Sari la conținut
Forum Roportal
luap

Incercam sa facem un copil, dar...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Suntem un cuplu care ne straduim de vreo 6 ani sa facem un bebe. Suntem in postul Sf.Maria si in acesta perioada luam un tratament pentru a face bebe, dupa care trebuie sa prestam 3 zile.Ce parere aveti, tinem postul si nu mai prestam sau prestam si nu tinem cont de post? Noi stim ca D-zeu nu-ti da copii in timpul postului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suntem un cuplu care ne straduim de vreo 6 ani sa facem un bebe. Suntem in postul Sf.Maria si in acesta perioada luam un tratament pentru a face bebe, dupa care trebuie sa prestam 3 zile.Ce parere aveti, tinem postul si nu mai prestam sau prestam si nu tinem cont de post? Noi stim ca D-zeu nu-ti da copii in timpul postului.

tu vorbesti serios sau ai deschis o tema pentru discutii care sa faca ranking pe aria de religie?

.........................

si ca sa fiu ontopic:

Dumnezeu vede si iarta.

nu o faceti pentru placerea de a o face ( desi trebuie sa existe si asta..nu?)

iar daca va doriti un copil nu cred ca postul este un impediment...

credeti in asta si credeti in Dumnezeu si puterea lui de a infaptui si a ierta..

asteptam vesti despre demersurile cu botezul.. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Noi stim ca D-zeu nu-ti da copii in timpul postului.

 

Mno, vorbesti serios?

 

Deci nu se fac deloc copii in postul Pastelui, Craciunului, Apostolilor, si nici martea sau vinerea? Ca de nascut copii se nasc in fiecare zi!

Da' la musulmani sau la budisti le da, ca posturile astea nu-s pentru ei?

 

:good:

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mno, vorbesti serios?

 

Deci nu se fac deloc copii in postul Pastelui, Craciunului, Apostolilor, si nici martea sau vinerea? Ca de nascut copii se nasc in fiecare zi!

Da' la musulmani sau la budisti le da, ca posturile astea nu-s pentru ei?

 

:lol2:

 

Se zice ca daca "proiectezi" copii in post, se nasc cu probleme de sanatate. Noi avem un preot duhovnic care ne sfatuieste sa nu prestam in timpul postului, noi pentru a vea copii facem ce zice D-zeu prin parintele nostru duhovnic, asta e!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se zice ca daca "proiectezi" copii in post, se nasc cu probleme de sanatate. Noi avem un preot duhovnic care ne sfatuieste sa nu prestam in timpul postului, noi pentru a vea copii facem ce zice D-zeu prin parintele nostru duhovnic, asta e!

 

Daca D-zeu chiar ar zice ceva prin parintele vostru duhovnic, ar fi un fel de prooroc, ceea ce ar fi mare lucru! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se zice ca daca "proiectezi" copii in post, se nasc cu probleme de sanatate. Noi avem un preot duhovnic care ne sfatuieste sa nu prestam in timpul postului, noi pentru a vea copii facem ce zice D-zeu prin parintele nostru duhovnic, asta e!

Mdea. Si atunci altii de ce fac copii perfect sanatosi chiar daca sunt conceputi in timpul postului? Daca vreti cu adevarat un copil, eu zic sa va puneti increderea in medicul vostru care v-a dat tratamentul de urmat, ca daca stati la sfaturile duhovnicului n-o sa mai faceti in veci copii, cu atatea posturi cate au ortodocsii. :beee:

Apropos, imi aduc aminte de niste babe care atunci cand nascuse o preoteasa cunostinta de familie un bebe, calculasera ele ca ar fi fost conceput in postul craciunului. :lol2: ce griji aveau si ele. :hi:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suntem un cuplu care ne straduim de vreo 6 ani sa facem un bebe. Suntem in postul Sf.Maria si in acesta perioada luam un tratament pentru a face bebe, dupa care trebuie sa prestam 3 zile.Ce parere aveti, tinem postul si nu mai prestam sau prestam si nu tinem cont de post? Noi stim ca D-zeu nu-ti da copii in timpul postului.

 

mai copii, ideea e cu totul alta. daca esti credincios cu frica de Dumnezeu si totuisi, "prestezi" in post, vb voastra, :o: ...apoi normal ca o faci cu un sentiment de vinovatie, stii ca ai facut ceva interzis!

or se stie ca un copil, mai ales unul mult asteptat, se face cu iubire, cu voie buna :lol2: si sentimente pozitive, nu?

se stie ce parere are traditia populara despre copiii nascuti un urma unui viol, de exemplu, sau cand o femeie era maritata cu forta( de parinti) si se culca cu sotul doar din obligatie - atunci pruncii se nasc mai slabi si mai putin rezistenti, spune traditia ...probabil tocmai asta se incearca sa se evite - emotiile negative ale parintilor in timpul conceptiei,oricat de mici, pt a evita riscurile

da, poate n-aveti remuscari -atunci dati-i inainte cu spor! :beee: :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suntem un cuplu care ne straduim de vreo 6 ani sa facem un bebe. Suntem in postul Sf.Maria si in acesta perioada luam un tratament pentru a face bebe, dupa care trebuie sa prestam 3 zile.Ce parere aveti, tinem postul si nu mai prestam sau prestam si nu tinem cont de post? Noi stim ca D-zeu nu-ti da copii in timpul postului.

 

Eu am 3 baieti frumosi,sanatosi si norocosi,toti conceputi in post...asa ca faceti ce doriti,nu ce spun anumiti preoti,ca pe baza lor :lol2: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suntem un cuplu care ne straduim de vreo 6 ani sa facem un bebe. Suntem in postul Sf.Maria si in acesta perioada luam un tratament pentru a face bebe, dupa care trebuie sa prestam 3 zile.Ce parere aveti, tinem postul si nu mai prestam sau prestam si nu tinem cont de post? Noi stim ca D-zeu nu-ti da copii in timpul postului.

 

Urmati tratamentul prescris de medic si rugati-va Bunului Dumnezeu sa va auda rugamintea....lasati deoparte ce spun preotii...Dumnezeu este in fiecare din noi...el este Iubire...si ce poate fi mai minunat decat sa-ti doresti un copil...sa aduci pe lume din dragoste si cu dragoste un sufletel minunat...:lol2:

 

O intamplare legata de subiect : la vreo 2 saptamani dupa ce am nascut si m-am simtit in putere sa ies la plimbare cu bebeul , am vrut sa intru in biserica de langa casa sa aprind o lumanare si sa-i multumesc Bunului ptr ca dupa multe asteptari am reusit sa aduc pe lume un bebeu minunat si sanatos....la intrare in biserica am avut un soc...toate babele nevrozate in frunte cu preotul mi-au sarit in cap...ca de...cum mi-am permis eu ,o femeie ce nu-s "curata" si un bebelus nebotezat sa intram in biserica....la staruintele mamei ( eu am vrut sa pocnesc vreo 2 babe si sa ma cert cu preotul) am acceptat (cu toate ca fizic mi-a fost f greu) sa stau in genunchi sa-mi mormaie ceva fara "cap si coada" preotul (care nici nu s-a straduit macar sa-mi retina numele)...ce sa-ti mai povestesc...cum a-ntins mana sa-i dau bani dupa acea...mi-a fost sila si greata...nu mi-a mai trebuit sa intru in biserica am lasat-o pe mama sa cumpere lumamari si eu m-am rugat in mine...acolo unde mereu am stiut ca este Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Urmati tratamentul prescris de medic si rugati-va Bunului Dumnezeu sa va auda rugamintea....lasati deoparte ce spun preotii...

 

Eu nu inteleg o chestie...te duci la preot cu programul de prestatii si el isi da acordul sau nu?Ce sa caute preotul in intimitatea caminului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×