Sari la conținut
Forum Roportal
ionatan

Care a fost pacatul Evei?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Totusi mi-e greu sa cred ca Adam si Eva au mancat mere , iar imediat dupa ce au macat si-au dat seama ca sunt goi si s-au acoperit............ceva nu se leaga .

 

Dar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' totusi unde scrie ca Eva a facut sex cu sarpele? :o:

E usor sa dam interpretari dupa bunul plac. In plus,Eva este si un simbol, daca vrei, daca s-a culcat cu sarpele, atunci putem vorbi despre zoofilie? Nu vi se pare ca ati ajuns cam departe cu interpretarile?

 

Totusi mi-e greu sa cred ca Adam si Eva au mancat mere , iar imediat dupa ce au macat si-au dat seama ca sunt goi si s-au acoperit............ceva nu se leaga .

Intr-adevar, stii ce nu se leaga? Cunostintele tale in domeniu. Ai niste goluri/fisuri care nu iti permit sa descoperi ce a fost de fapt.

Da, dupa ce au mancat din fructul oprit (unde scrie ca era mar? poate era par,cires, smochin,etc.), s-au rusinat pentru ca au realizat ca au pacatuit. Cand erau goi, erau totodata si puri,fara pacat.

 

Ideea ca Eva a facut sex cu un sarpe vorbitor este ;) :cheer: ......totusi,il avea pe Adam,care macar era om.Si,daca era asa,ce vina avea Adam?Sau depusesera juramant de castitate?

Si Eva nu era om? :doh: Dar ce era, animal cu chip de om, cum era sarpele barbat, intruchipat intr-un animal? :D

Ce vina avea Adam ca ce? Ca a muscat din fruct? Pai dac-o luam asa, ce vina avea Eva? Amandoi au pacatuit,nu? Pentru ca nu si-au putut infrana curiozitatea. Eva a fost ispitita de sarpe, iar Adam de Eva.

 

Putem vorbi chiar de un cerc vicios, ca vad ca-ti place limbajul asta :D

Editat de andruta*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu.......pai,daca pacatul evei a fost ca a facut sex cu sarpele :cheer: ,adam ce vina avea?

Daca plecam de la presupuneri false, ce rost are sa gandim asa departe?

 

Oricum Adam e vinovat ca a mancat din pomul cunoasterii si de nu manca, tot era vinovat, ca se afla langa Eva, na!

Editat de andruta*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
No acum,vreau si eu sa stiu,daca Dumnezeu nu vroia sa se ajunga la asta,de ce a creat barbat si femeie?Asa de florile pomului cunosterii?

 

Tot ce a fost şi tot ce va fi......e cunoscut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai avea vina ca nu a acuzat-o pe Eva de adulter,a mai si primit-o apoi in patul lui de lucerna :doh:

 

No acum,vreau si eu sa stiu,daca Dumnezeu nu vroia sa se ajunga la asta,de ce a creat barbat si femeie?Asa de florile pomului cunosterii?

Ca sa se deschida un astfel de topic :o: :cheer: si sa-si puna oamenii "cu scaun la cap" astfel de intrebari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,este cunoscut,dar nu de noi.Eu consider ingamfare sa spun ca stiu ce a gandit Dumnezeu atunci cand a facut ceva....Daca intelegi ce vreau sa spun...

 

Da, evident nu de noi. Dar totuşi o oarecare parte din finalul istoriei păm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu v as indemna sa va ganditi la aceasta metafora . Ce ar insemna sexul simbolic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu v as indemna sa va ganditi la aceasta metafora . Ce ar insemna sexul simbolic?

Nu exista sex simbolic. Sexul ,prin definitie si tot ce presupune se refera strict la partea carnala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×