Sari la conținut
Forum Roportal
tisa

Sa ajute oare apa din statiunea Caciulata judetul Valcea oamenii cu cancer?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut am pus aceasta tema deoarece tatal meu care din pacate a decedat in urma cu aproape 2 luni a fost in aceasta staiune caciulata in speranta ca-i va opri si lui sangerarea care venea de la vezica urinara unde era situat un cancer de gradul 4 operat si recidivat ulterior. Parerea mea persoanala este ca apa aceea face minuni caci inca de a doua zi de cum a ajuns acolo a inceput sa urineze curat si timp de o saptamana lucrurile au mers f bine urina tot curat singurul lui ghinion a fost faptul ca el avea si o piatra la fiere cam de 11 mm din cate imi amintesc si care i-a facut o criza atat de mare incat a crezut ca moare acolo noroc ca era cu mama, iar doctorita de la statiune i-a spus ca incepand de a doua zi de la criza sa bea mai putina apa insa tot rau se simtea si din pacate pt el a intrerupt de tot apa.....si dupa cum va dati seama a inceput iar sa urineze cu sange si cheaguri de sange.......pacat , mare pacat ca a avut piatra aceea ca altfel sunt sigura ca apa aceea era vindecarea lui si asta e clar caci din moment ce nu mai pierdea sange si nu se mai anemia era un semn f bun. Din pacate n-a reusit cum si-ar fi dorit sa-si scoata piatra si sa revina la staiune caci cancerul e parsiv si l-a rapus pana sa apuce sa faca ce si-ar fi dorit. Cu toate acestea daca cineva dintre voi vrea sa incerce cu apa aceea si are cancer cu siguranta ca sunt EXCLUSE celelalte tratamente care se fac acolo in staiuni pentru ei deoarece procedurile care se fac acolo ar putea duce la cresterea si mai rapida a tumorilor. Eu pentru tata asta mi-asi fi dorit sa mearga acolo si sa bea numai din apa de acolo pana isi gasea vindecarea......caci cu 18 zile sau cat se sta in staiune in mod normal nu poti sa te vindeci, e nevoie de multa ambitie poate in cateva luni chiar 1 an. Cancerul se manifesta diferit la fiecare persoana si cu toate acestea se merita sa incercati...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna

poti sa-mi spui si mie despre ce apa e vorba,aceeia saraca deuteriu?

si tatal meu e bolnav de cancer si dc stii ca e buna si eu l-as duce?

multumesc

Buna din cate stiu apele din statiunea Caciulata sunt minerale, dar cei drept nu ca cea pe care o cumparam noi, nu are aciditatea aceea a apelor de pe piata. Daca cumva tatal tau pierde sange asa cum am mentionat la tatal meu vei vedea ca nu va mai pierde sange in cel mult 2 zile, in schimb fi foarte atenta ca unui om cu cancer nu ii sunt recomandate sub nici o forma baile acelea care se fac ca si tratamente in statiune si sub nici o forma sa nu fie pus la tratamentul acela cu curenti...singurul lucru care ar trebui sa-l faca e sa bea apa din statiune( atentie sunt de mai multe tipuri, pt sist digestiv si pt vezica/rinichi). El va bea apa corespunsatoare afectiunii lui, oricum este si o doctorita care ii spune cum sa bea. In al doilea rand asa cum am spus-o mai sus sa nu aibe pietre mai ales la fiere ca e cel mai periculos sa bea ape de are piatra....dar in cazul in care are la rinichi sau la vezica nu e asa problematic. Daca inca boala nu l-a afectat atat de rau poate sa faca eventual si masaj. Sper ca tatalui tau sa-i fie mai de folos decat i-a fost tatalui meu. Sa-mi scri si mie de rezultate. Doamne ajuta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna,am fost cu tatal meu la colonoscopie dupa ce am fost la szeghet si ei pe ct si rmn facute ai zis ca e plin la colon are recidiva si in maxim 2 sapt trebuie operat,dar intestinul e curat mami avazut toata investigatia,inclusiv intrerea in stomac si nu are nimik.acuma o sa incercam sa vedem dc eceva la pancras pt ca initial acolo ni s-a spus ca e,dar o sa fac alte investigatii desi inca nu stiu care pt ca pe astea care le am nu ma pot baza.

nu are pietr la fiere la rinichi a avut si a eliminat dar e posibil sa mai aibe nu zic ca nu.

oricum te mai tin la curent dc vrei

mersi de informatii

dupa ce investigam tot si vedem care e treaba poate mergem la caciulata,oricum am zis ca vreau sa mergem unde...

mersi mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna,am fost cu tatal meu la colonoscopie dupa ce am fost la szeghet si ei pe ct si rmn facute ai zis ca e plin la colon are recidiva si in maxim 2 sapt trebuie operat,dar intestinul e curat mami avazut toata investigatia,inclusiv intrerea in stomac si nu are nimik.acuma o sa incercam sa vedem dc eceva la pancras pt ca initial acolo ni s-a spus ca e,dar o sa fac alte investigatii desi inca nu stiu care pt ca pe astea care le am nu ma pot baza.

nu are pietr la fiere la rinichi a avut si a eliminat dar e posibil sa mai aibe nu zic ca nu.

oricum te mai tin la curent dc vrei

mersi de informatii

dupa ce investigam tot si vedem care e treaba poate mergem la caciulata,oricum am zis ca vreau sa mergem unde...

mersi mult

 

Faptul ca nu are metastaza la intestine e un lucru bun ca doamne fereste daca i se intinde la intestine atunci deja nu prea mai ai ce sa faci decat s-o tii in frau. Apropo ce fel de operatie ii vor face medicii banuiesc ca or sa-i scoata tumorile din colon? oricum treaba e ca fiind cancer el apuca sa recidiveze in acelasi loc din pacate sau poate la distanta cand e deja avansat. Din cate mi-ai spus situatia nu e asa grava. Apropo sti care e cel mai bun chirurg din tara nu? iti spun eu este prof.dr.Irinel Popescu de la Fundeni despre care am auzit de la cunostiinte care s-au operat la el ca e chiar f bun, pe un om l-a scapat de cancerul de ficat dar norocul lui a fost ca ii mairamasese un lob neafectat si i-a scos parte fin ficat cu tumori cu tot...are deja 4 ani de cand e operat si nu i-a mai recidivat...ce inseamna un profesionist!el este un doctor despre care am auzit ca opereaza si noaptea chiar si 8 ore la un pacient daca e necesar.

Sa citesti aici un pic:http://www.proctomed.ro/cancerul_de_colon.htm. Important e sa sti cat i-a cuprins cancerul din colon or fi doargang;ioni sau i-o fi cuprins tot?ca varianta chirurgicala depinde de situatia asta.Sa ma tii la curent ca tare a-si vrea sa aud pe cineva care e in situatia care am fost ca parintele lui e bine..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna,

cred ca eu nu am fost destul de clara, deci tati meu a fost operat in urma cu 2 ani de cancer de colon,a facut chimio 6 ture,a mers din 6in 6 luni la control si la 1 an a facut colonoscopie,a facut o gramada de ecografe...

acum fara a avea motive serioase doar o durere putin mai mare pe operatie am inceput unele investigatii cam acu 3 luni la care nu avem nici un rezultat.unii au zis ca are ceva la pancreas altii la plamani si la unguri au zis ca la colon e recidiva si e plin adica la colon e mare tumoare si in maxim 2 sapt sa il operam.ne-a trimis la colonoscopie pe care am facut-o in 20.08.2008 si nu are nimik,mamai vazand toata investigatia.

acuma tra sa vedem dc e ceva la pancreas si plamani.

sincer nu stiu ce sa mai cred sau dupa cine sa ma iau

mai vb

pa,pa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna,

cred ca eu nu am fost destul de clara, deci tati meu a fost operat in urma cu 2 ani de cancer de colon,a facut chimio 6 ture,a mers din 6in 6 luni la control si la 1 an a facut colonoscopie,a facut o gramada de ecografe...

acum fara a avea motive serioase doar o durere putin mai mare pe operatie am inceput unele investigatii cam acu 3 luni la care nu avem nici un rezultat.unii au zis ca are ceva la pancreas altii la plamani si la unguri au zis ca la colon e recidiva si e plin adica la colon e mare tumoare si in maxim 2 sapt sa il operam.ne-a trimis la colonoscopie pe care am facut-o in 20.08.2008 si nu are nimik,mamai vazand toata investigatia.

acuma tra sa vedem dc e ceva la pancreas si plamani.

sincer nu stiu ce sa mai cred sau dupa cine sa ma iau

mai vb

pa,pa

Ok te inteleg asta e partea nasoala ca nimeni nu-ti da un verdict clar eu ce pot sa-ti zic intereseaza-te unde sunt cei mai buni medici care dau diagnostice clare si mergi acolo, faptul ca a facut chimioterapie dupa operatia de acum 2 ani e un lucru f bun. Mult succes poate gasesti totusi 2 pareri ale medicilor lafel ca sa stiti exact cum sta treaba.Mult succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×