Sari la conținut
Forum Roportal
spider

despre emigratia romanilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Milioane de oameni au intors spatele unei Romanii a tuturor posibilitatilor. Spiritul si litera spagii, salariul-fantoma pe care nu-la vezi pe cartea de munca, principiul sfint ca daca furi un ou esti un bou si daca furi mult si bine ajungi departe i-au facut sa se hraneasca cu vise pe alese. Pentru visul american, canadian, australian sau neozeelandez n-au mai tinut cont nici de frica, nici de nostalgie, au strins cureaua, au vindut tot, sa-au imprumutat pe unde au apucat si au plecat sa-si caute norocul la capat de lume."

http://news.softpedia.com/news/1/2004/May/8239.stml

 

M-am gandit ca e un articol intresant :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Softpedia face un fel de revista a presei, preia articole de la diverse publicatii, daca te uiti in partea de jos a articolului vei vedea

Source: Evenimentul Zilei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Orideunde o fi preluat, mie mi se pare un lucru trist :(

 

trist dar adevarat CAT. Si probabil o sursa de supravietuire pentru multi nenorociti ai sortii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pacat.

Se pot face atatea in tara dar totusi trebuie sa ai vointa si bani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trist Ne-Trist... asta e adevarul!

Nici cu lucruri ieftine nu poti face o casa, lucrurile ieftine sunt mai scumpe decat orice. Iar tot ceea ce vreti voi (sau probabil inconstient Oo faceti) sa scoateti in evidenta este SCARBA care sa-a creat de ata timp in Rominia.

Dragi mei... DEGEABA AI daca nu sti si cum sa-ti vinzi ce ai :!: , iar motivele emigrarii in cantitati mai mari sunt simple si in proportie de 99% legate de partea finaciara, de nivelul de trai de 2 bani.

Degeaba te zbati, caci altii se bucura de cea ce faci tu. Probabil ca a-ti citit si voi "Ferma Animalelor", ei noi suntem in situatia lui Boxer (calul credincios care intr-un final a fost dat la fabrica de clei de oase... idem situatia pensionarilor de la noi).

Munca in Romania si nivelul de trai de aici nu au facut altceva decat sa-mi faca fire de par alb zi de zi. Da-ti un motiv pentru care sa nu pleci iar eu va dau 10 pentru care sa va mai ganditi...

Bfata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce trebuie este vointa.

Nu trebuie sa zicem "lasa ca oricum nu castigam nimic". Trebuie sa ne straduim sa facem totul pentru a scoate tara in evidenta.

Odata cu intrarea Romaniei in UE, preturile vor creste, pentru a ajunge la standarde europene, dar salariile vor scadea si tot mai multi oameni o sa plece din tara din cauza saraciei.

Nu vreau ca Romania sa ajunga o tara "parasita".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×