Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut !!! Stie cineva vre-un magazin ceva sau orice altceva de unde as putea cumparara o folie din interiorul unei piscine din aia de tabla care se desface ??? ...am tot cautat pe net dar fara rezultat ,, daca stiti cumva ceva va rog sa-mi ziceti si mie ! :) ;) :flowers: :bataita:

 

Nu cred ca e foarte clara intrebarea asta, esti sigura ca este din tabla acea folie???

Unde se vand piscine sint si accesorii necesari sau componentii in acest caz, dar ceva-mi spune ca e vorba de altceva!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Am nevoie de un sfat - imi fac o piscina si am nevoie sa stiu ce adeziv sa folosesc. Am tot citit in presa in ultimul timp ca adezivul cu cauciuk este cel mai bun...stiti ceva despre el? ati auzit, folosit? e deosebit fata de alti adezivi? care ar fi costurile?

 

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e faina postarea ta.

 

vrei sa lipesti ce....de ce? cimentu de pamant? apa de gresie? tevile de robinete?

 

 

aaaaaaa acu mi-am dat seama: vrei sa te dai mare ca-ti tragi piscina. sa nu uiti pestii..... :lol: :flowers: :doh: :P :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
p.s. de ce ai taiat coltul ala?

pare tare aiurea, zau

ori o lasai dreptunghiulara , ori ii dadeai o alta forma...asa e ....ca dracu

Un alt exemplu de piscina patrata cu coltul taiat. Nu de alta, dar acolo sunt pompa si filtrul...

post-296804-1290450827_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o nelamurire legata de proprietatile nisipului de filtrare al apei din piscina.Exista vreo diferenta intre nisipul cuartos si cel silicos?(este unul mai bun decat celalalt in ceea ce priveste acuratetea filtarii?)Sunt recomandate pt tipuri diferite de filtre sau sunt universale??Intreb asta pt ca am achizitionat un filtru, iar in manualul lui scrie ca se recomanda folosirea nisipului silicos de granulatie 0,5-1,25mm. Eu nu am gasit nisip silicos de granulatia asta in schhimb am nisip cuartos de aceasta granulatie.Pot folosii nisipul cuartos sau risc sa stric filtrul?Va multumesc anticipat!

P.S. Am nevoie de un raspuns din partea cuiva care se pricipe cu adevarat sau care s-a confruntat cu o asemenea problema in trecut si nu de o sipmpla parere

Cu respect,

Vladimir

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o nelamurire legata de proprietatile nisipului de filtrare al apei din piscina.Exista vreo diferenta intre nisipul cuartos si cel silicos?(este unul mai bun decat celalalt in ceea ce priveste acuratetea filtarii?)Sunt recomandate pt tipuri diferite de filtre sau sunt universale??Intreb asta pt ca am achizitionat un filtru, iar in manualul lui scrie ca se recomanda folosirea nisipului silicos de granulatie 0,5-1,25mm. Eu nu am gasit nisip silicos de granulatia asta in schhimb am nisip cuartos de aceasta granulatie.Pot folosii nisipul cuartos sau risc sa stric filtrul?Va multumesc anticipat!

P.S. Am nevoie de un raspuns din partea cuiva care se pricipe cu adevarat sau care s-a confruntat cu o asemenea problema in trecut si nu de o sipmpla parere

Cu respect,

Vladimir

 

Sunteti potential beneficiar al unor utilitati din domeniul de wellness, privat, public comercial sau municipal?

 

Ati fost vreodata in postura de a trebui sa intreprindeti ceva si sa nu aveti toate cunostintele necesare pentru acel lucru ?

 

Domeniul constructiilor este exemplul cel mai la indemana. Fie ca aveti de renovat sau chiar mai mult, de construit ceva, o minima documentare este necesara in prealabil. Nu aveti timp suficient pentru acest lucru ?

 

Lasati-ne pe noi sa va ajutam in ceea ce priveste o parte insemnata a investitiei : piscina/zona de wellness.

 

www.poolconsult.ro - Ai aici toate datele de contact pentru a capata raspuns la problema ta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua, de cateva zile mi-am luat o piscina cu cadru metalic de 366x122 si am primit la ea un set de curatare, clor (pastile), solutie pt alge, si granule PH- si PH+, intrebarea mea este, cum sa folosesc acest set de curatare, ce trebuie sa fac mai intai,tin sa mentionez ca pt pastile de clor am un dozator plutitor si inca ceva am si filtru de recirculare, cate ore trebuie sa-l folosesc pe zi? multumesc de ajutor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum sa folosesc acest set de curatare, ce trebuie sa fac?

 

Pachetul n-a venit si cu instructii??? Tu ai desfacut cutia sau de emotii ai aruncat tot ce credeai ca nu-ti va folosi in apa ... Poate daca te duci inapoi, acolo cineva iti da lamuriri ca altfel se inverzeste repede piscina si numai tzintzari vor cloci in matasea broastei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor... Hai sa va impartasesc si eu problema mea cu apa maro din piscina.

Mi-am cumparat de la Hornbach o piscina Bestway cu diametrul de 366 si adancime de 91 care include o pompa de 1028l/h. Toate bune si frumoase, apa clara si calda pana in mom in care am inceput sa pun substantele in ea. In mom in care am pus clorul am observat ca apa mea s-a facut destul de repede maro. M-am chinuit cred ca 2 saptamani sa o aduca la culoarea cristalului si sincer va zic ca mi-au iesit peri albi dar apa nu s-a limpezit. Am intrebat si eu in st si in dr daca stie cineva de ce s-a facut apa asa. Intr-un final am aflat ca des apa este din reteaua orasului, contine extraordinar de mult fier iar de aici si toate problemele mele...particulele de fier in contact cu clorul s-au transformat in rugina si de aici apa maro. Am zis ok ... hai sa incerc in vreun fel sa elimin fierul sau macar sa il depun pe fundul piscinei ca sa il pot aspira. Am pus cred ca tot ce era de pus in materie de substante, am incercat o gramada de metode(cateva luate de afara) cum ar fi filtrul de la pompa sa il imbrac intr-n ciorap alb si sa pun un ciorap alb la intrarea apei in filtru si la evacuarea ei in piscina... toate astea au fost de prisos ca apa nu s-a limpezit desi scoteam ciorapii la 20 min maro si plini de fier si ii clateam. Am zis ca arunc piscina ca am bagat bani in ea mai mult decat ma gandisem initial dar s-a intamplat minunea...La gradinita la baiatul meu s-a pus piscina in functiune si am vazut ca apa era curata luna desi luam apa din aceaiasi retea. Am vb cu educatoarea de acolo si mi-a dat un nr de tel al celui care s-a ocupat de piscina ei. A venit, a vazut, am plecat sa cumparam ce avem nevoie si hai sa ne apucam. Din tot ce am cumparat cel mai important si fara ala nu cred ca aveti cum sa o rezolvati este Calzestab(un lichid care combate fierul, rugina si inca ceva). Piscina mea are in jur de 6500L apa. A trebuit sa scot toata apa din piscina, sa curat piscina pe liner cu un mop curat si apa curata, si reumpluta. Uitasem sa va zic ca pompa initiala a piscinei o tin de rezerva si am cumparat una de la aceiasi firma, tot cu cartus cu un debit de 3028l/h la pretul de 179ron. Cand a ajuns apa la jumatate in piscina am turnat 1L de CALZESTABde jur imprejurul piscinei, iar cand apa a ajuns la maxim am dat drumul la pompa sa recilcule apa. Seara inainte de culcare am turnat 1Kg Clor rapid granule diluat in 10L apa in piscina exact ca si Calzestabul de jur imprejurul piscinei cu pompa mergand toata noaptea. Dimineata cand m-am trezit apa curata si limpede ca la inceput. Am schimbat pompa de 3mc/h cu ce de 1mc/h ca sa o las sa e se mai odihneasca si ea ca am citit ca tre sa mearga maxim 15h/zi. La ora 11 in aceiasi dimineata am pus un litru de algicid ca si clorul si am verificat PH si clor. Toate sunt la normal. Sper totusi ca sa ramana asa. Ca sfat... nu va mai luati dupa cei de la hornbach, metro, carrefour sau etc ca nu prea stiu de capul lor. Din cauza asta am ramas cu o gramada de chimicale de care nu aveam nevoie. Faceti cum v-am zis eu si o sa imi multumiti:).

 

P.S. - Dupa ce ati rezolvat tot cu piscina nu uitati sa puneti in centrul cartusului din filtru niste clor tablete ca sa tina apa mereu clorinata. Faceti in asa fel incat pastilele sa nu intre din greseala la motorasul care este jos. Eu le-am pus intr-un ciorap de-al nevestii.

- Faceti-va calculele la lichide in functie de dim piscinei mele si de cati litri am eu. asa ca la o piscina de 12mc puneti cantitate dubla si asa mai departe...

 

O zi placuta si sper ca v-am putut ajuta si totodata sper sa nu se mai faca maro nici la mine :)

Editat de Alecs_1000rr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×