Sari la conținut
Forum Roportal
midnight-ghost

Ultimul film pe care l-ati vazut

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In the name of the father (1993)

Nu știu de ce nu l-am văzut în tot timpul ăsta. E un film biografic, făcut după întâmplări reale, în caz că mai e cineva care încă nu l-a văzut. Povestea adevărată a celor care aveau să rămână cunoscuți drept the Guildford Four, patru oameni, acuzați de terorism (erau timpurile in care IRA făcea ravagii) și condamnați, unul pe viață și ceilalți trei la 30 ani de închisoare, în 1974, pentru bombardarea unui pub în  Londra, când 5 civili au fost uciși.

Foarte bun filmul și înfiorător ceea ce s-a  întâmplat.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anatomy of a fall (2023) IMDb rating 7.8

Doua globuri de aur (cel mai bun scenariu și cel mai bun film într-o limbă străină) și un Palme d'Or la Cannes și încă vreo 50 de premii.

Un film lent și destul de solicitant. Dar bun. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Amarena a spus:

In the name of the father (1993)   Foarte bun filmul și înfiorător ceea ce s-a  întâmplat.

Nu cred ca am vazut filmul, dar tin minte evenimentele de la STIRI.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Where the crawdads sing (Acolo unde cântă racii), un film din 2022.

Mie filmul ăsta mi-a plăcut mult. Nu are acțiune, e iarăși un film despre care unii au zis că e plictisitor, pentru că e lent. Nu mi s-a părut, ba chiar m-a ținut atentă de la început până la sfârșit. L-aș recomanda, deși nu e o poveste veselă.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vaaai, ce film drăguț am văzut. 

Queen of the desert, 2015. Cu Nicole Kidman, James Franco și băiatul ala, Robert Pattinson. 

Inspirat din viața Gertrudei Bell,  care a avut un rol important în Orientul mijlociu după primul război mondial. 

Nu mor de dragul musulmanilor, dar filmul e agreabil. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bel canto (2018) - Julianne Moore, Ken Watanabe.

O soprană renumită devine ostatec undeva în America de Sud, unde fusese invitată să cânte la un eveniment privat. 

Dramatic. Drăguț.

Editat de Amarena
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 1/22/2024 at 3:24 PM, Amarena said:

Where the crawdads sing (Acolo unde cântă racii), un film din 2022.

Mie filmul ăsta mi-a plăcut mult. Nu are acțiune, e iarăși un film despre care unii au zis că e plictisitor, pentru că e lent. Nu mi s-a părut, ba chiar m-a ținut atentă de la început până la sfârșit. L-aș recomanda, deși nu e o poveste veselă.

Mi-a plăcut și mie. Și cartea. Nu e excepțional, dupa parerea mea, dar e cel puțin bun.

 

Influencer, 2022 - horror realist, palpitant, merge.

La sociedad de la nieve, 2023 - realizare divina. Perfectiune atrocizanta. Dur, tulburator, sensibil, traiesti si mori cu ei acolo.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frica din adâncuri (nr. 1 pe Netflix acum) sau mai bine zis, frica din adâncurile chiloților, cu Mădălina Ghenea, mândria națională a românilor

OWY0YWZmMTQ2OGE4MjA2Mzc3NGNlYzNmZg==.thumb.jpg

Editat de Avalon73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nunta pe bani, cu Mircea Bravo (Netflix), sau ți-o dau numai după ce spui da în față la popa, nătântolule! 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Once Upon a Time in America - 1984 - versiunea originala este foarte lunga si m-am plictisit ca era cam violent. 

L-am abandonat dupa o vreme.  Este interesant, dar poate altadata.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×