Sari la conținut
Forum Roportal
GABRIEL7

Locuri de munca in EUROPA

Postări Recomandate

nu chiar frig, nu mai stiu sigur , dar cred ca e una din regiunile din zona'curentului cald al golfului'

da, destul de mult noapte...si sint cumva ca si o mica/ mare comunitate/ familie, islandezii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce mananca oamenii in Islanda?

E noapte multa? E frig?

Oamenii mananca normal, la fel cu cei de pe continent...nu sunt eschimosi aici:)

Exista Mc'Donnalds, K.F.C., etc...

Nopatea...da, depinde de anotimp..vara ai parte de soare si la 12 noaptea, iarna...abia daca-l vezi pe cer vreo 4 ore...daca mai si lucrezi in interior, ia-ti adio de la el:)

Frig...depinde unde locuiesti...coasta de SV ( zona REYKJAVIK) e ploioasa si cu vanturi puternice iarna, primavara si toamna...In rest, e OK:)

In interiorul tarii....nu prea unde locui, ca sunt ghetari!

Una peste alta, daca-ti place la mare, vara, nu ai ce cauta in Islanda!

 

nu chiar frig, nu mai stiu sigur , dar cred ca e una din regiunile din zona'curentului cald al golfului'

da, destul de mult noapte...si sint cumva ca si o mica/ mare comunitate/ familie, islandezii

Adevar ai grait...sunt acum 300.000 locuitori pe insula, izolati multi ani de restul lumii...si cam au probleme cu ADN-ul...sunt rude, mai mult sau mai putin, majoritatea dintre ei.

Dupa venirea englezilor, mai intai, in 1944, apoi a americanilor in 1945( nu ma bateti daca nu am pus anii exact), s-a mai schimbat situatia...si din punct de vedere al A.D.N.-ULUI, ca au ajutat vajnicii soldati la reglarea deficitului:), si din punct d evedere economic.De unde erau cea mai saraca tara a Europei de Vest, au fost, pana mai anul trecut, pe locuri fruntase, undeva langa Norvegia.

Acum, recesiune economico-financiara!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×