Sari la conținut
Forum Roportal
ellla

Rugaciunea, discutii diverse

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Rugaciunea

 

Cercetatorii au dovedit ca oamenii se pot vindeca prin credinta, informeaza editia electronica a cotidianului Pravda.

Cercetatorii din Sankt Petersburg au reusit sa gaseasca si dovada, descoperind mecanismul "material" al fenomenului divin.

"Rugaciunea este un remediu puternic. De asemenea si atingerea moastelor. Nu numai ca regleaza toate procesele din organismul uman, dar poate reface si psihicul labil al bolnavului", a declarat Valery Slezin, directorul Institului de Cercetare Neuropsihologica din Sankt Petersburg.

Profesorul Slezin a mai facut un lucru neobisnuit, a masurat "puterea" rugaciunii. Acesta a inregistrat electroencefalogramele unor calugari care se rugau si a descoperit un fenomen neobisnuit si anume "scurt-circuitarea" activitatii cerebrale a cortexului. Acest fenomen nu poate fi observat decat la bebelusii in varsta de trei luni, cand se afla la sanul mamei lor si se simt in siguranta.

Odata cu maturizarea, acest sentiment al sigurantei se estompeaza, activitatea cerebrala se intensifica iar ritmul biocurentilor cerebrali devine mult mai lent, cu exceptia somnului adanc si al rugaciunilor, mai spune omul de stiinta.

Slezin a numit aceasta stare una de "veghe" si a demonstrat ca aceasta este vitala pentru fiecare persoana.

Este cunoscut faptul ca bolile sunt cauzate in special de situatii negative care ne afecteaza starea psihica. Se pare ca in timpul unei rugaciuni grijile trec in planul doi sau chiar dispar de tot. Astfel, ambele vindecari psihica si fizica sunt posibile.

Rugaciunile, scut pentru radioactivitate.

Angelina Malakhovskaya, o alta cercetatoare din Rusia, a declarat ca serviciile religioase imbunatatesc sanatatea individului. Aceasta a realizat mii de cercetari cu scopul de a gasi si observa reactiile corpului uman, inainte si dupa slujbele religioase.

Concluziile acestor studii au fost ca rugaciunile normalizeaza presiunea sangelui. Rugaciunile pot neutraliza chiar si radiatiile.

Se stie ca, dupa catastrofa de la Cernobal , instrumentele de masurare a radioactivitatii nu mai puteau inregistra nici o valoare. Cu toate aceste, nivelul radiatilor din jurul bisericii Sfantul Arhangel Mihail, aflata la numai patru kilometri departare de locul incidentului, era unul normal.

 

Cercetatorii sunt de parere ca apa sfintiita, semnul crucii si chiar si zgomotul clopotelor pot deasemenea vindeca boli.

In Rusia, in timpul epidemiilor, clopotele bisericilor pot fi auzite in mod constant.

 

.........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiam eu de ce o duc asa bine rusii,de ce au un nivel de trai atat de ridicat,de ce nu beau alcool deloc.De altfel si romanii o duc excelent tot din cauza rugaciunilor credinciosilor,dar mai ales datorita rugaciunii calugarilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

confunzi topicul, aici nu vorbim de cate averi are poporul xz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cat de insiguranta te poti simti singur in mijlocul unei lumi haituite? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si unde sunt rugaciunile tale, o scorpie?

 

 

Ori vad aici scris de tine rugaciuni, ori nu mai posta. Nu faci altceva decat sa murdaresti acest topic cu discutii inutile. Fiecare se roaga asa cum simte si indiferent cum, tot din inima o faci.

 

 

rugaciunea mea este in inima.

 

topicul este de RUGACIUNE.

 

deci, vorbesc despre rugaciune.

 

iar rugaciunea este spusa in inima.

Rugaciunea este chemarea neincetata a lui Dumnezeu. Nicidecum atragerea unei energii, trimiterea luminii.

 

Ca sa cunosti glasul lui D-zeu si sa intelegi ca intelepciunea acestei lumi si cunostintele din afara nu-ti pot aduce lumina cereasca, adica rugaciunea launtrica, trebuie sa te rogi.

 

Asta nu se poate primi din initieri. Nimeni pe lumea asta nu te poate intia in asta.

 

Doar din saracia duhului si prin experienta rugaciunii se poate dobandi asta, in simplitatea inimii.

 

Ce face vali, otilia si restul clanului reikist, nu este rugaciune.

 

"Rugaciunile " lor sunt intemeiate pe vederile mintii, pe inchipuirile ratiunii.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am spus ca nu o sa mai postez aici....nu ma lasa inima sa nu revin in locul unde am primit atata sprijin...

Lumina lui vali_ ne-a ajutat mult pe noi,el a trimis lumina peste sora si nepotelul meu si ii multumesc inca o data....

Toti cei din club ne-au sprijinit enorm,ne-au dat putere,curaj,zambete si vorbe din inima.

Trecuta prin destule necazuri in ultimele luni,am ajuns la concluzia ca nu face rugaciunea cat face vorba buna,venita din inima,incurajarea si implicarea celor de aici.

O rugaciune poate fi si o vorba venita din suflet,nu neparat Tatal Nostru....

 

 

Am spus mai acu cateva zile,ca nu o sa mai postez aici,acum am sa spun si de ce...Cu multe luni in urma,m-am apucat sa citesc biblia,am facut-o la insistentele lui Gelu..Am citit-o,am notat si subliniat in ea ceea ce mi s-a parut bun sa rau.

Acum spun,ca nu cred in Dumnezeul bibliei,il prefer pe Dumnezeu asa cum este in mine,pur,frumos,bland si iubitor...Nu am vrut sa mai scriu aici din cauza ca m-am simtit oarecum vinovata fata de credinta lui Gelu,am simtit ca il tradez simtind fata de biblie ceea ce simt...Dar nu pot altfel...

Iubirea si lumina daruite,fac cat 20 de biblii la un loc...

Am sa fiu in continuare alaturi de toti cei in necaz,am sa ma rog si am sa gasesc cuvinte de incurajare pentru fiecare.....Dar in felul meu....

Si iertata sa fiu pentru slaba-mi credinta :P

 

Cum vrei. Pentru ca D-zeu te iubeste atat de mult incat te lasa sa alegi.

 

Dar e bine sa stii ca fara rugaciune nu se poate gasi calea spre D-zeu... nici nu poti intelege adevarul...nici sa-ti luminezi inima cu lumina lui Isus.

 

Deci daca pe tine nu te intereseaza ce lumina te-a ajutat, este legerea ta.

 

Vroiam doar sa stii, ca ar fi bine sa verifici. Ptr ca cel sireat se foloseste tocmai de durerea omului, "il ajuta" tocmai cand e in necaz ptr ca stie ca atunci este mai vulnerabil si ar face orice ca problema lui sa fie "rezolvata". De aici si pana la a vorbi asa cum ai vorbit tu mai sus, este doar un pas.

Deci este alegerea ta. Daca nu te intereseaza ce fel de lumina accepti.

 

Eu zic sa verifici de unde vine lumina si ....nu-ti vinde sufletul.

 

Pentru ca D-zeu stie suferintele tuturor. Poate ai o problema acum si pare ca-i totul pierdut, dar El vede pe termen lung. Si ajuta asa cum trebuie. El aseaza lucrurile mai bine decat ti-ai putea imagina in momentele disperarii.

 

Deci invata sa te rogi, invata sa faci diferenta intre lumini si provenienta luminilor, si verifica intai pe cine lasi sa iti dea lumina.

 

PS: nu huli nimic ce-i de la D-zeu, chiar daca nu crezi. Ai grija ce spui, chiar daca credinta e slaba.

Biblia este cuvantul lui D-zeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este a -n-a oara cand te legi fara ca sa-ti fi spus ceva.Stii tu ce fac eu?

Urmaresti distrugerea unui topic in care multi au pus suflet?

Ce vrei de fapt? Sa-ti impartesesc ideile tale?

Am cap pe umeri si nimeni nu trebuie sa ma traga de maneca in ce directie s-o apuc,decizia imi apartine.

 

te folosesti de energii...iar asta nu e rugaciune.

 

Nimeni nu te trage de mana. Imi spun doar parerea. Tu te agiti.

 

Daca acest topic se va distruge, va fi ptr ca a fost deschis ptr rugaciuni si a ajuns sa se "energizeze."

 

Cine are ochi sa vada, cine are urechi sa auda!

 

Doamne Dumnezeule,te rog indeparteaza rautatea,ura si intunericul de la fata mea.

Asa sa-mi ajute Dumnezeu. Amin.

 

asa sa fie, otilia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
te folosesti de energii...iar asta nu e rugaciune.

 

Cuvantul "energie" e intalnit si in ortodoxie, nu e intalnit numai in credintele orientale.

Prin rugaciune, noi cerem sa se faca lucrarea lui Dumnezeu. Iata ce se spune despre "energiile necreate"

 

"342. Ce intelegem prin energiile necreate ale lui Damnezeu, dupa invatatura Bisericii Ortodoxe ?

 

Prin cuvintele " energii necreate ale lui Dumnezeu " se inteleg lucrarile felurite ale lui Dumnezeu prin care El lucreaza si a lucrat din veac la facerea si conducerea lumii vazute si a celei nevazute. Despre aceste energii sau lucrari necreate ale lui Dumnezeu sa se vada in disputele teologice ale Sinodului VI Ecumenic din Constantinopol ( 681 ), in care se arata clar despre cele doua firi si cele doua vointe ale firii dumnezeiesti si umane a lui Hristos. Prin aceste energii sau lucrari necreate, Dumnezeu misca creatia Sa si Se misca si El insusi, ramanand totusi nemiscat si neschimbat. Energiile necreate izvorasc din dumnezeirea comunl a celor trei ipostasuri ale Prea Sfintei Treimi. Prin energiile necreate se impartaseste omul de darul lui Dumnezeu, iar nu de fiinta Sa, care ramane pururea neatinsa de vreo zidire a Sa vazuta sau nevazuta.

 

http://biserica.org/Publicatii/1995/NoVII/12_index.html

 

"Energiile iradiaza din fiinta divina neimpartasibila. Ele sunt unice, indivizibile, permanente si stabile. Suma energiilor nu echivaleaza cu substanta divina. Ele au suportul in insasi dumnezeire, dar sint ipostaziate, in sensul ca exista deodata cu Persoanele. Energiile nu constituie o persoana, nu au ipostasul lor propriu si nu exista independent. Energiile sunt contem

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×