Sari la conținut
Forum Roportal
6834728

NAT-Network Masking

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1-NAT este acelasi lucru cu principiul folosirii mastilor de subretea in subretele?-Da sau nu..nu mai e nevoie sa explicati NAT!

Daca nu e acelasi lucru,vreau sa imi explicati(daca are cineva timp,nimeni nu prea are!),cum functioneaza Principiul Subretelelor si cum e tratat el de hardware-ul internetului....

2-Eu am citit peste tot:hub-leaga calculatoare dintr-o retea(ca si switch),bridge-urile sau puntile(asemanatoare cu gateway) leaga doua retele intre ele,repetoare ...etc. Dar ruterele ce naiba mai leaga?! Gasesc peste tot scris teorie ca puntile leaga retele si in exemple arata ca ruterul o face! Eu nu vad diferenta dintre un switch si router,doar ca poate gasi cai mai bune de trimitere!Mai e alta? Intr-o retea LAN(care ocupa tot orasul nostru)toata informatia de la fiecare calc trece prin server-ul ISP-ului?Ce este acest server?(ruter ,breidge......)...

Incerc sa imi astampar curiozitatea dar nu pot...astept sa imi raspundeti...dar va rog fara materiale de pe internet si link.....intotdeauna ati dat explicatii mai bune,nu doar tangente cu interbarile(cazul de pa net)...prefer sa nu raspundeti decat sa dati link-uri.....

Astept pe cineva rabdator care sa imi raspunda la fiecare intrebare.....

Multumesc(mult) anticipat!!!!!! :lol2:

Editat de EiNsTeIn'S~SoUl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa pui mana sa citest mai bine , aparent nu ai inteles cum exact functioneaza toate chestiile astea.

 

1. Nu e aceasi chestie , ca's mere si pere. Gandeste-te ca ai o retea fizica in care toate calculatorele pot sa trimita pachete la toate calculatoarele. Eh reteaua asta o pot impartii in subretele chiar daca nu exista o separare fizica intre ele. Calculatoarele vor stii ca nu pot comunica decat cu anumite sisteme (din aceasi subretea)

 

NAT foloseste la complet altceva , in conditiile in care o retea intreaga trebuie sa aibe acces la internet iar service providerul nu poate sa ofere decat o singura adresa publica , adresa este alocata routerului. Routerul respectiv foloseste NAT (network address translation) pentru a stii ce pachete cui sunt adresate. Daca cineva din retea vorbeste cu un anumit server , routerul va stii ca pachetele de la serverul respectiv sunt adresate acelui cineva si le va trimite unde trebuie.

 

2. Un switch e destul de "prost" de felul lui , el e destinat sa trimita pachete de la un membrul al unei retelei la altul al aceleiasi . Un router leaga impreuna mai multe retele , ala de il ai tu sub birou (probabil) leaga reteaua ta locala de reteaua ISPului ..care la randul ei mai are o serie de routere. Si toate routerele astea intre ele legate se numesc INTERNET.

 

Tu vrei sa ti se dea raspunsuri mura in gura , in cazul de fata ar fi mult mai simplu daca ai pune mana sa citesti , te-ai lamurii mult mai rapid si mai bine decat punand intrebari bazate pe chestii pe care nu le intelegi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:good: :yes: :lol2: :cry: :P ;)

 

Nu stiu ce varsta ai,dar nu te mai da asa mare administrator cand nu esti! Nu ma cunosti bine asa ca nu mai vorbi....

Am acasa la carti de internet si deastea o gramada,dar ti-am explicat care-i treaba! Absolut tot ce ai raspuns tu stiam,nu vreau mura-n gura,dar am citit atat de mult incat m-am dezorientat si aveam nevoie de ceva....daca incepi cu atitudinea asta pe forumuri n-o sa fie bine!

In plus,eu intreb asta,din carti,nu ca as avea eu ruter sub birou!

Daca te crezi asa haide sa facem o intrecere in programare si retele,vrei?

Eu stiu raspunsurile intrebarilor dar, fiecare carte spune ceva,si te dezorienteaza.....

 

Solicit din nou sa facem un concurs...astept un raspuns "filfizon'le"

Editat de EiNsTeIn'S~SoUl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok, sa incerc eu un raspuns, poate pe mai lamureste putin.

1. Deosebirea intre un hub si un switch: hu hub daca primeste un pachet de la portul 1 catre portul 4 bloceaza orice port pana trimite pachetul, la switch se analizeaza destinatia pachetului si daca portul destinatie este liber il trimite, in felul asta poti sa faci trafic simulta intre posrturile 1 si 4 cu 2 si 3 (spre exemplu)

2. Deosebirea intre router si switch: routerul are porturi care functioneaza ca switch si un port de WAN catre care se poate face forward. Portul WAN beneficiaza si de soft pentru conectarea la internet conform diferitelor protocoale de conectare la provideri.

Mastile de subretea fac o impartire a unei retele in sectiuni separate pe cand NAT-ul defineste reguli de schimbare a adresei si portului definite pe pachet de la intrarea in router la iesirea din el. NAT-ul este folosit de obicei pentru translatia adresei de la una privata la una publica (sau viceversa daca e definit pentru adresele de WAN)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta mai zic raspuns! Multumesc!

Deci ruterul are in plus de switch un port cu cu care se conecteaza cu "internetul",adica cu o retea nu cu un singur host.....ok..Mersi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ok, sa incerc eu un raspuns, poate pe mai lamureste putin.

1. Deosebirea intre un hub si un switch: hu hub daca primeste un pachet de la portul 1 catre portul 4 bloceaza orice port pana trimite pachetul, la switch se analizeaza destinatia pachetului si daca portul destinatie este liber il trimite, in felul asta poti sa faci trafic simulta intre posrturile 1 si 4 cu 2 si 3 (spre exemplu)

2. Deosebirea intre router si switch: routerul are porturi care functioneaza ca switch si un port de WAN catre care se poate face forward. Portul WAN beneficiaza si de soft pentru conectarea la internet conform diferitelor protocoale de conectare la provideri.

Mastile de subretea fac o impartire a unei retele in sectiuni separate pe cand NAT-ul defineste reguli de schimbare a adresei si portului definite pe pachet de la intrarea in router la iesirea din el. NAT-ul este folosit de obicei pentru translatia adresei de la una privata la una publica (sau viceversa daca e definit pentru adresele de WAN)

 

Un hub trimite pe toate porturile pachetul, in schimb un switch trimite doar pe portul care trebuie in functie de adresa MAC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×