Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ciao Diana,

Prietena mea a trecut acum cateva zile prin aceasi experienta, a luat 5 pilule de Cytotec in 2 zile.

 

 

Cee!?!? 5??? De ce pacatele mele? Asa e normal? Nu cred, ca uite, fata astalalta a luat 1. Giiizaaas!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe mine ma roade o curiozitate, unde ai gasit ecograful ala de 600 de $, adica sase (6) sute de dolari?

DA Amarena,si eu am fost in soc...ma asteptam pana la max $300...dupa cum ziceam sunt in tara "posibilitatilor"...si mai as avea o sapt pana cele 4 saptamani...asa ca sper sa imi vina menstruatia :stars: ....daca nu...oricum am bilet de intoarcere in tzara si o sa plec la un control la noi...

Editat de DianaC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate am luat si eu vestitele cytotec. La inceput 2 si..n-au avut niciun efect...apoi am luat 4 cred...am ajuns la spital, cu o hemoragie groaznica si in final mi-au facut chiuretaj.Stiu cum suna, da! Din proprie experienta va spun sa nu incercati.Daca ramaneti insarcinate, mergeti la medic sa va faca un avort nu incercati voi. Rezultatele ar putea fi dezastruoase si oricum senzatia de vina,e aceeasi cred.Pana la urma in asemenea cazuri psihicul are cel mai mult de suferit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate am luat si eu vestitele cytotec. La inceput 2 si..n-au avut niciun efect...apoi am luat 4 cred...am ajuns la spital, cu o hemoragie groaznica si in final mi-au facut chiuretaj.Stiu cum suna, da! Din proprie experienta va spun sa nu incercati.Daca ramaneti insarcinate, mergeti la medic sa va faca un avort nu incercati voi. Rezultatele ar putea fi dezastruoase si oricum senzatia de vina,e aceeasi cred.Pana la urma in asemenea cazuri psihicul are cel mai mult de suferit.

Imi pare rau pentru ce ai patit Chrissulina...sincer,sieu as da celas sfat,daca chiar nu poti sa ti copilul mai bine sa faci direct un chiuretaj....desi suna mai usor cu aceste pastile,nu e chiar asa....la ce dureri groaznice am avut.... :) ...mai am stat sa disper si o luna in asteptarea menstruatiei....care a venit ,lucky me:clap: :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi pare rau pentru ce ai patit Chrissulina...sincer,sieu as da celas sfat,daca chiar nu poti sa ti copilul mai bine sa faci direct un chiuretaj....desi suna mai usor cu aceste pastile,nu e chiar asa....la ce dureri groaznice am avut.... :hi: ...mai am stat sa disper si o luna in asteptarea menstruatiei....care a venit ,lucky me :) :hi:

 

Asadar, nu e o solutie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor..vad ca vorbiti aici de Cytotec si de avort ..avotul cu Cytotec este la fel de periculos si de dureros ca cel chirurgical..eu am facut un avort cu anestezie locala nici generala ..mi sa facut un anestezic intravenos..si tin sa va spun ca am avu dureri cumplite si am simtit tot..cat de paralizata eram ca anestezicul ala nu a facut altceva decat sa-mi paralizeze tot corpul am avut dureri cumplite simteam cum imi smulge din mine..asta cand a inceput cu aspiratorul dupa cand a bagat chiureta simteam cum ma taie..a fost cumplit..si cu Cytotec a fost dureros dureri ceva mai puternici decat la ciclu..suportabile..singurul inconvenient este a trebuie sa iei diferite pastile in diferite doze ..si nu o singura doza soc ca sa ajungi la spital cu hemoragie..expulzia poate sa vina in 12 ore pana la un maxim de 72..eu sincer sunt foarte ghinionista din puntul asta de vedere si am un organism foarte ciudat..de sau speriat si medici am ramas insarcinata cu anticonceptionale,cu diafragma..si am experiente urate ..si eu totusi prefer Cytotec..chiar si RU 486 care a aparut in Romania acum..nu provoaca avortul fara Cytotec..doar el provoaca dilatarea colului si expulzia..oricum cel mai bine este sa se evite avortul..lasa traume psihice..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna...am si eu o problema...sunt in tara "posibilitatilor" si cum mi-a iesit testul pozitiv,desi stiam ca ne-am protejat (prezervativ) este posibilitatea sa fi ramas insarcinata....am fost la doctor sa vad cat de inaintata ar fi sarcina....acolo mi-ar fi zis ca ar fi mult prea mica sa isi dea seama,dar dupa socotelile mele exacte ar fi fost sub o luna sau ar fi fost posibil peste 3 luni si sa fi avut menstruatie peste...dar asta s-ar fi vazut deja la ecograf (care sa nu uit a fost $600)...asa ca am luat pastila minune "CYTOTEC"de 200mcg(misoprostol),varianta mai usoara am crezut eu....ar fi fost normal cica dupa 2 ore de la intrebuintzare sa elimini embrionul....ei eu am avut dureri groaznice,cu voma si diaree groaznica...sange deloc....timp de 2 zile am tot eliminat bucatele de cheaguri am repetat testul,a iesit tot pozitiv.... a treia zi am inceput sa am menstruatie abundenta ....am fost pregatita sa plec sa fac un avort....dar acum sunt derutata...ce credeti ca ar trebui sa fac??? :soc:

buna!

 

te rog daca poti sa-mi spui si mie de unde ai procurat acest medicament si la ce pret? ti l-a recomandat cineva? este nevoie de reteta?

Multumesc mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....asa ca am luat pastila minune "CYTOTEC"de 200mcg(misoprostol),varianta mai usoara am crezut eu....ar fi fost normal cica dupa 2 ore de la intrebuintzare sa elimini embrionul....ei eu am avut dureri groaznice,cu voma si diaree groaznica...sange deloc....timp de 2 zile am tot eliminat bucatele de cheaguri am repetat testul,a iesit tot pozitiv....
Din pacate am luat si eu vestitele cytotec. La inceput 2 si..n-au avut niciun efect...apoi am luat 4 cred...am ajuns la spital, cu o hemoragie groaznica si in final mi-au facut chiuretaj.Stiu cum suna, da! Din proprie experienta va spun sa nu incercati.Daca ramaneti insarcinate, mergeti la medic sa va faca un avort nu incercati voi. Rezultatele ar putea fi dezastruoase si oricum senzatia de vina,e aceeasi cred.Pana la urma in asemenea cazuri psihicul are cel mai mult de suferit.
Imi pare rau pentru ce ai patit Chrissulina...sincer,sieu as da celas sfat,daca chiar nu poti sa ti copilul mai bine sa faci direct un chiuretaj....desi suna mai usor cu aceste pastile,nu e chiar asa....la ce dureri groaznice am avut....
..avotul cu Cytotec este la fel de periculos si de dureros ca cel chirurgical.....

Anisia, dupa ce ai citit aici despre aceste pastile, vrei sa le iei asa de capul tau? Macar du-te la un medic inainte, intreaba-l de ele si vezi daca ti le recomanda, dar nu te apuca tu de una singura sa iei, ca risti sa ajungi in spital cu probleme serioase.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ....cautand pe internet am dat peste discutzia voastra ...si am zis ca nu ar strica inca o parere.

In primul rand cytotecul nu se administreaza singur ci impreuna cu mifegyn (este preparat antiprogesteronic). Progesteronul, dupa cum se stie, reprezinta hormonul-cheie in fixarea si mentinerea sarcinii. Mecanismul de actiune a noului procedeu consta in blocarea receptorilor progesteronului, ceea ce are drept consecinta vulnerabilizarea embrionului si respingerea sarcinii de catre organism. Utilizat in combinatie cu o prostaglandina (cytotec) si administrat in primele saptamani de sarcina, induce avortul, reprezentand astfel o metoda alternativa pentru femeile care nu agreeaza ideea avortului chirurgical.

Utilizarea acestei metode de avort reduce atat traumele psihice, cat si complicatiile medicale posibile

ale chiuretajului uterin: endometrita, perforarea uterina sau complicatiile tardive ale colului uterin.

Cele mai multe dintre femeile care aleg avortul medical sunt multumite de aceasta metoda. Efectele secundare cele mai frecvente raportate de catre femeile care au utilizat aceasta metoda in avortul timpuriu, sunt similare celor care apar in pierderea spontana de sarcina: dureri abdominale, sangerare, disconfort gastro-intestinal. Avortul medical previne riscul de perforare uterina si al complicatiilor determinate de anestezie, pentru ca este o procedura neinvaziva si nu necesita anestezie.

Nu ma intelegeti gresit nu incurajez avortul doar am vrut sa va spun ce stiu si eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×