Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am citit despre acest lucru pe net si mi se pare un lucru bun , in comparatie cu restul metodelor de avort.

 

as dori sa stiu si eu 2 lucruri:

 

unde se poate efectua acest avort medicamentos si cat costa (aproximativ) ?

 

multumesc anticipat

Editat de Enki

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La noi in tara din cate stiu doar la Tg. Mures se practica, dar este inca in faza de experiment. Poate intre timp se face si in alte locuri din tara, nu stiu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se poate sa mearga la acea clinica cineva din alt oras / judet ?

exista anumite criterii de acceptare sau ceva gen ?

 

multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna...am si eu o problema...sunt in tara "posibilitatilor" si cum mi-a iesit testul pozitiv,desi stiam ca ne-am protejat (prezervativ) este posibilitatea sa fi ramas insarcinata....am fost la doctor sa vad cat de inaintata ar fi sarcina....acolo mi-ar fi zis ca ar fi mult prea mica sa isi dea seama,dar dupa socotelile mele exacte ar fi fost sub o luna sau ar fi fost posibil peste 3 luni si sa fi avut menstruatie peste...dar asta s-ar fi vazut deja la ecograf (care sa nu uit a fost $600)...asa ca am luat pastila minune "CYTOTEC"de 200mcg(misoprostol),varianta mai usoara am crezut eu....ar fi fost normal cica dupa 2 ore de la intrebuintzare sa elimini embrionul....ei eu am avut dureri groaznice,cu voma si diaree groaznica...sange deloc....timp de 2 zile am tot eliminat bucatele de cheaguri am repetat testul,a iesit tot pozitiv.... a treia zi am inceput sa am menstruatie abundenta ....am fost pregatita sa plec sa fac un avort....dar acum sunt derutata...ce credeti ca ar trebui sa fac??? :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna...am si eu o problema...sunt in tara "posibilitatilor" si cum mi-a iesit testul pozitiv,desi stiam ca ne-am protejat (prezervativ) este posibilitatea sa fi ramas insarcinata....am fost la doctor sa vad cat de inaintata ar fi sarcina....acolo mi-ar fi zis ca ar fi mult prea mica sa isi dea seama,dar dupa socotelile mele exacte ar fi fost sub o luna sau ar fi fost posibil peste 3 luni si sa fi avut menstruatie peste...dar asta s-ar fi vazut deja la ecograf (care sa nu uit a fost $600)...asa ca am luat pastila minune "CYTOTEC"de 200mcg(misoprostol),varianta mai usoara am crezut eu....ar fi fost normal cica dupa 2 ore de la intrebuintzare sa elimini embrionul....ei eu am avut dureri groaznice,cu voma si diaree groaznica...sange deloc....timp de 2 zile am tot eliminat bucatele de cheaguri am repetat testul,a iesit tot pozitiv.... a treia zi am inceput sa am menstruatie abundenta ....am fost pregatita sa plec sa fac un avort....dar acum sunt derutata...ce credeti ca ar trebui sa fac??? :airkiss:

 

decat sa iei pastile en gros si en detail pentru a provoca un avort, mai bine du-te la o clinica de ginecologie si fa un chiuretaj normal (daca vrei intr-adevar sa scapi de bebel). faci avortul, vreo 2 zile o sa-ti curga sange, ai dureri suportabile dar dupa vreo 2 zile, o sa fie totul ok!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna...am si eu o problema...sunt in tara "posibilitatilor" si cum mi-a iesit testul pozitiv,desi stiam ca ne-am protejat (prezervativ) este posibilitatea sa fi ramas insarcinata....am fost la doctor sa vad cat de inaintata ar fi sarcina....acolo mi-ar fi zis ca ar fi mult prea mica sa isi dea seama,dar dupa socotelile mele exacte ar fi fost sub o luna sau ar fi fost posibil peste 3 luni si sa fi avut menstruatie peste...dar asta s-ar fi vazut deja la ecograf (care sa nu uit a fost $600)...asa ca am luat pastila minune "CYTOTEC"de 200mcg(misoprostol),varianta mai usoara am crezut eu....ar fi fost normal cica dupa 2 ore de la intrebuintzare sa elimini embrionul....ei eu am avut dureri groaznice,cu voma si diaree groaznica...sange deloc....timp de 2 zile am tot eliminat bucatele de cheaguri am repetat testul,a iesit tot pozitiv.... a treia zi am inceput sa am menstruatie abundenta ....am fost pregatita sa plec sa fac un avort....dar acum sunt derutata...ce credeti ca ar trebui sa fac??? :)

 

Buna Diana.... sa sti ca testul de sarcina iasa pozitiv cateva saptamani dupa un avort... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Diana.... sa sti ca testul de sarcina iasa pozitiv cateva saptamani dupa un avort... :o:

Multam Iuliana...am repetat de 2 ori deja testul si a iesit negativ :roll: ,acum au trecut 16 zile,sper sa fie ok,acum trebuie decat sa astept pana la sfarsitul lunii sa vad ce se intampla....acum imi pun intrebarea daca is curatzata bine?!?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multam Iuliana...am repetat de 2 ori deja testul si a iesit negativ :stars: ,acum au trecut 16 zile,sper sa fie ok,acum trebuie decat sa astept pana la sfarsitul lunii sa vad ce se intampla....acum imi pun intrebarea daca is curatzata bine?!?!

 

 

Ciao Diana,

Prietena mea a trecut acum cateva zile prin aceasi experienta, a luat 5 pilule de Cytotec in 2 zile.

Vreau sa te intreb sangele era foarte negru? si la cate zile dupa s-a oprit sangerarea?

As dori sa te mai intreb ce s-a mai intamplat de atunci, ai fost la un control dupa aceea?

Prietenei mele i sa spus sa mearga la un control dupa 2 saptamanii, dar na.

Pana la urma erai sau esti curatata bine?

Mersi de informatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multam Iuliana...am repetat de 2 ori deja testul si a iesit negativ :stars: ,acum au trecut 16 zile,sper sa fie ok,acum trebuie decat sa astept pana la sfarsitul lunii sa vad ce se intampla....acum imi pun intrebarea daca is curatzata bine?!?!

 

Io zic sa nu te mai intrebi si sa te duci la medic.

In mod normal, urmatoarea menstruatie trebuie sa vina la 4 saptamani din ziua in care s-a oprit sangerarea. Dar asta e la avortul traditional.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×