Sari la conținut
Forum Roportal
abandonero

Limbajul trupului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pasarile canta, patrupezii se miros, cum insa depisteaza oamenii un partener interesat fara sa se face de ras in public? Exista asa zisul limbaj al trupului prin care sa depistezi chiar si intr-un metrou, partenerul interesat de tine. Acest limbaj este utilizat atat de femei cat si de barbati, si poate fi manifestat in mod intentionat sau neintentionat (inconstient).

 

Gesturi ale barbatilor: aranjarea cravatei, a gulerului sau indepartarea diferitor firicele de praf inexistente de pe camasa/haina etc, netezirea parului. Alte gesturi ar fi degetul mare de la mana varat in curea (accentueaza zona organelor genitale), trupul, piciorul si laba piciorului mentinute in directia femeii, privirea intima catre ea mentinuta cu o fractiune de secunda mai mult ca de obicei.

Cam atat despre barbati, simplu, nu fetelor?

 

Femeile au ceva mai multe gesturi: isi ating parul, isi aranjeaza fusta, se intorc catre barbat cu corpul, piciorul si laba piciorului, prelungesc privirea intima si stabilesc contacte vizuale tot mai intense, isi expun un singur deget mare de la mana, iesit in afara din geanta sau din buzunar.

Alte gesturi de curtenire proprii femeilor: isi arunca parul peste unul din umeri sau pe spate, isi dezvaluie incheietura mainii, aceasta zona fiind considerata una din cele mai erotice parti ale corpului, sau isi dezvaluie palma inaintea barbatului. Aceste gesturi sunt foarte des intalnite la femeile fumatoare.

Picioarele femeii se indeparteaza mai mult decat atunci cand barbatul nu era in preajma ei, gest ce poate fi folosit atat in picioare cat si sezand. Leganarea soldurilor in timpul mersului, privirea catre barbat cu ochii pe jumatate inchisi pana ce acesta sesizeaza privirea ei, dupa care ea isi intoarce rapid ochii in alta parte; gura intredeschisa si buzele umezite, mangaierea obiectelor cilindrice, privirea laterala peste umarul ridicat, descoperirea genunchilor, jocul cu pantoful, asezarea picioarelor unul peste altul.

 

Idei extrase din cartea "Limbajul Trupului" de Allan Pease.

 

Ati observat cumva pana acum, aceste gesturi? Ati actionat? Au avut efect? Mai cunoasteti si alte "semnale"?

 

Asadar, dragilor si dragelor succes la "vrajeala" sau fiti pe faza, nu stiti cand sare iepurasul! :focus:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gesturi ale barbatilor: Alte gesturi ar fi degetul mare de la mana varat in curea (accentueaza zona organelor genitale), trupul, piciorul si laba piciorului mentinute in directia femeii, privirea intima catre ea mentinuta cu o fractiune de secunda mai mult ca de obicei.

Ala de a scris cartea ar trebui sa vina in Romania si v-a vedea ca este plin Meteoul de barbati din astia perversi care privesc asa . :sorry:

Dar ce nu a mentionat autorul este ..balele ce le curg la astia in timp ce privesc mijit asa dupa vre-o minora. :crazy:

Deci da..am recunoscut comportamentul. :focus:

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si mai este vechiul si prea bine cunoscut limbaj direct,pentru ce mai indrazneti,cu subanteles erotic:'

''-Ce fac fetele,se plimba?''

Completat de ..linge inghetate ..? :focus: :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Completat de ..linge inghetate ..? :focus: :crazy:

 

Erau "inghetati", dar merge si asa. Cu toate ca eu prefer acadelele...

 

Leganarea soldurilor in timpul mersului

 

Si daca in timp ce imi legan eu soldurile asa frumos bate vantul si imi ridica un pic fustita...? :sorry: E tot body language, nu?

Editat de Aroundlove

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Erau "inghetati", dar merge si asa. Cu toate ca eu prefer acadelele...

 

 

Si daca in timp ce imi legan eu soldurile asa frumos bate vantul si imi ridica un pic fustita...? :D E tot body language, nu?

:sorry:

bun oricum!

Replica ramane..cam aceiasi!

Am mai descifrat un body language:''fluieratul barbatilor pe strada,mai ales a muncitorilor sleiosi si imbacsiti de pe santier''

:focus:

 

Erau "inghetati", dar merge si asa. Cu toate ca eu prefer acadelele...

 

 

 

Si daca in timp ce imi legan eu soldurile asa frumos bate vantul si imi ridica un pic fustita...? :beee: E tot body language, nu?

Nu! aia trece ca abordare directa! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MDA...si multe tipe au prostul obicei sa folosesca aceste semne pt a induce in eroare ...persoanele de sex opus...doar de dragul de a fi admirate si de a flirta un pic......asa ca nu va bazati pe asa zisele semne.......eu am vazut de multe ori la o tipa semne false....si erau exact cele descrise de voi.......asa ca........nu generalizati.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Limbajul trupului nu are legatura cu ce scoti pe gura, adica cu tot felul de sunete cum ar fi cuvintele sau fluieraturile ci trebuie sa fie ceva subtil, intim, intre 2 persoane.

 

MDA...si multe tipe au prostul obicei sa folosesca aceste semne pt a induce in eroare ...persoanele de sex opus...doar de dragul de a fi admirate si de a flirta un pic......asa ca nu va bazati pe asa zisele semne.......eu am vazut de multe ori la o tipa semne false....si erau exact cele descrise de voi.......asa ca........nu generalizati.......

 

Asta asa e, unora le place sa si amageasca dar cu toate astea poti sa le manipulezi, se stie ca femeile sunt de obicei nehotarate si nu prea stiu ce vor, daca fortezi un pic..

Dupa cum am mai zis, unele din aceste mesaje sunt neintentionate, vin din subconstient, deci ai putea s-o ametesti un pic si sa-i zici: poate ca la suprafata ma refuzi dar in adancul tau, in sbconstient, stiu ca ma doresti, o dovada sunt semnalele pe care subconstientul tau mi le-a transmis prin intermediul trupului tau (si aici poti sa le enumeri). Dar ai grija ca tipa ar putea sa-ti zica ca de fapt mesajele nu erau pentru tine.

 

Un alt semn din limbajul trupului ar fi facutul cu ochiul, gest pe care de obicei il fac barbatii pentru a atrage atentia.

 

 

Si pentru ca filmul de pe youtube de la primul post da un mesaj de eroare la vizualizarea de pe Roportal, voi scrie si adresele web ale acestor clipuri:

http://www.youtube.com/watch?v=bV2UHpIiBJk

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×