Sari la conținut
Forum Roportal
samoilaaa

dinozaurii adevarati sau falsi

Postări Recomandate

au existat dinosauri,Isus a fost un om normal,ca si noi,nu suntem singuri in univers...poate ca,in tumultul vietii,cautam intai raspunsuri,apoi punem intrebarile de rigoare.biserica are varianta ei,cu care si-a impus puterea.dar oamenii care gandesc mai profund decat li se induce de catre biserica,stiu ca Biblia de acum nu este cea reala si ca totul este atat de simplu si de uman,incat daca oamenii ar afla adevarul,lumea in care traim si toata istoria s-ar clatina din temelii.deci,credeti in voi,in gandirea voastra,nu in ceea ce vi se spune! pace! :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum dak ne luam dupa cea dea doua teorie dinozaurii nu au existat niciodata din cauza ca dupa cum bine stiu cei ce au citit Biblia oamenii sunt primele fiinte care au fost create pe Pamant

Samoila te corectez un pic: Daca citeai Geneza din Biblie, chiar din rimele randuri se spune ca Dumnezeu dupa ce a facut cerul si stelele in a 4-a zi, in a 5-a zi a facut creaturile cerului si ale pamantului (adica animalele) iar in a 6-a zi a spus: Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra ca sa stapaneasca Pamantul si toate vietuitoarele de pe el.

 

@credinnoi

 

Ai mare dreptate ca biblia care o stim noi acum e foarte mult modificata, multe pasaje lipsa (cele apocrife) si daca s-ar da publicitatii acele docuimente apocrife care relva adevarul lumea crestina s-ar zgudui din temelii, si s-ar descoperi manipularile cu care politica bisericeasca baga frica sa manipuleze masele.

Editat de Geo1000

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiintific, or fi existat.

 

Religios, nu cred ca mentioneaza ca Dumnezeu a facut animalul cutare....etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cineva mia raspuns ca cica noi am fi trait pentru un timp odata cu dinozaurii

Ei bine cum se face ca din ei n-au mai ramas decat niste fosile iar noi traim bine mersi?

 

Da,am trait odata cu dinozaurii.

Si crocodilii sunt dinozauri,si ei inca exista,doar ca n-au evoluat la fel de mult ca oamenii.Deci nu toti sunt fosile.A tinut probabil de adaptare.

Exista multe teorii cu privire la disparitia dinozaurilor,iar cea adevarata este una favorabila omului,din moment ce n-am murit toti =D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,am trait odata cu dinozaurii.

Si crocodilii sunt dinozauri,si ei inca exista,doar ca n-au evoluat la fel de mult ca oamenii.Deci nu toti sunt fosile.A tinut probabil de adaptare.

Exista multe teorii cu privire la disparitia dinozaurilor,iar cea adevarata este una favorabila omului,din moment ce n-am murit toti =D

 

Desenele de la Nazca din Peru sant ciudate, mii de pietre gravate ce atesta existenta oamenilor chiar din vremea... dinozaurilor, precum si o serie de tehnologii sau cunostinte medicale ce par desprinse, pentru acele vremuri, din povestiri SF.Cine le-a facut cand, si pentru ce? Din pietrele de la Ica se vede ca oamenii calareau Archeopterix si alte specii de dinozauri....Foarte posibil ca in urma variatiunilor atmosferice si climaterice unele specii mai rezistente sa fi supravietuit si sa existe si astazi...prin oceane sau prin alte parti ale lumii ...poate chiar exista o rasa a reptilienilor dintr o linie directa a dinozaurilor.( Monstrul din Lonch Ness ) ...sa nu uitam faptul ca velociraptorii daca ar fi supravietuit pana acum...omul nu ar mai fi existat pe planeta asta...nu stiu de ce toata lumea are impresia ca civilizatie sau progres inseamna numai calculatoare si zboruri spatiale sau hamburgeri ....nicidecum....adevaratul salt evolutiv se petrece in interiorul nostru si nu la suprafata...spre exemplu delfinii nu au calculatoare si nici taxiuri sau alte chestii insa isi folosesc creierul in procent de 100% spre deosebire de Om care daca ar fi sa luam ca reper acest lucru nu ar putea fi nici macar sluga delfinului...surprinzator nu? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pietrele de la Ica se vede ca oamenii calareau Archeopterix si alte specii de dinozauri....

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Ica_stones

 

In 1977, during the BBC documentary Pathway to the Gods, Uschuya produced a "genuine" Ica stone with a dentist's drill and claimed to have produced the patina by baking the stone in cow dung.[citation needed]

 

In 1996, another BBC documentary was released with a skeptical analysis of the stones and the newfound attention to the phenomenon prompted the authorities of Peru to arrest Basilio Uschuya, as under Peruvian law it is illegal to sell archaeological discoveries. Uschuya recanted his claim that he had found them and instead admitted that they were hoaxes created by him and his wife. He was not punished, and continued to sell similar stones to tourists as trinkets.[citation needed]

 

He also confirmed that he had forged them during an interview with Erich von D

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Robert Charroux, in cartea sa "Enigma din Anzi" a scris asta. Stiu ca stiinta oficiala le considera arheologie interzisa, ba chiar le respinge invocand aproape mereu o contrafacere, un fals niciodata dovedit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu unu nu cred ca este chiar atat de important dak cred in dinozauri sau nu incat sa ajung in iad :) .Pana la urma eu oricum cred in dumnezeu

 

 

mey copchil in biblie spune ca dumnezeu a creat animale din cate stiu eu si dinozaurii sunt animale so de ce puii lui ravl crezi ca vei ajunge in iad daca crezi ca au existat dinozauri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Robert Charroux, in cartea sa "Enigma din Anzi" a scris asta. Stiu ca stiinta oficiala le considera arheologie interzisa, ba chiar le respinge invocand aproape mereu o contrafacere, un fals niciodata dovedit.

Pai ce sa mai dovedesti ca e un fals, cand chiar cel care le-a "descoperit" a recunoscut ca sunt fabricate de el si sotie? Si a explicat si cum au fost facute. :) SI sunt dovedite ca sunt falsuri de o groaza de timp. Mai cauta si tu informatii mai noi de anii 70 secolul trecut.

 

Vrei sa spui, acest Robert Charroux? :)

Robert Charroux was the best-known pen-name of Robert Grugeau (April 7, 1909 - June 24, 1978). Grugeau/Charroux worked for the French post office until becoming a full-time writer of fiction in the early 1940s
Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai ce sa mai dovedesti ca e un fals, cand chiar cel care le-a "descoperit" a recunoscut ca sunt fabricate de el si sotie? Si a explicat si cum au fost facute. :) SI sunt dovedite ca sunt falsuri de o groaza de timp. Mai cauta si tu informatii mai noi de anii 70 secolul trecut.

 

Vrei sa spui, acest Robert Charroux? :)

 

Eu nu trebuie sa dovedesc nimic,nici macar tie...pietrele astea au fost declarate ARHEOLOGIE INTERZISA si ca atare nu pot expune subiectul nici unei discutii stiintifice din cauza acelui fermier care a zis ca el le a facut.....iar acum intrebarea mea ar fi....

Oare chiar credeti ca un raton de fermier mexican care nu vede in fata ochilor decat buritto si tequila toata ziua si habar nu are pe ce lume traieste poate sa schiteze si sa ciopleasca in piatra dinozauri a caror nume stiintific poate fi redat numai de catre arheologi de specialitate si asa mai departe....

Am o rugaminte.Nu ma ironiza ca-ti vor raspunde la fel si nu o sa-ti placa..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×