Sari la conținut
Forum Roportal
anisssia

Cum pot evacua pe cineva

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In primul rand buna ziua. in urma cu 2 ani am cumparat un apartament de la soacra mea. Dupa achitarea sumei pe apartament, am fost deacord ca ea sa mai ramana in apartament pana ce isi va lua o casa. insa banii i-a dat fiicei ei si acum nu mai vrea sa paraseasca apartamentul. Am initiat o actiune in evacuare, care mi-a fost respinsa. Mentionez ca contractul de vanzare cumpare nu contine nici o clauza. Ca proprietar am dreptul de a schimba yala de la usa si sa ii scot hainele afara? Ea si-a pierdut buletinul iar nici eu nici sotul meu nu am mers pentru a o lua in spatiu, la ora actuala avand carte de identitate provizorie. Pot sa ii deschid proces penal pentru violare de domiciliu si tulburare de posesie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand buna ziua. in urma cu 2 ani am cumparat un apartament de la soacra mea. Dupa achitarea sumei pe apartament, am fost deacord ca ea sa mai ramana in apartament pana ce isi va lua o casa. insa banii i-a dat fiicei ei si acum nu mai vrea sa paraseasca apartamentul. Am initiat o actiune in evacuare, care mi-a fost respinsa. Mentionez ca contractul de vanzare cumpare nu contine nici o clauza. Ca proprietar am dreptul de a schimba yala de la usa si sa ii scot hainele afara? Ea si-a pierdut buletinul iar nici eu nici sotul meu nu am mers pentru a o lua in spatiu, la ora actuala avand carte de identitate provizorie. Pot sa ii deschid proces penal pentru violare de domiciliu si tulburare de posesie?

Mai bine ii puneti ceva in mincare, sau o faceti sa plece - umblati goi prin casa, v-o trageti pe masa din bucatarie cind ea isi bea ceaiul, dati muzica cit mai tare cu putinta, va faceti muci all day long...cred ca e mai simplu decit sa va macinati timpul, banii, si nervii pe la judecatorie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă acţiunea privind evacuarea ţi-a fost respinsă, e greu să mai obţii ceva. Poţi să depui o pl

Editat de Hellena MD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai bine ii puneti ceva in mincare, sau o faceti sa plece - umblati goi prin casa, v-o trageti pe masa din bucatarie cind ea isi bea ceaiul, dati muzica cit mai tare cu putinta, va faceti muci all day long...cred ca e mai simplu decit sa va macinati timpul, banii, si nervii pe la judecatorie!

Mai bine spune-le s-o arunce pe fereastră, văd că ai cam tot at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca exista dovada efectuarii platii atunci puteti actiona in justitie..

soacra a luat banii ( asa am inteles )--

nu este vorba despre revendicarea unui imobil si chiriasii din el--recte --legea112 ( cumpararea) si legea 10/2001 (revendicarea )

a vandut, aluat banii, se dovedeste asta si cu asta basta..

proces penal pentru violare de domiciliu nu merge...ar insemna sa mergeti pana la bagare in puscarie ( nu cred ca vreti asta)-si nu a violat domiciliul daca este incheiat un accord intre parti..fie el si tacit.

tulburare de posesie!!!?--poate ca da--dar nu este prevazuta de legea penala...

sicane, sicane, sicane....pana pleaca la cea cereia ia dat banii...( daca o vrea !!!?)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai vorbii prostii . :jester: :spiteful:

 

 

Poti, da!

Unde ai initiat actiunea de evacuare si cine ti-a respims-o, si pe ce motiv ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica numai faptul ca fostul proprietar nu a mai locuit in alta parte inseamna ca are dreptul sa ramana? Din ce put ai scos gandirea asta?

Din modul

Editat de Hellena MD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de ce mi s-a respins actiunea. citez de pe comunicare:'' instanta urmeaza a respinge actiunea cu urmatoarele motive: prin contractul de vanzare cumparare, parata in calitate de vanzatoare a vandut reclamantilor apartamentul impreuna cu dreptul de coproprietate fortata si perpetua asupra tuturor partilor din imobil in schimbul sumei de 32.000 ron suma achitata integral vanzatoarei.reclamatii au posibilitatea de a promova impotriva paratei o actiune in revendicare, motiv pentru care instanta urmeaza a respinge actiunea in evacuare.''

atata timp cat banii i-a dat fiicei ei sa mearga sa locuiasca la ea nu cu noi.

 

Pe de altă parte, e totuşi mama soţului tău (chiar dacă poate fi o scorpie, de-acord cu asta). Chiar ţi-ar plăcea să fii tratată la fel, peste vreo 30-40 de ani? (nu stiu cum sa dau acel quote)

aici nu va dau dreptate. nu sunt chiar asa fara suflet insa atata timp cat tu iti bati joc de mine si la mine in casa intra cine vrea cand vrea pt ca ea da cheia tuturor neamurilor ei, nu mi se pare corect. iar in ceea ce priveste faptul ca nu a mai locuit in alta parte mai este si un alt aspect. pana sa ii dam noi bani sa cumpere apartamentul de la stat ea a locuit cu chirie in acest apartament si a fost data in tribunal de 2 ori pt evacuare din cauza neplatii datoriilor. noi i-am dat banii sa il cumpere de stat si am achitat toate datoriile care erau considerabile. atata timp cat mi-ai luat banii pe apartament, am chitantele pt ca banii i-am pus pe cardul ei, nu o mai vreau cu mine in casa.

Editat de anisssia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu de ce mi s-a respins actiunea. citez de pe comunicare:'' instanta urmeaza a respinge actiunea cu urmatoarele motive: prin contractul de vanzare cumparare, parata in calitate de vanzatoare a vandut reclamantilor apartamentul impreuna cu dreptul de coproprietate fortata si perpetua asupra tuturor partilor din imobil in schimbul sumei de 32.000 ron suma achitata integral vanzatoarei.reclamatii au posibilitatea de a promova impotriva paratei o actiune in revendicare, motiv pentru care instanta urmeaza a respinge actiunea in evacuare.''

atata timp cat banii i-a dat fiicei ei sa mearga sa locuiasca la ea nu cu noi.

 

Pe de altă parte, e totuşi mama soţului tău (chiar dacă poate fi o scorpie, de-acord cu asta). Chiar ţi-ar plăcea să fii tratată la fel, peste vreo 30-40 de ani? (nu stiu cum sa dau acel quote)

aici nu va dau dreptate. nu sunt chiar asa fara suflet insa atata timp cat tu iti bati joc de mine si la mine in casa intra cine vrea cand vrea pt ca ea da cheia tuturor neamurilor ei, nu mi se pare corect. iar in ceea ce priveste faptul ca nu a mai locuit in alta parte mai este si un alt aspect. pana sa ii dam noi bani sa cumpere apartamentul de la stat ea a locuit cu chirie in acest apartament si a fost data in tribunal de 2 ori pt evacuare din cauza neplatii datoriilor. noi i-am dat banii sa il cumpere de stat si am achitat toate datoriile care erau considerabile. atata timp cat mi-ai luat banii pe apartament, am chitantele pt ca banii i-am pus pe cardul ei, nu o mai vreau cu mine in casa.

Cam nuantat cazul tau. Este destul de dificil sa o evacuezi sub vre-o forma pe soacra ta intrucat actul de vanzare cumparare sa facut conditionat,chiar daca nu a fost stipulat in contract si a fost facuta sub forma unei promisiuni.

Parerea mea este ca ai la dispozitie doua solutii, una legala si alta mai putin ortodoxa si mai rapida.

Prima ii trimiti soacrei tale o notificare saub forma unei instiintari prin scrisoare recomandata, in care ii aduci la cunostiinta ca in termen de 3 luni (sa zicem)nu isi va gasi o locuinta, va fi evacuata fortat si actionata in judecata. Dupa trecerea termenului, schimbi yala la usa si ii scoti lucrurile afara si o lasi pe ea sa te dea in judecata.

Dar..asta implica si riscuri, caci daca soacra ta te actioneaza in judecata poate cere anularea actului de vanzare -cumparare, intrucat conditia ei era una susapensiva, adica nu exista termen de executare a obligatiei.

Art. 1017

Obligatia, sub conditie suspensiva, este aceea care depinde de un eveniment viitor si necert. Obligatia conditionala nu se perfecteaza decat dupa indeplinirea evenimentului.

Si daca o vei da in judecata poti cere sa fie obligata sa isi respecte intelegerea.

Art. 1012

Cind obligatia este contractata sub conditia sa un eveniment oarecare se va intampla intr-un timp fixat, conditia este considerata ca neindeplinita, daca timpul a expirat fara ca evenimentul sa se intample.

Cind timpul nu este fixat, conditia nu este considerata ca cazuta, decat cind este sigur ca evenimentul nu se va mai intampla.

 

Desi, sincer, cu judecata este drum lung bani cheltuiti si batai de cap, ca sa nu mai spunem si de situatii neprevazute .

Si cum spui ca soacra ta este si cam nevoiasa, daca are un avocat ambitios poate obtine si un ajutor material din partea sotului tau care are obligatia de intretinere .

Asadar cea mai simpla si eficienta solutie este sa o evacuezi fortat, ii trimiti o instiintare si apoi o fortezi, nu se baga nimeni in cazul acesta, nici politia, nimeni.

Ideea este sa dovedesti ca i-ai pus in vedere indeplinirea obligatiei ce si-a luat-o. Tie in calitate de proprietar nu iti poate face nimeni nimic.

Toti vor recomanda actiunea in instanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×