Jump to content
Forum Roportal
Velvetia

Cozonac

Recommended Posts

Cel mai important ingredient din cozonac este coaja de lamaie razuita, sa-i dea o aroma ca fara ... nu se merita a lucra!!!   

Se poate folosi si vanilie, dar si coaja de portocala, cardamom, stafide sau alt fruct asemanator, rom sau lichior, dar neaparat necesita atit coca cat si umplutura!

Cele comandate ieri le-am ridicat si sint mai sarace ca soarecii bisericilor, fara arome si zahar, macul este amar, abia macinat si doar asa intins pe coca.

Am mai cumparat de la comunitate dar au fost super buni, odata erau cu scortisoara si nu ne-a placut, dar consider incident izolat.

Ca sa nu-i arunc, ca n-am de unde procura altele, am razuit citrice lamai, lime si portocale, le-am amestecat cu zahar, le-am pus la fiert cu putina apa am adugat lichior de portocala, am asezat feliile in tigaie si am lasat sa se prajeasca si sa absorbe lichidul.  Nu sint nici bine dospite sa mearga repede in cuptor si nici coapte ca lumea ...  in viata mea n-am mancat asa ceva.   Pentru urmatoarea ocazie va trebui sa le fac eu!!!  cu cineva, sa nu gresesc singura.    

• Upvote 1

Marca de cozonac "Boromir" cu nuci si stafide am cumparat azi dintr-un magazin cu produse romanesti, am mai cumparat si foi de cremsnit si altele.    

Cat sint de populare in Romania aceste produse as vrea sa stiu ca sora mea nu cumpara dulciuri, nu are voie deloc.

O vizitoare n-a vrut sa le guste ca ea face mai bune, dar eu trebuie sa cumpar si as vrea doar opinii personale daca sint chiar asa de rai?

Mie-mi plac, dar mai adaug din specialitatea casei decoratii precum nuci macinate fin si amestecat cu coji razuite de citrice si un pic de lichior de portocale

Grand Marnier ca e sarbatoare si foarte frig afara, doar seara dupa ce nu mai conducem masina acea zi.

Foile le voi umple maine, mi-a spus vanzatoarea ca necesita 2 zile sa stea pana sint bune de mancat.   Aru tot timpul ca voi mai cumpara si edibile!!!

M-a lamurit sora mea, fata vecinei de peste drum a terminat scoala de cofetar si a spus ca recomanda marca oricand. 

Sint pufosi, aromati, super buni ce nu prea se poate reusi acasa.  Ei le cumpara cand au musafiri si ea n-are timp de facut.  

Este totusi o mare diferenta de calitate, ca aici umiditatea in aer este foarte redus cateodata si din cauza asta si macaroanele au nevoie de ore sa fiarba.

Doar in Arizona de Sud si cozonacii se usuca si in ambalaj special inchis  :haha:  ca si citricele pe pom.

Reţeta pentru Cozonacul Moldovenesc   

Mirela Vaida a dezvăluit reţeta pentru cozonacul moldovenesc: "Este o reţetă pe care o făcea mama" (romaniatv.net) 

Ingrediente aluat cozonac:  

-aproximativ 2 kg de făină albă
-apă minerală
-sare
-zahăr
-drojdie umedă sau uscată, care se dizolvă în lapte cald
-un pic de unt gras şi smântână grasă
-o lămâie dată pe răzătoare
-esenţe
-6 ouă
-lapte cald   

Ingrediente umplutură:  

-rahat tăiat cubuleţe, dat prin zahar pudră
-1 kg de miez de nucă
-zahăr
-cacao
-lapte
-esenţe
-stafide

Ce faci dacă ţi-a rămas cozonac după Paște. Cele mai tari idei ale bucătarilor celebri

Se mananca!!!  Cu zeci de ani in urma la tara se faceau cozonaci imensi in cratite mari din care ramanea ca nu se manca in stilul de azi, insa nu era o problema ca mai erau zile care urmeau sarbatoarea si se manca, se dona la cei care n-au facut, asta chiar inainte de Paste, nu se facea o problema din asta.   Ramanea si mancare si se manca in cateva zile. 

Edited by The Unknown