Sari la conținut
Forum Roportal
Marinius

Credinciosul Pagan

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am discutat ieri cu o persoana despre agnosticism, si despre cartea "Ce nu e existenta" de Adrian Miroiu (1994).

Aceasta persoana mi-a spus: "Toata lumea stie ca nu exista Dumnezeu, insa cred in El pentru ca au nevoie de o speranta" Asta este cea mai incredibila absurditate existenta. Deci, aceasta persoana spune ca nu exista Dumnezeu dar ea/el se roaga la El.

 

Thomas Henry Huxley

 

"I neither affirm nor deny the immortality of man. I see no reason for believing it, but, on the other hand, I have no means of disproving it. I have no a priori objections to the doctrine."

 

Bertrand Russell

 

"The existence and nature of God is a subject of which I can discuss only half. If one arrives at a negative conclusion concerning the first part of the question, the second part of the question does not arise; and my position, as you may have gathered, is a negative one on this matter."

 

"I cannot prove that there is not a God, I ought to add equally that I cannot prove that there are not the Homeric gods."

 

"An agnostic thinks it impossible to know the truth in matters such as God and the future life with which Christianity and other religions are concerned. Or, if not impossible, at least impossible at the present time."

 

Eu sunt agnostic obiectiv. Adica, eu nu sunt o persoana religioasa dar nici nu ma pot numi ateu pentru ca nu neg existenta unei forte supranaturale. Experimentez, ma deplasez de pe un plan mental pe un altul. De pe planul ateistic (experimentand acest mod de gandire) apoi pe cel religios (iar apoi acesta). Pentru a vedea mult mai clar contradictiile care iau nastere.

 

"Agnosticism (Greek: α- a-, without + γνώσις gnōsis, knowledge; after Gnosticism) is the philosophical view that the truth value of certain claims

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ateismul nu neaga existenta supranaturalului. Ateismul (non-teismul) este starea de necredinta, nu de negare.

 

http://the-lucifer-principle.blogspot.com/...11/dex2000.html

 

Si cei care neaga existenta supranaturalului cum se numesc ? :spiteful:

Editat de Phoenix_1st_one

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Toata lumea stie ca nu exista Dumnezeu, insa cred in El pentru ca au nevoie de o speranta"

Gnostic Ateist! Adica, stie ca nu exista Dumnezeu si nu crede.

Un agnostic nu stie si ALEGE daca crede sau nu.

 

Eu de exemplu folosesc invatatura lui Cristos pentru a-mi ghida viata DAR nu cred in doctrina bisericii.

Consider ca nu poate fi cunoscuta adevarata natura a lui Dumnezeu. E ceva imposibil, e ca si cum un cutit ar incerca sa se taie singur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gnostic Ateist! Adica, stie ca nu exista Dumnezeu si nu crede.

Un agnostic nu stie si ALEGE daca crede sau nu.

 

Eu de exemplu folosesc invatatura lui Cristos pentru a-mi ghida viata DAR nu cred in doctrina bisericii.

Consider ca nu poate fi cunoscuta adevarata natura a lui Dumnezeu. E ceva imposibil, e ca si cum un cutit ar incerca sa se taie singur.

 

Nu, nu era nici gnostic ateist. Pentru ca nu a citit biblia, nu are nici o informatie despre Cristos, invataturile Sale. Totodata nu a citit nimic despre ale stiinte spirituale. Are 40 de ani...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, nu era nici gnostic ateist. Pentru ca nu a citit biblia, nu are nici o informatie despre Cristos, invataturile Sale. Totodata nu a citit nimic despre ale stiinte spirituale. Are 40 de ani...

Si care e problema? Daca citea Biblia ii crestea maseaua de minte? Pai daca ii crestea poate afla ca Biblia nu e inspirata de Dumnezeu!

Ce informatii poti sa ai despre Christos cand e limpede ca Christos e un personaj inventat dupa mitul lui Yeshua Nazariteanul?

Credinciosul pagan crede in ce vrea el ... eu am auzit de un caz in care cineva credea in Pompa de la bicicleta !

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×