Sari la conținut
Forum Roportal
R Steeni

Ce se intampla cu poezia?

Postări Recomandate

intr-o lume plina de stiinta si tehnologie unde omenirea e invatata sa "gandeasca" ca un robot voi vreti poezie??

poeti sunt si vor fi mereu dar vor fi tot mai putini oameni care sa citeasca si sa inteleaga o poezie...:good:

pe mine poezia moderna nu ma impresioneaza cu nimic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intr-o lume plina de stiinta si tehnologie unde omenirea e invatata sa "gandeasca" ca un robot voi vreti poezie??

poeti sunt si vor fi mereu dar vor fi tot mai putini oameni care sa citeasca si sa inteleaga o poezie...:D

pe mine poezia moderna nu ma impresioneaza cu nimic

 

Ce intelegi tu prin poezie moderna? Din cate tin eu minte 'poezia moderna' a inceput cu simbolistii. Sa zicem Minulescu, Bacovia... au urmat altii, Nichita Stanescu, Marin Sorescu, si altii... Ana Blandiana, Paunescu, Cartarescu (lista nu este exhaustiva, am insiruit doar cateva nume, si alea romanesti)). Te referi la ei?

 

In plus, hai sa nu generalizam si sa nu cadem in pledoria aia cu "numai pe vremea mea stia lumea sa se distreze" sau " pe vremea mea, poezia era poezie si lumea stia sa o aprecieze, acum... he, hee, maica".

 

In fine, asa sunt eu, am viziuni mai optimiste asupra viitorului :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce mai este azi poezia? care mai este rostul ei? azi...

Cred ca a devenit o moda sa incepem sa ne plangem in cel mai original mod, de zilele in care traim :stars:

 

Nu e nimic cu poezia. Eu cred ca se citeste la fel de mult ca inainte. Doar ca pe vremuri, ii vedeai pe cei ce citesc poezie. Acum vezi doar niste ochi in fata unui monitor. Nu ai de unde sti ce citesc acei ochi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×