Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

la fel cum nici dumnezeu nu putea aparea din nimic. si nici nu putea exista inainte sa existe timp si spatiu.

nu putea ca nu vrei tu desigur :crazy: ( desi in sfinta scriptura de care tu fugi enki scrie )... ca nimicul e nimic si se numeste " stiinta big bang " cunoastem.... o explicatie mai profunda decit asta din manualele " stiintei big bang" ( big bangul fals) numai creiere " ateice" puteau sa o scoata..... :lol: ;)

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar creiere primitive au nascocit existenta unui dumnezeu care e in afara timpului si spatiului, din lipsa tocmai de cunostinte de... big bang, astronomie, meteorologie, etc etc. :crazy: Si in afara de faptul ca exista dintotdeauna acest dumnezeu, care este omni-potent, omni... omni... , si sfant, binteinteles, aceste creierase primitive l-au mai creat si cu cele mai mizerabile trasaturi de caracter pe care le poate avea o... fiinta umana: :lol: gelozie, razbunari, isterii, tendinte ucigase.... super tare! ;) Cum naibii o mai fi sfant, daca are aceste trasaturi jalnice? :doh:

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa, zi mai departe.

Celalat Dumnezeu, este...?

 

Evident ca ...Flying Spaghetty Monster !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce este nou ...poate fi interesant!

Nu acelasi lucru se poate afirma de o gargara penibila si idioata care circula de 2000 de ani!

Ti se acreste de ea ...ca de dracu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar creiere primitive au nascocit existenta unui dumnezeu care e in afara timpului si spatiului, din lipsa tocmai de cunostinte de... big bang, astronomie, meteorologie, etc etc. :crazy: Si in afara de faptul ca exista dintotdeauna acest dumnezeu, care este omni-potent, omni... omni... , si sfant, binteinteles, aceste creierase primitive l-au mai creat si cu cele mai mizerabile trasaturi de caracter pe care le poate avea o... fiinta umana: :lol: gelozie, razbunari, isterii, tendinte ucigase.... super tare! ;) Cum naibii o mai fi sfant, daca are aceste trasaturi jalnice? :P

desigur :doh: :o: " tragerea din " explozie" este o "stiinta exacta"si " teoria evolutiei" nu are " ce sustine" ,deci ambele raspund doar la " creiere" care saracele nu pot decit sa nu gindeasca ... si dupa ce ca realitatea nu o pot intelege mai si " se cred destepte" sa il inteleaga pe dumnezeu..... joaca satana tare enki dar numai cu fraierii " de atei" ..... :)

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine l-a facut pe Dumnezeu? De ce e blasfemie draga? Pentru ca nu aveti un raspuns? Pentru ca raspunsul este o aberatie facuta sa scoata basma curata un text de cateva mii de ani?

Imi este foarte greu sa inteleg ca spatiul a aparut din proptia sa vointa,iar mai apoi din goliciunea sa a aparut materia care se stie,contine energie si aceasta energie nu cred ca are valoarea asociata E=mc^2.Nu cred ca exista vreun om si nici nu va exista vreodata un om care sa ma convinga ca spatiul si materia s-au facut din propria lor vointa si de aceea cand ai sa-mi spui in mod rational cum au aparut acestea,atunci si eu am sa-ti spun cine l-a facut pe DUMNEZEU!

Daca toate cele vazute si deci si noi oamenii au aparut din combinatii evolutive diverse,atunci cum iti explici ca noi oamenii nu ne-am creat astfel incat sa putem trai in orice mediu si deci si in vid si de ce noi oamenii,ca fiinte rationale,suntem cam singuri in Univers.Ciudata autocreatie?!?!Eu cred ca in Univers exista si alte fiinte rationale asemanatoare cu omul,dar care traiesc fie in medii asemanatoare ca noi fie in altfel de medii si care au fost create de acelasi UNIC DUMNEZEU.DUMNEZEU a asezat diferitele fiinte rationale la distante destul de mari in diverse zone ale Universului pentru a avea fiecare din acestea evolutii existentiale (materiale si spirituale) diferite fara a se influenta unele pe altele,iar cand evolutia noastra si a lor va ajunge la nivelul constientizarii ca toti suntem Dumnezei facuti de DUMNEZEU,abia atunci diferitele fiinte rationale din Univers vor trai si comunica in Pacea Divina.Daca noi oamenii ne razboim tot timpul fie in familie,fie in cadrul aceleiasi natii,fie intre alte natii,atunci imi este groaza sa ma gandesc ca noi oameni am putea sa asuprim alte fiinte rationale din Univers sau noi sa ajungem sclavii altor fiinte rationale.

Eu nu neg stiinta si deci sunt de-acord ca oamenii exista pe pamant de sute de milioane de ani pe pamant si eu cred ca doar poporul Evreu exista de aproape 6000 de ani (mai exact de 5760 de ani).De ce evreii (inclusiv cei care nu traiesc in Israel) sunt foarte putin numerosi in comparatie cu chinejii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi este foarte greu sa inteleg ...

 

Iliuta draga, bravo!

Asta este de departe cel mai de bun simt (vorbind la modul general) mesaj de-al tau, de cand ai venit aici, pe Forum.

Si de fapt, din ziua in care te-am cunoscut.

 

Tocmai intentionam sa scriu ca este atata suficienta aici, pe Forum (auto-suficienta, desigur), de inutilitate si deci pierdere de timp, ca intentionez sa o mai raresc...

Ca nu exista dorinta reala de a afla ceva nou, ci doar de a-ti spune parerea, de a jigni, si de a juca ping-pong verbal.

Si cat de normal si folositor ar fi fost sa ne folosim de puterea noastra insumata de a gandi, de experientele si cunostiintele noastre insumate, si de timpul fiecaruia, devenit al nostru prin insumare, prin acest minunat forum si conexiunea mintilor noastre, oferita de minunea internetului

Puteam sa progresam in gandire, sa construim raspunsuri la intrebarile ce ne vin din interior.

 

Dar rezultatul este o agitatie rautacioasa si neproductiva.

Un rusinos zero.

Pentru niste fiinte rationale si cu pretentii, ce ne gasim...

 

Este corect ce ai spus mai sus.

Mai fa un pas, nu intorce spatele.

Mai accepta ca nimic nu poate fi omniprezent in acest spatiu decat Legile de Organizare din el (Dumnezeu); ca acestea nu sunt materiale, indeplinind conditia de a fi tot ce este, dincolo de materialitate (Duh Sfant); ca doar aceste legi rationale si rationalitatea inspirata de ele se regaseste in noi (Dumnezeu este in noi)...

 

Nu te retrage, asta este puntea intre Religie si Stiinta.

Si tu stai, acum, pe ea.

 

Si mai vezi ceva, Ilie.

Ca nu fiecare dintre noi, suntem mici dumnezei.

Tocmai asta ne distanteaza atat aici, pe forum, cat si in viata.

Constiintele noastre - prin definitie curate, fiind vocea Ratiunii Universale, a adevaratului Dumnezeu - luate impreuna, l-ar forma pe Dumnezeu, printr-un adevart miracol al Universului.

Precum furnicile formeaza musuroiul, ori celulele ne formeaza trupul.

 

 

Ai fost crescut stiind ca exista cineva, ca un parinte omniprezent si atotputernic care iti vegheaza firecare pas al vietii.

Stiu, iti este greu sa accepti, desi simti ca am dreptate.

Stiu, desi nu avem mama, ci doar un Tata; desi Tatal este tot ce este aici, in Univers, noi ne simtim, in mod gresit, ca si niste orfani.

Dumnezeu nu se ascunde de noi, ci noi inca nu reusim sa-l formam ca si entitate.

 

Dar si cand (si... daca) il vom intrupa, unindu-ne constiintele, te gandesti ce s-ar intampla in lume?

Nu ne-ar mai conduce hotii cei mai mari, ci numai oamenii cinstiti.

Nu ar mai fi oprimate popoare pentru a le fi furat petrolul.

Si nici nu ar mai intra avioane in turnuri pline de suflete nevinovate.

Nu s-ar mai trage un glont, si nu ar mai exploda o bomba.

Nu ar mai muri copii.

Nu ar mai fi distrugere, ci doar constructie.

Nu s-ar mai defrisa padurile.

Nu ar mai fi omorati delfinii in Japonia sau balenele in Norvegia.

Nu ar mai fi foamete, boli, saracie, nedreptate, malarie, SIDA, cancer...

 

Ar fi doar iubire adevarata de viata. Viata noastra este Dumnezeu. Si ea trebuie cu adevart slavita!

Ar fi doar dragoste.

Pentru ca ce altceva poate fi dragostea, decat cea mai puternica legatura dintre constiinte?...

 

Nu trebuie sa-mi raspunzi.

Doar nici nu trece cu nepasare peste ce ti-am scris.

Editat de Cita T

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi este foarte greu sa inteleg ca spatiul a aparut din proptia sa vointa,iar mai apoi din goliciunea sa a aparut materia care se stie,contine energie....si nici nu va exista vreodata un om care sa ma convinga ca spatiul si materia s-au facut din propria lor vointa si de aceea cand ai sa-mi spui in mod rational cum au aparut acestea,atunci si eu am sa-ti spun cine l-a facut pe DUMNEZEU!

Si totusi esti foarte convins ca exista "cineva" atotputernic, atot-ce-vrei-tui, care mai este si rational si are si vointa, exista dinaintea spatiului si timpului, si care pe deasupra desi exista, nu a fost creat. Macar nu te mai prefa ca vrei o explicatie logica, si recunoaste pe fata ca pentru tine explicatiile fantastice si fabuliste sunt suficiente. :cry: De ce nu aplici aceleasi legi peste tot si tuturor, Ilie?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi este foarte greu sa inteleg ca spatiul a aparut din proptia sa vointa,iar mai apoi din goliciunea sa a aparut materia care se stie,contine energie si aceasta energie nu cred ca are valoarea asociata E=mc^2.Nu cred ca exista vreun om si nici nu va exista vreodata un om care sa ma convinga ca spatiul si materia s-au facut din propria lor vointa si de aceea cand ai sa-mi spui in mod rational cum au aparut acestea,atunci si eu am sa-ti spun cine l-a facut pe DUMNEZEU!

 

Ce plictisitoare trebuie sa fie viata voastra. Totul e predeterminat, totul e deja hotarat si stabilit de Dumnezeu, naiba stie dupa ce criterii. Spatiul nu putea sa existe fara vointa lui Dumnezeu pentru ca nimic nu poate exista fara vointa lui Dumnezeu, asta e argumentul. Si ce presupune el? Indiferent ce faci, cum gandesti, cine esti, cata sansa ai, Dumnezeu si-a terminat deja socotelile cu tine. Ti-a ales femeia, ti-a ales cariera, ti-a ales pasiunile, ti-a ales bolile, ti-a ales preferintele culinare, ti-a ales data mortii. Ouch :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×