Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

Iubim, dar cum?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

hai sa nu exageram

viata e frumoasa asa cum este

chiar si nebunia iubirii are farmecul ei

daca utilizam doar ratiunea distrugem farmecul, emotia, trairea

uneori e bine sa ''gandim'' si cu inima

Corect.

Ce ne-ar mai amuza la batranete, daca nu ar fi naivitatile din tinerete?

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si-atunci cum se face ca sunt oameni care ard intens si dupa 20 ,30 ani de relatie/iubire? Inseamna ca ratiunea lor e-n pauza continuu, ceea ce mi se pare cam imposibil.

Si vorbesc despre iubire, nu despre respect, sau ce mai ramane dincolo de. Stiu ca-n viziunea ta iubirea dureaza maxim 3 ani, dar eu te asigur ca sunt cupluri care se IUBESC o viata intreaga, din momentul in care se cunosc.

da, exista cupluri care se iubesc o viata intreaga din cauza ca stiu sa traiasca altfel decat oamenii obisnuiti. Stiu sa isi faca viata interesanta, stiu sa alunge monotonia de zi cu zi, stiu sa se respecte. Nu doar cativa spun ca iubirea dureaza 3 ani, ci studii facute de cercetatori seriosi! "iubirea" in sine nici nu poate rezista mai mult, pentru ca intervine obisnuinta in cuplu, si dragostea prin natura ei trebuie sa fie proaspata, tumultoasa, electrica, sa-ti dea fluturi in stomac, calitati care se estompeaza in timp si intervine o iubire mai mocnita, care o poti condimanta ca sa ii dai aripi din nou. Si asta fac dupa parerea mea cuplurile de care vorbesti. Cel mai bine stiu oamenii casatoriti, trecuti de 40 de ani...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, exista cupluri care se iubesc o viata intreaga din cauza ca stiu sa traiasca altfel decat oamenii obisnuiti. Stiu sa isi faca viata interesanta, stiu sa alunge monotonia de zi cu zi, stiu sa se respecte. Nu doar cativa spun ca iubirea dureaza 3 ani, ci studii facute de cercetatori seriosi! "iubirea" in sine nici nu poate rezista mai mult, pentru ca intervine obisnuinta in cuplu, si dragostea prin natura ei trebuie sa fie proaspata, tumultoasa, electrica, sa-ti dea fluturi in stomac, calitati care se estompeaza in timp si intervine o iubire mai mocnita, care o poti condimanta ca sa ii dai aripi din nou. Si asta fac dupa parerea mea cuplurile de care vorbesti. Cel mai bine stiu oamenii casatoriti, trecuti de 40 de ani...

mda...ma incadrez :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si daca focul dragostei nu trece?ce,nu se intampla si asta?eu cred ca poate dura si o iubire pe care o credeai imposibila.iar daca zic cei din jur "nu va potriviti" eu cred ca asta e relativ.cei din jur cunosc relatia la suprafata,dar cel mai bine stiu cei doi cum stau treburile.da,e mai sanatos sa iubesti cu cap,dar cate lucruri "nesanatoase" nu facem noi?

culmea e ca, din cazurile cunoscute de mine intr-adevar, cine vede de dinafara problema are o privire mai de ansamblu si mai clara decat 2 indragostiti. Si cei dinafara au avut dreptate in privinta a 5 cupluri care le cunosc deja...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hai sa nu exageram

viata e frumoasa asa cum este

chiar si nebunia iubirii are farmecul ei

daca utilizam doar ratiunea distrugem farmecul, emotia, trairea

uneori e bine sa ''gandim'' si cu inima

da, asa e, distrugem farmecul, emotia, dar se pot si echilibra. Asa nu ramai cu inima franta. Nici sa te indragostesti de un vagabond si sa fugi de acasa nu e cel mai inteligent lucru -asta asa, ca un exemplu penibil. Trebuie umpic pus si capul in ecuatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
culmea e ca, din cazurile cunoscute de mine intr-adevar, cine vede de dinafara problema are o privire mai de ansamblu si mai clara decat 2 indragostiti. Si cei dinafara au avut dreptate in privinta a 5 cupluri care le cunosc deja...

Da,dar daca nu traiesti pe propria piele si asculti doar de ceea ce zic cei din afara ajungi sa nu mai ai incredere in ceea ce iti spune inima si sa asculti doar de altii.in dragoste exista riscuri pe care trebuie sa ni le asumam,unul din ele e suferinta de dupa...doar nu toti isi gasesc asa,din prima,marea dragoste.daca lumea iti zice ca tu nu te potrivesti cu el gata,te desparti?eu zic ca mai asculti si de inima ta si de dorintele tale.

Editat de mirella08

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si-atunci cum se face ca sunt oameni care ard intens si dupa 20 ,30 ani de relatie/iubire? Inseamna ca ratiunea lor e-n pauza continuu, ceea ce mi se pare cam imposibil.

Si vorbesc despre iubire, nu despre respect, sau ce mai ramane dincolo de. Stiu ca-n viziunea ta iubirea dureaza maxim 3 ani, dar eu te asigur ca sunt cupluri care se IUBESC o viata intreaga, din momentul in care se cunosc.

Cred ca faci o mica mare confunzie in idei. Si eu cred ca iubirea, pasiunea aia arzatoare, dureaza 3-4 ani.. dar ce urmeaza apoi sunt sentimente mai profunde, bazate pe mult mai multe decat acea pasiune de inceput, iar cei doi se iubesc in continuare.

 

Eu am trecut prin numarul 2 si-am ajuns pe 1.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,dar daca nu traiesti pe propria piele si asculti doar de ceea ce zic cei din afara ajungi sa nu mai ai incredere in ceea ce iti spune inima si sa asculti doar de altii.in dragoste exista riscuri pe care trebuie sa ni le asumam,unul din ele e suferinta de dupa...doar nu toti isi gasesc asa,din prima,marea dragoste.daca lumea iti zice ca tu nu te potrivesti cu el gata,te desparti?eu zic ca mai asculti si de inima ta si de dorintele tale.

eu nu am zis sa asculti numai de cei din jur. Doar ca e sanatos sa mai pleci urechea. Multi resping din start o parere negativa cand vine vorba despre cuplul lor si la asta ma refer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu am zis sa asculti numai de cei din jur. Doar ca e sanatos sa mai pleci urechea. Multi resping din start o parere negativa cand vine vorba despre cuplul lor si la asta ma refer.

Cand iubesti intens chiar nu stiu cat mai tii cont de ce spun altii.da,pleci urechea,asculti dar tot ce spune inima faci.normal ca respingi o parere negativa cand tu iubesti pentru ca te doare si chiar daca poate stii ca nu va dura o vesnicie macar cat dureaza sa fie bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×