s-a calificat si pentru doua premii Oscar dar erau alte vremuri si accentul cadea pe politica am impresia.

Regizorul Federico Fellini mereu a facut filme misterioase, bune pentru multi dar mie nu prea, desi a castigat multe premii vreo peste 18. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Little Man Tate -1991 - cu Jodie Foster, Dianne Wiest, Adam Hann-Byrd ... un film foarte interesant cu niste copiii super destepti in familii necorespunzatoare si o parte din viata lor in diferite momente.  Merita vazut chiar daca n-am vazut inca asa un copil genius in viata.   Copiii vor fi copiii in copilarie oricat de mare creier ar avea pentru fizica (mecanica) cuantică.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 An American Rhapsody - 2001 - cu Nastassja Kinski, Scarlett Johansson, Raffaella Bánsági ... un film american-maghiar ... mai rar asa o cooproductie cand dintr-o tema reala istorica si importanta, regizori din 2 tari nu scot o capodopera!!!  Daca regizoarea maghiara nu accepta modificari e vina ei ca americanii pot face si filme bune dar si slabe, la ei nu conta.   Macar lasa natia maghiara sa planga 2-3 ore dar si asa a fost premiat destul filmul insa este departe de ceea ce putea sa fie.   Limbajul lasa de dorit, dar 

Transmite doar un mesaj puternic american tuturor emigrantilor, ca: - Odata plecat de acasa, nu mai apartin de societatea lasat in urma, oricat ar dori!!!   

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pal Joey - 1957 - cu Rita Hayworth, Frank Sinatra, Kim Novak ... un film foarte bun si l-am vazut pentru prima oara.  A fost un feeling special ca am revazut acesti actori "nemuritori" in comedia muzicala de pe vremuri cand Hollywood inca nu era asa de important ca azi, nici Los Angeles, doar San Francisco stralucea in California.   Merita vazut si acest film. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ai făcut, Lars von Trier? Am văzut ieri seară Dancer in the dark. Rar mi-a fost dat să văd ceva atât de dureros.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×