Sari la conținut
Forum Roportal
ionatan

Care a fost pacatul Evei?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eva a "mancat" din pom.( defapt a facut sex cu sarpele).

Dupa ce a mancat i-a dat si lui Adam sa manance ( a facut sex si cu Adam).

 

Chestii care nu le inteleg:

 

1.Daca s-a culcat deja si cu Adam si cu sarpele , de ce in Genesa 4:1 spune ca Eva s-a impreunat cu Adam si au nascut pe Cain........nu s-au impreunat deja inainte?

 

2.Porunca sa nu manance din pom i-a fost data lui Adam.Deci cum putea el sa faca sex cu sarpele?

 

3.Eva a mancat din pom .Sarpele i-a spus sa manance din pom.Inseamna ca sarpele si pomul sun 2 lucruri diferite.

Branham spune ca ea s-a culcat cu sarpele............ce rol a avut pomul ? cum a mancat ea din pom?

 

 

Are totusi si partea care ma face sa imi pun intrebari:

 

Cain era de la cel rau?

De ce trebuie sa ne nastem din nou?...inseamna ca prima oara nu ne-am nascut bine.....cred.

Toti ne nastem in pacat....Isus nu s-a nascut asa..El a fost fara pacat...s-a nascut din Duh ( tot asa cum trebuie sa ne nastem si noi Duh si Adevar)

De ce le-a spus Isus fariseilor : Tatal vostru este diavolul?

Ioan botezatorul le-a facut " Pui de naparci"

Despre Eva spune ca a fost mama tuturor celor vii,,dar despre Adam nu spune ca ar fi fost tatal tuturor celor vii.

Se spune undeva ca Adam a fost inselat?...se pare ca el stia foarte bine ce face cand a mancat din pom.

Culmea este ca imediat dupa ce au mancat din pom primul lucru care l-au observat a fost ca sunt goi si s-au acoperit.

 

 

 

 

4.Vrajmasie voi pune intre samanta ta si samanta femeii---- stiu ca este parte literara si parte spirituala....dar literar vorbind , Ce samanta are femeia?Doar barbatul poate avea samanta.

 

 

 

Cu ajutorul Domnului poate o scoatem la capat.

Pace!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bine ca s-a mai scos in evidenta inca una din erorile stupide din the holy book of lies !!! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eva a "mancat" din pom.( defapt a facut sex cu sarpele).

Dupa ce a mancat i-a dat si lui Adam sa manance ( a facut sex si cu Adam).

Si cum ramane cu cunoasterea binelui si a raului?Nu cred ca despre sex este vorba.Si in plus ar fi cam mult sa apara zoofilia inca de pe prima pagina a bibliei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Haideti ai sa nu discutam despre Branham acum, ci sa vedem daca a avut dreptate sau nu.

 

 

Sarpele a fost blestemat sa arate in felul cum arata acum, deci exista posibilitatea sa arate asemanator omului...Genesa arata ca sarpele vorbea.

 

Totusi mi-e greu sa cred ca Adam si Eva au mancat mere , iar imediat dupa ce au macat si-au dat seama ca sunt goi si s-au acoperit............ceva nu se leaga .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum adica a facut sex cu sarpele?

Pe asta nu am mai auzit-o niciodata. Ia explica repede de unde ai facut legatura intre sex.

Vino cu citat din Biblie.

 

 

 

Pai nu o sa gasesc cuvantul sex in Biblie...daca asta imi ceri.Eu spun doar ce a spus Branham.

Nici eu nu stiu ce sa cred inca...de aia am deschis topicul asta.

 

 

15Vrăjmăşie voi pune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai nu o sa gasesc cuvantul sex in Biblie...daca asta imi ceri.Eu spun doar ce a spus Branham.

Nici eu nu stiu ce sa cred inca...de aia am deschis topicul asta.

este doar o interpretare/actualizare...

 

cum am spune ca Zmeul Zmeilor a anuntat-o prin SMS pe Ileana Cosanzeaza ca vine acasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este doar o interpretare/actualizare...

 

cum am spune ca Zmeul Zmeilor a anuntat-o prin SMS pe Ileana Cosanzeaza ca vine acasa

 

 

 

Bine, dar din toate interpretarile astea , cine are dreptate?

 

Biserica lui Dumnezeu este zidita pe descoperire....de ce nu am putea crede ca Dumnezeu i-a descoperit lui Branham adevarul?

 

Nu prea cred ca Adam si Eva au mancat mere.

 

 

De ce tineau asa de tare evreii sa nu imperecheze cu alte neamuri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×