Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Durerea fizica VS. Durerea sufleteasca

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru mine durerea fizica e insuportabila. Daca in durerea sufleteasca iti mai gasesti alinare in lacrimi, in speranta ca maine va fi mai bine, in iluzii, cateodata chiar si-n minciuni... durerea fizica e ca desprinsa din iad.

 

Voi care credeti ca e mai tare ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inainte .. durerile fizice erau cele mai dure..acum, durerile sufletesti sunt cele mai crunte.

Prefer sa ma doara fizicul..asa macar voi cauta remedii fara sa aleg...insa sufletul mereu e destinat alegerii..si poate acesta e cel mai mare chin de pe lume..sa lasi ceva in urma ca s apoti inainta

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru mine durerea fizica e insuportabila. Daca in durerea sufleteasca iti mai gasesti alinare in lacrimi, in speranta ca maine va fi mai bine, in iluzii, cateodata chiar si-n minciuni... durerea fizica e ca desprinsa din iad.

 

Voi care credeti ca e mai tare ?!

Durerile fizice sunt mai suportabile decat cele sufletesti.

Este o prostie insa sa alegi intre ele. Eu n-as alege-o pe niciuna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Durerile fizice sunt mai suportabile decat cele sufletesti.

Este o prostie insa sa alegi intre ele. Eu n-as alege-o pe niciuna.

 

Asa e si cel mai bine - sa cauti sa eviti in permanenta durerea de oricare tip ar fi aceasta, caci nimic nu e mai distructiv pentru fiintele vii decat durerea. Insa eu vroiam doar sa aflu care e mai intensa din perspectiva celorlalti stiind ca fiecare are un alt stil de a trai si un altfel de a fi in care se manifesta existenta. Pentru mine ramane durerea fizica.

Editat de Mirada-Dicovici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de situatie. In orice caz, durerea fizica poate fi mult mai oribila decat cea psihica/sufleteasca, dar nu dureaza mult. In general, intensitatea durerii fizice este oscilanta, nu constanta. Cu alte cuvinte, durerea devine suportabila dupa o vreme, sau dispare. In cazul in care nu poti suporta intensitatea ei maxima, poti muri, facand infarct.

Durerea psihica/sufleteasca, desi nu este nici pe departe la fel de intensa, este constanta, poate dura ani de zile si poate schimba definitiv un om. Este genul de durere surda, de care nu poti scapa, care va duce in final la nebunie.

De aceea tortura psihica este considerata mai eficienta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu o vreau pe niciuna. Dar stau si cuget ... aseara in timp ce dormeam m-a prins un carcel la pulpa stanga, am plans de durere si eu una sunt destul de rezistenta la durerea fizica. Si acum ma doare muschiul :focus: .Pe de alta parte o durere sufleteasca care iti taie pofta de viata nici ea nu e bine venita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde de situatie. In orice caz, durerea fizica poate fi mult mai oribila decat cea psihica/sufleteasca, dar nu dureaza mult. In general, intensitatea durerii fizice este oscilanta, nu constanta. Cu alte cuvinte, durerea devine suportabila dupa o vreme, sau dispare. In cazul in care nu poti suporta intensitatea ei maxima, poti muri, facand infarct.

Durerea psihica/sufleteasca, desi nu este nici pe departe la fel de intensa, este constanta, poate dura ani de zile si poate schimba definitiv un om. Este genul de durere surda, de care nu poti scapa, care va duce in final la nebunie.

De aceea tortura psihica este considerata mai eficienta.

Ai zis tot ceea ce vroiam si eu sa zic. E o nebunie sa crezi ca poti rezista unei torturi psihice. Poate rezisti, dar nu la nesfarsit. In final, nu stiu care e de preferat. Depinde si de toleranta fiecaruia. Mie mi-e pur si simplu groaza de durerea fizica. Nu suport nici o palma, data mai cu sete. Deci cred ca, daca mi s-ar da de ales, as alege-o pe cea sufleteasca. Depinde si de cat timp vorbim........ Pentru o zi, o luna, aleg durerea psihica. Pentru o viata....... Aleg lobotomia :focus:

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as prefera bataia zilnica si gratuita in locul umilintei, de exemplu :focus:

Si apropo, o zi iti poate schimba viata.

Editat de Scythe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine aia fizica.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×