Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si tu si fitzroy sunteti evolutionisti adica atei!

Tu vorbesti serios? :think:

Ce e un ateu, Ilie?

Ce e un "evolutionist"?

Unde dracu vezi tu semnul egal intre cele doua? sau te grabesti sa arunci asa cu comparatii fara sa le mai treci si printr-o analiza? De ce nu ar putea cineva care considera ca teoria evolutiei are o baza stiintifica si este sutinuta de dovezi, sa creada si intr-un Creator al universului, sau intr-o putere superioara? :crazy: Unde naibii vezi tu ca una o presupune automat pe cealalta?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fitzroy.............

 

poti sa-mi raspunzi la intrebare, sau o tot tii pe a ta?

(Nu pot sa nu remarc la tine o similaritate cu indemnul creationistilor, cand ii intrebi ceva concret: pune mana si citeste in Biblie! Gasesti acolo toate raspunsurile! Si inca cum, as completa eu...)

 

Prin talc inteleg sa ajungem intr-o situatie in care sa pot sa-ti pun o intrebare pe care o socot importanta.

Si mai ales raspunsul pe care ai sa mi-l dai.

 

Eu te-am intrebat ceva la obiect.

Ramane sa te decizi daca imi raspunzi sau te mai invarti in jurul intrabarii, cum spui tu, "topaind" de fericire si cantand: "Exact ce spuneam :think:".

 

PS.

Si hai sa tragem la sfarsit concluziile si etichetarile de genul "Stiinta ti-e straina, nici nu te intereseaza, poti sa citesti cate explicatii vrei ca oricum...", ca asa se face corect, nu?

 

Suntem pe un topic cu o anumita tema. Daca ai ceva de spus pe aceasta tema, spune. Nu suntem la 1000 questions. :crazy: Daca nu poti argumenta pe tema discutata, deschide un alt topic, la 'Bla Bla', pe care sa meditezi intrebator cu voce tare. E complet lipsit de sens sa pui intrebari fara sa fii capabil sa le transformi, in acelasi timp, in argumente pe tema discutata. Daca au un talc, expune-l. Daca alegi sa nu o faci, inseamna ca te minti singur in privinta profunzimii ideilor tale.

 

Cat despre etichetarile la care faci referire, problema e ca ele sunt obiective. Daca i-ai spune profesoarei de biologie din liceu ca ochiul vertebratelor este cel mai raspandit sistem optic din lumea vie, te-ar eticheta pe loc intr-un mod nefavorabil. Si tocmai de asta - decat sa folosesti idei prost intelese dintr-o stiinta pe care evident nu o cunosti, ia incearca sa formulezi argumente, la obiect, care sa aiba o legatura directa cu tema topicului.

 

Si tu si fitzroy sunteti evolutionisti adica atei!

 

Sclipitor :o: Sunt agnostic, nu ateu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu vorbesti serios? :roll:

Ce e un ateu, Ilie?

Ce e un "evolutionist"?

Unde dracu vezi tu semnul egal intre cele doua? sau te grabesti sa arunci asa cu comparatii fara sa le mai treci si printr-o analiza? De ce nu ar putea cineva care considera ca teoria evolutiei are o baza stiintifica si este sutinuta de dovezi, sa creada si intr-un Creator al universului, sau intr-o putere superioara? :) Unde naibii vezi tu ca una o presupune automat pe cealalta?

e greu enki stiu :think: teoria evolutiei se bate cap in cap cu teoria creatiei.... deci numai un ateu putea sa o inventeze :crazy: deci enki daca tu vezi " logica" teoriei ca " evolutionistul" crede in dumnezeu inseamna ca nu stii teoria falsa ..... deci faptul ca un evolutionist este ateu e perfect valabila...... :o:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De cand e creatia o teorie? :) :roll:

ai picat cum ma asteptam..... :think: pai e simplu ... s-a folosit " teoria" ca discutie" (ca asta e in capoul tau) :crazy: daca pina acum nu ti-ai dat seama ca pentru mine e un adevar... creatia e valabila..... :o:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O fi pentru tine un adevar, asta nu inseamna ca e si realitate. De exemplu, pentru tine o fi un adevar ca tanti asta e frumoasa si slaba: post-41139-1227785167_thumb.jpg asta nu inseamna ca adevarul tau reflecta obiectiv realitatea.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O fi pentru tine un adevar, asta nu inseamna ca e si realitate. De exemplu, pentru tine o fi un adevar ca tanti asta e frumoasa si slaba: post-41139-1227785167_thumb.jpg asta nu inseamna ca adevarul tau reflecta obiectiv realitatea.

argumentul tau e deosebit in " noua geneza" dar lipseste cu desavirsire :think: ..... deci enki mai incearca. :crazy:

multa iubire

ps...." salata de fructe" o faci cu altii ca la mine nu tine :o:

multa iubire

Editat de the listener

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suntem pe un topic cu o anumita tema. Daca ai ceva de spus pe aceasta tema, spune. Nu suntem la 1000 questions. :think: Daca nu poti argumenta pe tema discutata, deschide un alt topic, la 'Bla Bla', pe care sa meditezi intrebator cu voce tare. E complet lipsit de sens sa pui intrebari fara sa fii capabil sa le transformi, in acelasi timp, in argumente pe tema discutata. Daca au un talc, expune-l. Daca alegi sa nu o faci, inseamna ca te minti singur in privinta profunzimii ideilor tale.

 

Cat despre etichetarile la care faci referire, problema e ca ele sunt obiective. Daca i-ai spune profesoarei de biologie din liceu ca ochiul vertebratelor este cel mai raspandit sistem optic din lumea vie, te-ar eticheta pe loc intr-un mod nefavorabil. Si tocmai de asta - decat sa folosesti idei prost intelese dintr-o stiinta pe care evident nu o cunosti, ia incearca sa formulezi argumente, la obiect, care sa aiba o legatura directa cu tema topicului.

 

Eram in mijlocul unui dialog. Trebuia sa-mi spui de la inceput, lucrurile astea, nu dupa ce te-am intrebat.

Este asa de greu sa raspunzi la ea?

Acelasi mod ocolitor l-a folosit si Enki, la aceeasi intrebare.

Incep sa-mi apara serioase semne de intrebare viz-a-vis de cunostiintele voastre.

Altfel nu-mi pot explica fuga de dialog.

No offence.

 

Poti sa-mi spui cum arata o fiinta inainte de a avea doi ochi, sau nu?

Atat.

Esti om de stiinta, si nu preotul forumului, sa-mi tii predici :crazy:

Editat de Cita T

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eram in mijlocul unui dialog. Trebuia sa-mi spui de la inceput, lucrurile astea, nu dupa ce te-am intrebat.

Este asa de greu sa raspunzi la ea?

Acelasi mod ocolitor l-a folosit si Enki, la aceeasi intrebare.

Incep sa-mi apara serioase semne de intrebare viz-a-vis de cunostiintele voastre.

Altfel nu-mi pot explica fuga de dialog.

No offence.

Poti sa-mi spui cum arata o fiinta inainte de a avea doi ochi, sau nu?

Atat.

Esti om de stiinta, si nu preotul forumului, sa-mi tii predici :crazy:

 

Mi-ai pus o intrebare, la care ti-am raspuns. Si ti-am atras atentia ca prin intrebarea pe are ai pus-o ai facut fara echivoc dovada lipsei tale de cunostinte in domeniul respectiv. Avand in vedere si ca asta nu e un topic de biologie, dar, in primul rand, faptul ca esti incapabil de a formula un argument la obiectul discutiei, nu vad de ce mi-as pierde vremea cu tine discutand alte chestii.

 

Ca om de stiinta iti spun ca ai prea putine tangente cu ea si esti mult prea putin interesat sa o intelegi si sa o abordezi in mod inteligent. Tot ce faci e sa incerci sa-ti maschezi ignoranta prin niste intrebari pe care nu le poti transforma in argumente, in timp ce ne asiguri ca au ele un "talc" special. Kiddie stuff, really :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×