Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Cel mai important ingredient din cozonac este coaja de lamaie razuita, sa-i dea o aroma ca fara ... nu se merita a lucra!!!   

Se poate folosi si vanilie, dar si coaja de portocala, cardamom, stafide sau alt fruct asemanator, rom sau lichior, dar neaparat necesita atit coca cat si umplutura!

 

Cele comandate ieri le-am ridicat si sint mai sarace ca soarecii bisericilor, fara arome si zahar, macul este amar, abia macinat si doar asa intins pe coca.

Am mai cumparat de la comunitate dar au fost super buni, odata erau cu scortisoara si nu ne-a placut, dar consider incident izolat.

 

Ca sa nu-i arunc, ca n-am de unde procura altele, am razuit citrice lamai, lime si portocale, le-am amestecat cu zahar, le-am pus la fiert cu putina apa am adugat lichior de portocala, am asezat feliile in tigaie si am lasat sa se prajeasca si sa absorbe lichidul.  Nu sint nici bine dospite sa mearga repede in cuptor si nici coapte ca lumea ...  in viata mea n-am mancat asa ceva.   Pentru urmatoarea ocazie va trebui sa le fac eu!!!  cu cineva, sa nu gresesc singura.    

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marca de cozonac "Boromir" cu nuci si stafide am cumparat azi dintr-un magazin cu produse romanesti, am mai cumparat si foi de cremsnit si altele.    

 

Cat sint de populare in Romania aceste produse as vrea sa stiu ca sora mea nu cumpara dulciuri, nu are voie deloc.

O vizitoare n-a vrut sa le guste ca ea face mai bune, dar eu trebuie sa cumpar si as vrea doar opinii personale daca sint chiar asa de rai?

Mie-mi plac, dar mai adaug din specialitatea casei decoratii precum nuci macinate fin si amestecat cu coji razuite de citrice si un pic de lichior de portocale

Grand Marnier ca e sarbatoare si foarte frig afara, doar seara dupa ce nu mai conducem masina acea zi.

 

Foile le voi umple maine, mi-a spus vanzatoarea ca necesita 2 zile sa stea pana sint bune de mancat.   Aru tot timpul ca voi mai cumpara si edibile!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-a lamurit sora mea, fata vecinei de peste drum a terminat scoala de cofetar si a spus ca recomanda marca oricand. 

Sint pufosi, aromati, super buni ce nu prea se poate reusi acasa.  Ei le cumpara cand au musafiri si ea n-are timp de facut.  

Este totusi o mare diferenta de calitate, ca aici umiditatea in aer este foarte redus cateodata si din cauza asta si macaroanele au nevoie de ore sa fiarba.

Doar in Arizona de Sud si cozonacii se usuca si in ambalaj special inchis  :haha:  ca si citricele pe pom.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Reţeta pentru Cozonacul Moldovenesc   

Mirela Vaida a dezvăluit reţeta pentru cozonacul moldovenesc: "Este o reţetă pe care o făcea mama" (romaniatv.net) 

 Ingrediente aluat cozonac:  

-aproximativ 2 kg de făină albă
-apă minerală
-sare
-zahăr
-drojdie umedă sau uscată, care se dizolvă în lapte cald
-un pic de unt gras şi smântână grasă
-o lămâie dată pe răzătoare
-esenţe
-6 ouă
-lapte cald   

Ingrediente umplutură:  

-rahat tăiat cubuleţe, dat prin zahar pudră
-1 kg de miez de nucă
-zahăr
-cacao
-lapte
-esenţe
-stafide

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce faci dacă ţi-a rămas cozonac după Paște. Cele mai tari idei ale bucătarilor celebri

Se mananca!!!  Cu zeci de ani in urma la tara se faceau cozonaci imensi in cratite mari din care ramanea ca nu se manca in stilul de azi, insa nu era o problema ca mai erau zile care urmeau sarbatoarea si se manca, se dona la cei care n-au facut, asta chiar inainte de Paste, nu se facea o problema din asta.   Ramanea si mancare si se manca in cateva zile. 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cozonac

https://www.doctorulzilei.ro/ti-a-ramas-cozonac-de-la-paste-nu-il-arunca-poti-prepara-o-prajitura-exceptionala/

Ingrediente

  • 300 g cozonac uscat
  • 4 ouă
  • 300 ml lapte
  • 200 ml smântână dulce
  • 1 baton de vanilie
  • 6 linguri de zahăr (sau după gust)
  • 300 g prune fără sâmburi, tăiate în două
  • 2 linguri de gem de prune (magiun)
  • 300 g unt
  • 3 linguri de zahăr brun
  • 1 linguriţă de scorţişoară măcinată

Cred ca multi n-au avut deloc pe masa ce este insirat aici pentru cozonacul uscat, care nu s-a uscat, ca nici nu-l aveau!!!   Nu stiu care-s ingredientele cozonacului din Regat dar 300 de grame de unt era 1 pachet si jumatate ca 200 de grame era 1 pachet la 8 Lei.   Gasesc o palma la adresa omenirii asemnea retete cand mor de foame zilnic saraci copiii si batrani bolnavi.  De unde se ia pruni pe vremea asta 300 de grame fara samburi, din Chile precis la pret de o chirie lunara.    Ati uitat un lichior bun si scump francez Grand Marnier daca se poate, pentru a insiropa uscaturile de cozonaci ca altfel nu vor intra intr-o forma mai aparte, iar 1 baton de Vanilie costa chiar scump si in Amerika, vreo 8 dolari ...  Tocmai in Romania se arunca cozonaci si mancare!!!

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mutatjuk, hogy néz ki a szlovén szomszédoknál a bejgli, a krumplifőzelék és az omlett

https://www.nosalty.hu/ajanlo/szlovenia-hagyomanyos-etel-fogas-recept-potica-frtalja-jota?utm_source=24_hu&utm_medium=pad&utm_campaign=20220309

Asa arata traditionalul cozonac in Slovenia, in forma diferita, deja pare o fantezie bunatatea pascala!!!   

Nu stiu cu cata usurinta se gaseste de cumparat aceasta forma sau se folosesc doar de o conserva in mijlocul unei cratite mari.   

Am vazut multe forme in viata mea  dar nu una din asta care mai are si ceva model de portionare in partea de jos, ca este rasturnat sa fie mai estetic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te jó ég! Kiderült, mennyibe fog kerülni a bejgli idén karácsonykor   fotó: Getty Images

Aceste rulade insa sint traditionalul cozonac de Craciun sau de alte sarbatori mari in acele parti al lumii din estul europei, ca americanii nu-l cunosc, desi de o vreme lunga se traiesc cu multi imigranti pe aceasta mare intindere pe pamant, dar nu prea se amesteca si gusturile inca.   La o nunta Tortul Dobos a fost scuipat in gunoi ca nu intelegeau nimic din acea bucata de prajitura.   Le lipsea  tortul american care mie nu-mi place, noi comandam la un german sau elvetian daca avem nevoie de ceva festiv pe masa sa impresionam pe cineva.   

Deja-s pregatita cu de toate sa fac niste rulade doar cu nuci ca mac se gaseste greu, fiind bagat la categoria de DROGURI ... si nu merg sa umblu sa caut ca nici n-as avea cu ce sa le macin.  Tot ma dau pe langa niste femei batrane care au masina dar n-au mai folosit de zeci de ani, macar sa-mi vanda dar nu vor.  Asa cand mor, se vor arunca la gunoi ca lumea nu stie la ce-s bune!!!    Una mi-a dat cu o mare punga de plastic tot feluri de gadget-uri dar actuale, noi, nefolosite pe care le-a primit cadou cu diferite ocazii, dar nu-mi ofera ceea ce as vrea. 

Am cerut si tavile aduse din Ungaria in 1956 care nu ruginesc si parca le va salva viata de moarte, nu vor sa auda inca de despartire de nimic.   Eu mereu le duc de la mine fructe si cumpar ce le trebuie ceea ce ele nu le mai vad nici pe rafturi.   Prepar mancarea lor preferata cand trec pe acolo, le mai duc si la plimbare la cumparaturi.   Cat o sa tina si asta ...        

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anna Lesko desecretizează rețeta de cozonac de peste Prut. Ce ingrediente folosește

Rețeta de cozonac de peste Prut a lui Anna Lesko.

Acum depinde de unde peste Prut ca am cunoscut niste persoane de acolo din Chișinău si mancau gaian aproape cu pene cu tot.   In reteta asta sint multe chestii care cred ca nici nu apartin acolo: - ciresi, visini, gemuri, scortisoara etc.   Nu zic ca nu se poate manca dar parca Rahat turcesc si stafide sau alte fructe tropicale fierte in sirop de zahar mai pot intra in cozonac.    Altfel e un fel de toate pentru toti extrem de dulce.    

Am vazut si video de acolo si erau cam primitivi la tara cu niste animale foarte murdare in niste cotete ca vai si amar.   Am avut si in casa la munca tot din Chișinău, studenti colo dar si parintii lor lucrau ca profesori la Facultate, dar nu prea cunosteau mancarurile, si ma ruga unul sa scriu retetele la tot ce au mancat sa stie si maica sa ca le vrea.  Ei mancau altfel.       

https://evz.ro/anna-lesko-desecretizeaza-reteta-de-cozonac-de-peste-prut-ce-ingrediente-foloseste.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×