Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tu m-ai apelat "Feritcitule.....".Ce inseamna Feritcit?

AAAAAAA! Imi cer scuze...............sa stii ca am atatea pe cap!...in fiecare zi am zeci de taskuri in bara si incerc sa invat multe de o data si stau cu cartile insirate pe birou.............am gresit cand am scris!Scuza-ma!

 

Care este cel mai bun material termoizolant?

.....nimeni nu stie...........apar mereu inovatii...........

Un exemplu de dispozitiv izolant la care m-am gandit: Doua sfere, una mai mica, iar alta mai mare, de aluminiu, avand un sistem de levitatie magnetica astfel incat ele sa stea una in cealalta fara sa se atinga, si cu vid in spatiul inter-sferic........

Aluminiul reflecta radiatia dar poti adauga si plumb care absoarbe radiatia ionizanta....

Editat de EiNsTeIn'S~SoUl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.....nimeni nu stie...........apar mereu inovatii...........

Un exemplu de dispozitiv izolant la care m-am gandit: Doua sfere, una mai mica, iar alta mai mare, de aluminiu, avand un sistem de levitatie magnetica astfel incat ele sa stea una in cealalta fara sa se atinga, si cu vid in spatiul inter-sferic........

Aluminiul reflecta radiatia dar poti adauga si plumb care absoarbe radiatia ionizanta....

Aluminiu si levitatia magnetica.....mi se pare aberant!Raspunde te rog la intrebarea mea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aluminiu si levitatia magnetica.....mi se pare aberant!Raspunde te rog la intrebarea mea!

Ce intelegi tu prin aberant!? Studiaza proprietatile absorbtiei elastice atomice sau inelastice, si apoi pune intrebarea!In special studiaza aluminiul la aceasta proprietate!

:doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce intelegi tu prin aberant!? Studiaza proprietatile absorbtiei elastice atomice sau inelastice, si apoi pune intrebarea!In special studiaza aluminiul la aceasta proprietate!

:doh:

Stimabile!Eu stiu ca aluminiul este un metal paramagnetic ceea ce inseamna ca practic nu se magnetizeaza.Daca tu stii altceva spune-mi ca sa stiu si eu.Te rog raspunde-mi la intrebarea:"Care este cel mai bun material termoizolant?"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stimabile!Eu stiu ca aluminiul este un metal paramagnetic ceea ce inseamna ca practic nu se magnetizeaza.Daca tu stii altceva spune-mi ca sa stiu si eu.Te rog raspunde-mi la intrebarea:"Care este cel mai bun material termoizolant?"

Vreti neaaparat material?! Sau dispozitiv!? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreti neaaparat material?! Sau dispozitiv!? :tease:

Nu vreau decat sa-mi spui care material este cel mai bun termoizolator?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vidul

Vidul!?!????De ce?

 

Asta am insinuat si eu insa vidul nu e material!

Dansul vrea material!

Ce este conductivitatea termica?Ce este rezistenta termica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vidul!?!????De ce?

Pentru ca majoritatea caldurii se transmite din aproape in aproape prin material datorita agitatiei termice!Din moment ce vidul nu are molecule(nu e material) nu are cum sa se transmita agitatia termica prin el!

Ce este conductivitatea termica?Ce este rezistenta termica?

Conductivitatea termica: Proprietatea unui corp de a conduce rapid energia termica.

Rezistenta termica: Proprietatea unui corp de a se opune transferului de energie intre portiuni alese arbitrar din acel material.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×