Sari la conținut
Forum Roportal
anisssia

Cum pot evacua pe cineva

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ca ia deteriorat lucrurile ? Ca poate soacra a avut n`spe mii de euro ascunsi printre haine si acum nu-i mai gaseste ?

Stii cum se face o evacuare ? Cu executor , politie , martori si aparat de filmat ! Si toate aste in baza unei hotarari judecatoresti , definitiva si irevocabila.

Dar aia nu inseamna in niciun caz ca a savarsit o infractiune. :)

Ca sa fie infractiune trebuie sa fie cu intentie, si sa i le distruga, Adica sa se puna cu toporul pe ele. :crazy:

Si in cazul ei, repet, nu se intrunesc conditiile de a cere evacuarea fortata sau revendicarea.

Nu e chiar asa... Nu iti faci dreptate singur ,Laur. Chiar daca ai un act de vanzare-cumparare , nu ai dreptul de a scoate in strada fostul propietar, pana o instanta nu iti recunoaste acest drept si hotaraste ca fostul propietar, poate fi evacuat fortat. Si nu fortat de catre tine , ci de catre cei in drept sa faca asta.

Corect. Dar asta doar in cazul in care nu ai intrat in posesie.

Cum a fost in cazul tau.

Acum multi ani , eu am patit asta cu un apartament .

L-am cumparat, l-am intabulat , dar , cand au expirat cele 30 de zile ( termen pt mutare, stipulat in contract) , fostul prop , a refuzat sa se mute , pe motiv ca a pierdut banii si nu mai are unde !

 

Abia dupa 2 ani am putut sa intru in posesia apartamentului !

Singurul lucru care il puteam face pana la hotararea definitiva de evacuare , era sa ma mut impreuna cu el. Fireste ca asta era exclus !

Si cand eu am introdus actiunea de evacuare , el a introdus actiune de anulare a actului de vanzare-cumparare. Fireste ca nu a avut castig de cauza... dar uite asa m-am plimbat 2 ani prin tribunale ! chiar daca eu am platit pretul real , chiar daca aveam un copil minor si nicio alta propietate pe vremea aia , a trebuit sa rabd si sa astept .

Dar ia presupune ca se intampla invers ?

Adica tu intrai in casa si il mutai pe ala . Ce se intampla ?

Sau cine venea sa te dea afara sau sa te oblige la copropietate fortata ? Nimeni.

Pentru ca proprietatea este garantata de catre stat. :P

Ca ala te putea acuza de alte violente ,ca nu voia sa iasa de buna voie. Aia deja este alta treaba si intra la penal. ;)

 

O voi ruga pe Anissia sa ne spuna ce a mai facut.

Pana una alta stiu ca este fericita ca a scapat de soacra. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×