Sari la conținut
Forum Roportal
Yaman

Vreau sa ma nasc din nou, in Grecia

Evaluează acest topic

Credeti ca voi reusi?  

6 membri au votat

  1. 1. Credeti ca voi reusi?

    • Da
      3
    • Nu
      3


Postări Recomandate

Sunt singur. Sau e doar o parere, o parere la fel de neinsemnata ca si felul in care ma simt acum. Gandurile imi vuiesc in minte, striga, ma cheama, ma alunga, ma blestema, imi sfasie creierul in mii de bucati pe care le simt ramanand singure, stinghere, in urma-mi. E o senzatie ciudata, ca cea in care visezi ca te descompui, ca vezi curgand bucati din tine si nu poti face nimic, nu poti sa strigi, nu poti sa te misti, nu te poti impotrivi. Numai ca acum e real. Si doare. Doare cum nu am mai simtit pana acum. Cumplit. Nu stiu unde incepe si unde se termina, nu stiu cat va mai dura sau daca se va termina vreodata. Totul acum e un mare "Nu stiu" si asta e cu atat mai rau.

Totusi, cred ca undeva, cumva, am si eu un rol al meu, fie el si unul mic, mic de tot. Altfel nu ar avea nici un sens absolut nimic. Ma simt cumva ca un Iona, asteptand sa imi vina chitul si sa ma duca pe scena unde trebuie sa imi joc rolul. Sau cine stie: poate mi l-am jucat deja si nu am fost convingator? Daca asa e, sper sa mi se mai acorde o sansa. Ultima sansa. De data asta nu am voie sa gresesc. Nu, nu mai vreau roluri mari, vreau un rol obisnuit, pe care sa il joc perfect, un rol de care toata lumea sa fie multumita si sa spuna:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt singur. Sau e doar o parere, o parere la fel de neinsemnata ca si felul in care ma simt acum. Gandurile imi vuiesc in minte, striga, ma cheama, ma alunga, ma blestema, imi sfasie creierul in mii de bucati pe care le simt ramanand singure, stinghere, in urma-mi. E o senzatie ciudata, ca cea in care visezi ca te descompui, ca vezi curgand bucati din tine si nu poti face nimic, nu poti sa strigi, nu poti sa te misti, nu te poti impotrivi. Numai ca acum e real. Si doare. Doare cum nu am mai simtit pana acum. Cumplit. Nu stiu unde incepe si unde se termina, nu stiu cat va mai dura sau daca se va termina vreodata. Totul acum e un mare "Nu stiu" si asta e cu atat mai rau.

Totusi, cred ca undeva, cumva, am si eu un rol al meu, fie el si unul mic, mic de tot. Altfel nu ar avea nici un sens absolut nimic. Ma simt cumva ca un Iona, asteptand sa imi vina chitul si sa ma duca pe scena unde trebuie sa imi joc rolul. Sau cine stie: poate mi l-am jucat deja si nu am fost convingator? Daca asa e, sper sa mi se mai acorde o sansa. Ultima sansa. De data asta nu am voie sa gresesc. Nu, nu mai vreau roluri mari, vreau un rol obisnuit, pe care sa il joc perfect, un rol de care toata lumea sa fie multumita si sa spuna:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ufff, saracu de tine, se simte ca suferi.

Sigur ca vei reusi, dar fa-ti cat de cat un plan. Daca mergi acum pe sezon, poti lucra la o terasa , etc. Banuiesc ca sti engleza macar.......Daca nu ai pe nimeni acolo si esti nevoit sa "vorbesti" vei invata greaca relativ repede. Asa ca nu trebuie sa te mai nasti odata, ai sansa sa iti faci ACEASTA viata in Grecia. Ai doar 29 de ani, cred ca poti face orice.

Pune si tu mai multe posibilitati pe lista, vezi ca probabil sunt joburi cu norma intreaga pe perioada nedeterminata, uita-te pe net, intreaba o agentie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde doar de tine. Esti un tip inteligent, insa asta va determina doar in mod partial sansele tale de reusita. Sper ca esti in general un tip descurcaret si, cel mai important, cu obrazul gros. Stiu cazuri similare cu al tau, unele de succes altele nu; ca un sfat practic, incearca sa-ti definesti macar un orizont de asteptari si unul al capacitatilor tale de a lucra si a te integra intr-un mediu strain. Vrei aventura? Incearca-ti sansele intr-un oras mare, dar uita de sensibilitati si mandrie. Vrei liniste? Cauta mai bine un orasel mic care sa-ti placa, si un job placut, chiar daca e mai prost platit. Bafta :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×