Sari la conținut
Forum Roportal
Phoenix_1st_one

Altruism

Evaluează acest topic

Altruism  

15 membri au votat

  1. 1. Exista altruism ?

    • Da
      12
    • Nu
      3
    • Nu sunt sigur(a)
      0


Postări Recomandate

astazi , in lumea de azi, eu personal, nu am intalnit si nici nu am auzit de cineva care ar ajuta un om, fie el ruda, prieten, strain, fara un interes

undeva in subconstient e ceva care te face sa ajuti fara un interes la prima vedere, doar ca sa iei o bila alba in fata lumii, a lui Dumnezeu

eu am fost cel ajutat si m-am convins, destul de tarziu, cata ipocrizie este

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
astazi , in lumea de azi, eu personal, nu am intalnit si nici nu am auzit de cineva care ar ajuta un om, fie el ruda, prieten, strain, fara un interes

undeva in subconstient e ceva care te face sa ajuti fara un interes la prima vedere, doar ca sa iei o bila alba in fata lumii, a lui Dumnezeu

eu am fost cel ajutat si m-am convins, destul de tarziu, cata ipocrizie este

 

Daca tot te-ai convins ca nu exista altruism poate votezi si tu in sondaj .... :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Definitia altruismului: o actiune cu un scop in sine dezinteresat. (deci, fara de a astepta un "obiect" in schimbul acestei actiuni)

 

"Man, no doubt, owes many other moral duties to his fellow men; such as to feed the hungry, clothe the naked, shelter the homeless, care for the sick, protect the defenceless, assist the weak, and enlighten the ignorant. But these are simply moral duties, of which each man must be his own judge, in each particular case, as to whether, and how, and how far, he can, or will, perform them." Lysander Spooner

 

Din pacate nu exista nici un argument in defavoarea altruismului, probabil ca putini oameni pot concepe altruismul ca fiind un defect al caracterului uman. Majoritatea accepta, in special religiile lumii, altruismul ca fiind fundamental intr-o societate civilizata. O societate civilizata care "este o imensa sala de bolnavi, care umplu aerul de gemetele lor sfasietoare si se zbat in prada a tot felul de suferinte." Unde "vantul aduce de pretutindeni zgomotul sinistru de certe, de lupte, de revolte, impotriva apasarilor crude", sau ignoranta constienta.

 

"Romanii s-au invatat, de mici, sa vorbeasca tare. Vocea lor nu mai are registre variabile, discretii, modulatii, nuante. Totul se rosteste in acelasi plan, unul al percutiei nemiloase. Nu se spune decit ce se poate striga. Risul a fost inlocuit de sughitul magaresc, ceremonia comunicarii s-a redus la un soi de bascalie rastita. [

Editat de Marinius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca desi am postat tema asta la 'Filozofie' toate afirmatiile voastre fac referire la altruism din punct de vedere social...iar acest punct de vedere nu face obiectul curiozitatii mele. :lol2:

 

Nu am intrebat daca e moral sau imoral , daca este sau nu nevoie de asa ceva , daca este bine sau nu sa fii altruist , daca societatea noastra are sau nu nevoie de asa ceva , sau daca omul intelept trebuie sa fie altruist.

 

Ca sa fiu mai explicit : poti sa faci ceva total dezinteresat fara ai un sentiment de satisfactie -oricat de mic ar fi el ca si intensitate- ?

 

Daca da , si se pare ca multi cred asta , astept macar un exemplu .

 

Inainte de a da un exemplu ganditi-va bine ce ati simtit atunci . :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Altruismull e doar un impostor al binelui, nu suntem sfinti..insa conteaza ca nu facem rau..si oricum am analiza din punct devedere a naturii umane, tot nu e corect sa fim improscati cu 'nevoia de a avea constiinta impacata'.

Ei si ce daca dand dovada de cel mai mare egoism (punand binele altora mai presus decat pe al tau ) - facem acte de altruism, adica -fara sa ni se ceara ajutorul, ajutam!! ? :lol2:

Doar ameteli , scuze , pretexte ca sa fim si mai individualisti decat suntem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce ziceti , exista altruism ?

 

"Nu am intrebat daca e moral sau imoral , daca este sau nu nevoie de asa ceva , daca este bine sau nu sa fii altruist , daca societatea noastra are sau nu nevoie de asa ceva , sau daca omul intelept trebuie sa fie altruist." :lol2: (filosofie)

 

Din pacate nu ai precizat ce doreai sa cunosti, aceasta fiind cauza analizarii mele asupra altruismului din mai multe puncte de perpectiva. Si, cand se discuta asupra altruismului te referi la societate, iar filosofia (love of knowledge/wisdom) tine de societate. Nichita Stanescu spunea ca "poetul, ca şi soldatul, nu are viaţă personală", eu as mai adauga si pe filosof. Eu am raspuns la intrebarea daca exista altruism(?), stabiliand ca exista opusul altruismului (egoismul).

 

"poti sa faci ceva total dezinteresat fara ai un sentiment de satisfactie -oricat de mic ar fi el ca si intensitate?"

 

In altruism (altruismul propriu-zis) apare sentimentul de dragoste pentru seaman; intensitatea este subiectiva. Indata ce actul a luat sfarsit si fiinta pe care ai ajutat-o este multumita apare un sentiment de satisfactie (ajutatorul fiind si el multumit). Iti dau un exemplu pe care l-am auzit la un preot (sunt agnostic - precizez asta de fiecare data cand discut cu o noua persoana). Acesta spunea ca sentimentul de dragoste nu este complet daca este realizat doar de doua fiinte sau non-fiinte (Dumnezeu-Iisus), trebuie sa existe si o a treia (Sfantul Duh). Indata ce o fiinta/non-fiinta este multumita (satisfacuta) si cealalta este multumita. Dar trebuie sa exite o a treia pentru confirmarea acestei iubiri/multumiri; si totodata a treia simte si ea aceasta iubire, formandu-se o relatie treimica (Sfanta Treime).

 

Un exemplu materialist. Eu ajut o persoana care poate nici nu imi cere ajutorul. Actiunea (praxis) luand sfarsit, acea persoana simte sentimentul de linistire (problema disparand) si multumire. Acest sentiment se transmite fie prin cuvinte, fie prin expresia chipului. Insa amandoi cunosc ca ajutorul dat a fost finalul (a ajuta - scop in sine), nu sentimentul de multumire, satisfactie.

Editat de Marinius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

"Nu am intrebat daca e moral sau imoral , daca este sau nu nevoie de asa ceva , daca este bine sau nu sa fii altruist , daca societatea noastra are sau nu nevoie de asa ceva , sau daca omul intelept trebuie sa fie altruist." :beee: (filosofie)

 

Din pacate nu ai precizat ce doreai sa cunosti, aceasta fiind cauza analizarii mele asupra altruismului din mai multe puncte de perpectiva. Si, cand se discuta asupra altruismului te referi la societate, iar filosofia (love of knowledge/wisdom) tine de societate. Nichita Stanescu spunea ca "poetul, ca şi soldatul, nu are viaţă personală", eu as mai adauga si pe filosof. Eu am raspuns la intrebarea daca exista altruism(?), stabiliand ca exista opusul altruismului (egoismul).

 

"poti sa faci ceva total dezinteresat fara ai un sentiment de satisfactie -oricat de mic ar fi el ca si intensitate?"

 

In altruism (altruismul propriu-zis) apare sentimentul de dragoste pentru seaman; intensitatea este subiectiva. Indata ce actul a luat sfarsit si fiinta pe care ai ajutat-o este multumita apare un sentiment de satisfactie (ajutatorul fiind si el multumit). Iti dau un exemplu pe care l-am auzit la un preot (sunt agnostic - precizez asta de fiecare data cand discut cu o noua persoana). Acesta spunea ca sentimentul de dragoste nu este complet daca este realizat doar de doua fiinte sau non-fiinte (Dumnezeu-Iisus), trebuie sa existe si o a treia (Sfantul Duh). Indata ce o fiinta/non-fiinta este multumita (satisfacuta) si cealalta este multumita. Dar trebuie sa exite o a treia pentru confirmarea acestei iubiri/multumiri; si totodata a treia simte si ea aceasta iubire, formandu-se o relatie treimica (Sfanta Treime).

 

Un exemplu materialist. Eu ajut o persoana care poate nici nu imi cere ajutorul. Actiunea (praxis) luand sfarsit, acea persoana simte sentimentul de linistire (problema disparand) si multumire. Acest sentiment se transmite fie prin cuvinte, fie prin expresia chipului. Insa amandoi cunosc ca ajutorul dat a fost finalul (a ajuta - scop in sine), nu sentimentul de multumire, satisfactie.

 

1. Te deranjeaza ca am scris filozofie in loc de filosofie ? :o:

2. Al doilea paragraf e in plus , nu are nici o relevanta, e pe langa subiect. Am observat ca iti place sa scrii mult dar incearca sa fii mai concis. :P

3. Esti tu sigur ca nu sentimentul ala e 'finalul' ? :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista altruism. Exista vina, constinta, sentimente inefabile, prestigiu, asteptari sau investitii umane. Pentru mine un act de altruism nediscutabil ar fi cand pierzi bani si nu-ti pare rau de ei. Orice act facut constient si aparent dezinteresant ascunde niste interese, chiar daca la un nivel aproape imperceptibil al constintei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu exista altruism. Exista vina, constinta, sentimente inefabile, prestigiu, asteptari sau investitii umane. Pentru mine un act de altruism nediscutabil ar fi cand pierzi bani si nu-ti pare rau de ei. Orice act facut constient si aparent dezinteresant ascunde niste interese, chiar daca la un nivel aproape imperceptibil al constintei.

Am si eu o intrebare asa ..interesata : cum se numesc atunci bunii samariteni?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×