Sari la conținut
Forum Roportal
actor pe scena vietii

aveti un/mai multi pictor(i) preferat(i)? Cine anume si de ce?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Imi place profunzimea lui Albrecht Durer, Tehnica creerii spatiilor a lui Mantegna.. Imi plac icoanele lui Rubliov... La fiecare pictor mare, gasesc ceva care sa imi placa... pana ajung sa compar cu Leonardo da Vinci. Atunci nimic nu mai are valoare.

 

 

eu cred ca rubliov e peste da vinci, nu stiu de ce...e ceva mai mult decat pictura in ceea ce face el. de fapt poate ca nici nu e pictura. e spirit care trebuia sa ia o forma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da...tot ce se poate. se cheama ca e un suprarealism avant la lettre. asa cum e si la bosch de exp. se intampla ca unii artisti, fie prin geniul lor, fie prin coincidenta sa anticipe un curent. asta fara ca acel curent care il va succede sa se inspire din opera artistului respectiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand iubesti pictura este greu sa te decizi ,eu am preferatii mei ,i-am enumerat in ordine intamplatoare , dar pot sa va spun ca de fiecare data cand vad o expozitie intr-un muzeu sau galerie ,dupa orele petrecute in acel lacas , pictorul devine preferatul meu,indiferent ca am vazut Renoir sau Oravitzan , Dumitrascu sau Gaugain , Pamfil sau Klimt ,emotia pune stapanire pe tine si de fiecare data este ca la primul sarut !

 

Imi place profunzimea lui Albrecht Durer, Tehnica creerii spatiilor a lui Mantegna.. Imi plac icoanele lui Rubliov... La fiecare pictor mare, gasesc ceva care sa imi placa... pana ajung sa compar cu Leonardo da Vinci. Atunci nimic nu mai are valoare.

 

Anul trecut de Paste am vizitat Vinci , am mangaiat piatra caminului lui Leonardo , am privit cerul prin fereastra camerei lui , m-am plimbat prin livada de maslini a lui Leonardo , am calcat pe pietrele puse de tatal lui , am incercat sa anulez timpul si sa mi-l imaginez stand in fata casei ,privind colinele si visand la urmatoarea inventie sau lucrare! Mi-l imaginam umbland prin casa intr-o zi ploiasa sau cu ceata deasa , mi-l imaginam ajutand la culesul maslinilor ,mi-l imaginam pelanga un magarus care-i ducea lemnul pentru masinariile lui ,a fost o experienta extraordinara: Pe urmele lui Leonardo ,la Vinci !

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu cred ca rubliov e peste da vinci, nu stiu de ce...e ceva mai mult decat pictura in ceea ce face el. de fapt poate ca nici nu e pictura. e spirit care trebuia sa ia o forma.

 

rubliov e mai bun.

are simtul culorii, are ce trebuie, ca tehnica aia cu proportia, raportul de aur si sfumato se invata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place Bosch, Boticeli, in general renascentisti imi plac toti. Durer imi place pt gravurile sale, Melancolia e geniala.

Imi mai place Monet, intotdeauna mi-a placut impresionismul. Edvrad Munch, cu Scream. Klimt, friza Beethoven e o capdeopera. Imi place si dali cu combina cromatica renascentista cu disproportia suprarealista.

Sa nu uit de Rembrandt cu Night Watch, omul asta e revolutionat pictura.

Si imi place f mult Helnwein.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie imi place Bosch, Boticeli, in general renascentisti imi plac toti. Durer imi place pt gravurile sale, Melancolia e geniala.

 

Botticelli are o sensibilitate deosebită şi o viata interioara deosebit de bogata, lucru evident daca privesti bine figurile pictate de el. Mai mult simbol si sentiment, melancolie si visare, dacat plan de constructie anatomica artistica. Dupa Michelangelo, mi se pare cel mai reprezentativ artist plastic renascentist (nu savant, artist).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Botticelli are o sensibilitate deosebită şi o viata interioara deosebit de bogata, lucru evident daca privesti bine figurile pictate de el. Mai mult simbol si sentiment, melancolie si visare, dacat plan de constructie anatomica artistica. Dupa Michelangelo, mi se pare cel mai reprezentativ artist plastic renascentist (nu savant, artist).

 

 

Nu stiu daca sensibilitatea este caracteristica principala, dar personajele din picturile sale mai mult contempla, nu mi se par melancolice, mai mult cum ai zis tu, viseaza, dar genul lor de visare ii aduce mai mult pe pamany.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×