Sari la conținut
Forum Roportal
cristina.12222

Pisica si canapeaua de piele

Postări Recomandate

De 3 luni am adoptat un motanel care e acum in varsta de 5 luni.

La scurt timp ne-am dat comanda de o canapea din piele fara insa a ne gandi prea mult cum o sa se impace motanelul cu ea.

Cum sa "dresez" animalutul sa nu isi ascute ghearele in canapea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De 3 luni am adoptat un motanel care e acum in varsta de 5 luni.

La scurt timp ne-am dat comanda de o canapea din piele fara insa a ne gandi prea mult cum o sa se impace motanelul cu ea.

Cum sa "dresez" animalutul sa nu isi ascute ghearele in canapea?

 

Cumpara-i un "scratching post" din ala si spera ca o sa-l foloseasca doar pe el. :blink:

La mine nu a mers. Din nefericire ultimele canapele mi le-au (2 motani) facut varza de a trebuit sa-mi cumpar altele. Spre parerea mea de rau i-am dus la veterinar si le-a scos unghiutele. Acum totul e ok.

 

Daca te tii de el de mic si de fiecare data cand al vezi ca se da la canapea il duci inapoi la "stalpul" ala si cu putina mustrare parinteasca poate vei reusi sa-l inveti.Nimic nu e imposibil.Eu am vazut pisica care manca cu furculita si betisoare chinezesti,deci....bafta. :spiteful:

 

Ps: Taie unghiile (si din fata si din spate)saptaminal cu unghiera de pisici. Si asta ajuta.Al face sa nu ascuta asa des.Dar ai grija cat de mult tai...de obicei doar din varfurile transparente.Sa nu tai mai adanc.

Editat de xqzy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De 3 luni am adoptat un motanel care e acum in varsta de 5 luni.

La scurt timp ne-am dat comanda de o canapea din piele fara insa a ne gandi prea mult cum o sa se impace motanelul cu ea.

Cum sa "dresez" animalutul sa nu isi ascute ghearele in canapea?

are personalitate!

sa-ti traiasca!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca ii cumperi d-ala special de ascutit ghiare, tot isi va face din cand in cand de cap cu canapeaua. Vorba lui puiu, au personalitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar daca ii cumperi d-ala special de ascutit ghiare, tot isi va face din cand in cand de cap cu canapeaua.

 

Asta zic si eu dar nu am vrut totusi sa descurajez fata. Ai mei nu-si ascuteau unghiile atit pe canapea dar se fugareau prin casa la joaca si cand sareau pe canapele li se infingeau unghiile in piele si lasau sfasieturi mici peste tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pisica mea isi ascute ghearele de canapea de mi-a nenorocit-o dar asta numai ca sa traga atentia noastra

 

un sfat ar fi sa-ti dai canapeaua cu o solutie cu un miros foarte intepator careia ei sa nu-i placa....asta vreo 2 saptamani asa

si-i cumperi si o chestie din aia speciala pentru ascutit ghearele. invat-o sa zgarie acolo (ii iei labele din fata in maini si dai tu cu labele ei. n-o sa-i placa dar va prinde intr-un final) iar cand se mai gandeste sa-si infinga gherutele in canapea trage-o de coada, da-i peste labe, zi-i mereu nu cu aceeasi intensitate pana ce va intelege...sau va invata

 

spor si multa rabdare :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cumpara-i un "scratching post" din ala si spera ca o sa-l foloseasca doar pe el. :cheer:

La mine nu a mers. Din nefericire ultimele canapele mi le-au (2 motani) facut varza de a trebuit sa-mi cumpar altele. Spre parerea mea de rau i-am dus la veterinar si le-a scos unghiutele. Acum totul e ok.

 

 

Cum adica sa-i scoata ghearele. Poate doar i-a taiat putin din varfuri. Tu ai putea sa stai sa-ti scoata cineva unghiile?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum adica sa-i scoata ghearele. Poate doar i-a taiat putin din varfuri. Tu ai putea sa stai sa-ti scoata cineva unghiile?

:cheer: pai nu sta... e sub anestezie, altfel s-ar numi tortura

ea nu cred ca-si ascute unghiile de canapea, asa ca nu are de ce sa si le scoata :cheer:

Editat de estella

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De 3 luni am adoptat un motanel care e acum in varsta de 5 luni.

La scurt timp ne-am dat comanda de o canapea din piele fara insa a ne gandi prea mult cum o sa se impace motanelul cu ea.

Cum sa "dresez" animalutul sa nu isi ascute ghearele in canapea?

 

 

Sa-ti traiasca :cheer: E super :cheer:

Pune si tu ceva pe canapea,ce-i asa greu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×