Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

Iubim, dar cum?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Unii spun ca iubim ce vrem, ceea ce inseamna ca ratiunea are un mare rol. Din acest punct de vedere, iubim pentru ca pe masura cunoasterii, ni se intaresc convingerile ca el e, pentru ca , gandindu-ne peste 10 ani, alaturi de omul asta avem un viitor. Sunt doar cateva motive.

Pe de alta parte, cealalta "tabara" spune ca "nu iubim ce vrem, ci iubim pur si simplu, si aproape ca nu avem de ales", vorba scriitorului. Putem spune despre acesti oameni ca-s inconstienti, pasionali, indragostiti doar? Poti iubi un om despre care nu stii nimic? Ce poti iubi la el?

Se spune ca inima nu alege, ci doar simte, poate de aici aceasta dragoste ; insa ma intreb cat de real este sentimentul, cat de trainic.

 

Voi din ce categorie faceti parte, dac-ar fi sa alegeti una? Ce credeti despre cele doua "tabere"? Argumentati. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de regula cand iubim ratiunea ia o pauza!

nu stiu daca e rau sau bine asta, dar asa e sa fie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu cat o sa crezi mai mult in iubire o sa iubesti o sa dovesti ca iubirea exista cu atat mai mult o sa traiesti aceasta iluzie.Eu daca si vad scris cuvantul iubire ma doare inima si pieptul (fara gluma)

eu zambesc sau stranut :spiteful:

e de bine asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de regula cand iubim ratiunea ia o pauza!

nu stiu daca e rau sau bine asta, dar asa e sa fie

Si-atunci cum se face ca sunt oameni care ard intens si dupa 20 ,30 ani de relatie/iubire? Inseamna ca ratiunea lor e-n pauza continuu, ceea ce mi se pare cam imposibil.

Si vorbesc despre iubire, nu despre respect, sau ce mai ramane dincolo de. Stiu ca-n viziunea ta iubirea dureaza maxim 3 ani, dar eu te asigur ca sunt cupluri care se IUBESC o viata intreaga, din momentul in care se cunosc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu cat o sa crezi mai mult in iubire o sa iubesti o sa dovesti ca iubirea exista cu atat mai mult o sa traiesti aceasta iluzie.Eu daca si vad scris cuvantul iubire ma doare inima si pieptul (fara gluma)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiti cum e? te poti indragosti asa, de oricine sa zicem, si de un om cu care nici in ruptul capului nu te vedeai ca ai sa fii, dar nu dureaza o astfel de iubire. Si de obicei cei din jurul tau vad asta si o spun: "nu va potriviti". Culmea e ca de atata iubire nu iti dai seama, iubirea se zice ca e oarba, si totul dureaza pana ce trece focul dragostei. Asadar e mai sanatos sa iubesti "cu cap". - si se poate, eu aici ma incadrez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu cat o sa crezi mai mult in iubire o sa iubesti o sa dovesti ca iubirea exista cu atat mai mult o sa traiesti aceasta iluzie.Eu daca si vad scris cuvantul iubire ma doare inima si pieptul (fara gluma)

Inseamna ca ai foarte multa durere acolo si doar cuvantul ''iubire'' te atinge si iti provoaca durere.Cred ca ai dreptate intr-un sens..iao incet cu iubirea..poate fi ..dureroasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiti cum e? te poti indragosti asa, de oricine sa zicem, si de un om cu care nici in ruptul capului nu te vedeai ca ai sa fii, dar nu dureaza o astfel de iubire. Si de obicei cei din jurul tau vad asta si o spun: "nu va potriviti". Culmea e ca de atata iubire nu iti dai seama, iubirea se zice ca e oarba, si totul dureaza pana ce trece focul dragostei. Asadar e mai sanatos sa iubesti "cu cap". - si se poate, eu aici ma incadrez.

Si daca focul dragostei nu trece?ce,nu se intampla si asta?eu cred ca poate dura si o iubire pe care o credeai imposibila.iar daca zic cei din jur "nu va potriviti" eu cred ca asta e relativ.cei din jur cunosc relatia la suprafata,dar cel mai bine stiu cei doi cum stau treburile.da,e mai sanatos sa iubesti cu cap,dar cate lucruri "nesanatoase" nu facem noi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiti cum e? te poti indragosti asa, de oricine sa zicem, si de un om cu care nici in ruptul capului nu te vedeai ca ai sa fii, dar nu dureaza o astfel de iubire. Si de obicei cei din jurul tau vad asta si o spun: "nu va potriviti". Culmea e ca de atata iubire nu iti dai seama, iubirea se zice ca e oarba, si totul dureaza pana ce trece focul dragostei. Asadar e mai sanatos sa iubesti "cu cap". - si se poate, eu aici ma incadrez.

hai sa nu exageram

viata e frumoasa asa cum este

chiar si nebunia iubirii are farmecul ei

daca utilizam doar ratiunea distrugem farmecul, emotia, trairea

uneori e bine sa ''gandim'' si cu inima

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×