Sari la conținut
Forum Roportal
florino

Hepatita B cu transaminaze normale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bine ai venit in lumea noastra!

Dilema pe care o ai tu o am si eu si o au probabil fff multi bolnavi de hepatita..de ce nu beneficiez de tratament....Simplu - pentru ca nu sunt bani ptr toti bolnavii de hepatita si se trateaza cu prioritate cazurile mai grave adica cu fibroze 2, 3 cu viremii de ordinul milioanelor, etc..La tine ca si la mine se considera ca evolutia bolii este prea lenta ca sa justifice cheltuielile pe interferon..Acum este de discutat cat de eficient este si interferonul pentru ca nici acest tratament nu este 100 % eficient in lupta cu virusii si la foarte multi bolnavi nu le este de nici un ajutor ba mai mult am inteles ca are niste efecte secundare cel putin serioase...Lasa ma sa ghicesc.... diagnosticul de purtator inactiv ti s a pus pe seama transaminazelor probabil normale ale tale nu ? era pe aici pe forum ..dar daca nu mai este gasesti sigur pe net conditiiloe in care poti beneficia de tratament antiviral....in cazul tau cu aghbe negativ si viremia cuprinsa intre 10 000 si 100 000 de copii primeaza rezultatul histopatologic, adica ...gradul de fibrozare al ficatului ...deci rezultatul la punctia biopsie hepatica care este cel mai relevant...nu stiu daca fibrotestul este acceptat de cei de la casa de asigurari ...eu am facut biopsia care nu este nici pe departe asa de rea cum pare la inceput..Cam asa stau lucrurile...mai vorbim! SANATATE!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru lamuriri. Eu ma gandeam la tratament antiviral oral, nu interferon. Astept saptamana asta spre sfarsit rezultatul la fibrotest. Si atunci am sa vad ce hotaraste medicul in functie de asta. Tu din ce an stii ca esti infectat? Gradul de fibrozare se masoara( daca pot spune asa) in numarul de ani de cati esti infectat? sau depinde de la persoana la persoana cum isi fac de cap virusii? Eu tin regim, dar mananc mai mult ca de obicei si am inceput sa ma ingras. Eu evitam carbohidaratii, dar citind pe formum am inteles ca acestia sunt necesari la hepatita. Cu optimismul asta stau mai rau... Sanatate multa...atat cat se poate in conditiile date

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut, sotul meu are hepatita b de citiva ani pe care i-am descoperit-o intimplator. A luat 2 ani Zefix ,transaminazele s-au normalizat dar virusul nu a disparut.Nu i s-a mai dat nimic , ia doar naturiste, tine regim,(nu strict),nu bea alcool.Transaminazele cresc max 70mg ,timp de citeva luni, apoi se normalizeaza,si tot asa de 4-5 ani. Am auzit de un nou medicament,BARACLUDE,stie cineva cui e indicat si cit costa? e comensat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare k ne asemanam cu aceste analize. Dak vrei sa vb intra pe criss_v80. Cred k simt nevoia sa vb cu cineva care e in aceeasi situatie k si mine, se pare k psihicul meu va ceda in curand

 

Mie mi s-a recimandat Baraclude (Entecavir),voi merge sa depun dosarul insa stiu k am foarte mult de astepta Tratamentul este de 2 000 ron pe luna.Pe dosar mi-a fost recomandat 5 ani. Acum nu stiu cat de eficient este

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ma numesc Ramona am 27 de ani .Povestea mea incepe asa in data de 2 oct am vrut sa fac o fapta nobila si am mers sa donez sange.Peste cateva zile am mers sa iau rezultatul analizelor si am aflat ca am am virus hepatic b.Nu mi a venit sa cred ..am sperat sa fie o greseala.doctora de la centrul de transfuzie DOCTORA care mi a dat rezultatul mi a spus sa stau linistita ca se trateaza.Cu speranta in suflet am mers la clinica Synevo si am cerut sa mi se repete analiza AGHBS care mi a iesit pozitiv.

Am mers la un doctor care ma pus sa repet analizele ..dar dr. mi a spus sa nu ma grabesc sa le fac ..ca oricum virusul il am ...nu mai pot sa fac nimic ..si ca o sa simt eu singura cand se agraveaza situatia ,o sa obosesc repede ....o sa ma doara ficatu .Ce doctori sant acestia??nu iti explica nimic ..mai avea putin si imi spunea sa astept sa mor...

Am facut ceea ce mi a spus el sa repet analizele de data aceeasta mai multe

WBC 7.4

LYM 33.6

MON 4.8

NEU 61.6

RBC 4.12

HGB 13.8

HCT 38.9

MCV 95

MCH 33.6

MCHC 35.5

RDW 14.7

PLT 322

MPV 8.3

PCT 0.266

PDW 14.7

LYM 2.4

MON 0.3

NEU 4.7

VSH 20

BIRULINA TOTALA -0.23

TGO 33

TGP 43

AGHBS POZITIV

ANTI HCV NEGATIV

ALBUMINA 52.2

ALPHA 1 8.7

ALPHA2 10.9

BETA 10.8

GAMMA 17.4

RAPORT A/G 1.09

m am prezentat cu analizele la dr si mi a spus ca am virus hepatic b cronic ...si ca nu am valorile mari nu are rost sa fac viremia ..de tratament sau de regim ..ce sa mai zic.

sant cu moralul la pamant ...nu stiu ce sa fac nu stiu la ce doctor sa merg.

Am auzit ca la CLINICA VICTOR BABES la prof DR Ceausu ?AJUTATI MA VA ROG ....ORICE SFAT ESTE BINE VENIT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ma numesc Ramona am 27 de ani .Povestea mea incepe asa in data de 2 oct am vrut sa fac o fapta nobila si am mers sa donez sange.Peste cateva zile am mers sa iau rezultatul analizelor si am aflat ca am am virus hepatic b.Nu mi a venit sa cred ..am sperat sa fie o greseala.doctora de la centrul de transfuzie DOCTORA care mi a dat rezultatul mi a spus sa stau linistita ca se trateaza.Cu speranta in suflet am mers la clinica Synevo si am cerut sa mi se repete analiza AGHBS care mi a iesit pozitiv.

Am mers la un doctor care ma pus sa repet analizele ..dar dr. mi a spus sa nu ma grabesc sa le fac ..ca oricum virusul il am ...nu mai pot sa fac nimic ..si ca o sa simt eu singura cand se agraveaza situatia ,o sa obosesc repede ....o sa ma doara ficatu .Ce doctori sant acestia??nu iti explica nimic ..mai avea putin si imi spunea sa astept sa mor...

Am facut ceea ce mi a spus el sa repet analizele de data aceeasta mai multe

WBC 7.4

LYM 33.6

MON 4.8

NEU 61.6

RBC 4.12

HGB 13.8

HCT 38.9

MCV 95

MCH 33.6

MCHC 35.5

RDW 14.7

PLT 322

MPV 8.3

PCT 0.266

PDW 14.7

LYM 2.4

MON 0.3

NEU 4.7

VSH 20

BIRULINA TOTALA -0.23

TGO 33

TGP 43

AGHBS POZITIV

ANTI HCV NEGATIV

ALBUMINA 52.2

ALPHA 1 8.7

ALPHA2 10.9

BETA 10.8

GAMMA 17.4

RAPORT A/G 1.09

m am prezentat cu analizele la dr si mi a spus ca am virus hepatic b cronic ...si ca nu am valorile mari nu are rost sa fac viremia ..de tratament sau de regim ..ce sa mai zic.

sant cu moralul la pamant ...nu stiu ce sa fac nu stiu la ce doctor sa merg.

Am auzit ca la CLINICA VICTOR BABES la prof DR Ceausu ?AJUTATI MA VA ROG ....ORICE SFAT ESTE BINE VENIT

salutare tuturor...dupa o absenta de cateva luni ( din motive cu totul si cu totul obiective) m am intors pe forum...deci BINE V AM REGASIT PE TOTI ! Inca o data se confirma faptul ca hepatita cronica este si o bala distrugatoare de moral...analizele tale cred ca sunt ok ( mai putin prezenta virusului b fireste) transaminazele par ok , anticorpii ptr virusul c negativ asta e f bine...nu vad anticorpii ptr virusul d...ai aflat de virus de prea putin timp....de asta ai starea asta de spirit...E adevarat ca nu e o veste buna ...te intrebi de ce tocmai tu ...etc...dar...se traieste bine mersi si asa..si destul de normal...cu cat vei accepta asta mai repede cu atat iti vei reveni mai repede...acum ceva timp eram si eu la fel...adica acum un an si jumatate( sincer nici nu mi dau seama cand a trecut timpul) O sa ti dau acelasi sfat pe care l am primit si eu atunci: in primul rand trebuie sa stii exact cum sta treaba....adika pana acum stii doar ca ai virusul b ...si cam atat...nu stii cat de activ este virusul....nu stii cat ti a afectat ficatul...transaminazele bune nu inseamna mare lucru...deci eu in locul tau as face o viremie, un fbromax\fibroscan...o ecografie, si neaparat anticorpii ptr virusul delta...dupa ce faci astea poti trage concluzii..pana atunci calmeaza te ...si daca mai ai intrebari pune le si vei primi raspunsuri in limita cunostintelor noastre! o zi buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...

 

Stai calma, analizele sint in general bune, hepatita B se vindeca singura in 90% din cazuri, trebuie sa repeti analizele peste citeva luni, pina atunci regim, odihna, si vezi ca o poti transmite partenerului prin contact sexual, daca ai un partener stabil el ar trebui sa-si faca si el analizele si sa se vaccineze, daca ai parteneri ocazionali sex doar cu prezervativ ca poti sa i-o dai si lui.

Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stai calma, analizele sint in general bune, hepatita B se vindeca singura in 90% din cazuri, trebuie sa repeti analizele peste citeva luni, pina atunci regim, odihna, si vezi ca o poti transmite partenerului prin contact sexual, daca ai un partener stabil el ar trebui sa-si faca si el analizele si sa se vaccineze, daca ai parteneri ocazionali sex doar cu prezervativ ca poti sa i-o dai si lui.

Bafta!

BUNA AM INCEPUT SA MA OBIJNUIESC CU IDEEA CA AM VIRUSUL HEPATIC B

AM FACUT SI ANALIZA PENTRU VIRUL DELTA SI MULTUMESC LUI DUMNEZEU CA NU AM

AM FACUT DE ASEMENEA ANALIZA ADN -VHB SI ASTEPT SA MA DUC LA DOCTOR SA O CITEASCA EU NU INTELEG NIMIC

ADN-VHB 2323 UL/ML SI MAI SCRIE CA NR DE COPII SE CALCULEAZA NR UL.ML X5.82 =13519.86

ce inseamna ?este mare ????

multumesc

adresa mea de mess este carina164@yahoo.com

 

salutare tuturor...dupa o absenta de cateva luni ( din motive cu totul si cu totul obiective) m am intors pe forum...deci BINE V AM REGASIT PE TOTI ! Inca o data se confirma faptul ca hepatita cronica este si o bala distrugatoare de moral...analizele tale cred ca sunt ok ( mai putin prezenta virusului b fireste) transaminazele par ok , anticorpii ptr virusul c negativ asta e f bine...nu vad anticorpii ptr virusul d...ai aflat de virus de prea putin timp....de asta ai starea asta de spirit...E adevarat ca nu e o veste buna ...te intrebi de ce tocmai tu ...etc...dar...se traieste bine mersi si asa..si destul de normal...cu cat vei accepta asta mai repede cu atat iti vei reveni mai repede...acum ceva timp eram si eu la fel...adica acum un an si jumatate( sincer nici nu mi dau seama cand a trecut timpul) O sa ti dau acelasi sfat pe care l am primit si eu atunci: in primul rand trebuie sa stii exact cum sta treaba....adika pana acum stii doar ca ai virusul b ...si cam atat...nu stii cat de activ este virusul....nu stii cat ti a afectat ficatul...transaminazele bune nu inseamna mare lucru...deci eu in locul tau as face o viremie, un fbromax\fibroscan...o ecografie, si neaparat anticorpii ptr virusul delta...dupa ce faci astea poti trage concluzii..pana atunci calmeaza te ...si daca mai ai intrebari pune le si vei primi raspunsuri in limita cunostintelor noastre! o zi buna!

BUNA AM INCEPUT SA MA OBIJNUIESC CU IDEEA CA AM VIRUSUL HEPATIC B

AM FACUT SI ANALIZA PENTRU VIRUL DELTA SI MULTUMESC LUI DUMNEZEU CA NU AM

AM FACUT DE ASEMENEA ANALIZA ADN -VHB SI ASTEPT SA MA DUC LA DOCTOR SA O CITEASCA EU NU INTELEG NIMIC

ADN-VHB 2323 UL/ML SI MAI SCRIE CA NR DE COPII SE CALCULEAZA NR UL.ML X5.82 =13519.86

ce inseamna ?este mare ????

multumesc

adresa mea de mess este carina164@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
BUNA AM INCEPUT SA MA OBIJNUIESC CU IDEEA CA AM VIRUSUL HEPATIC B

AM FACUT SI ANALIZA PENTRU VIRUL DELTA SI MULTUMESC LUI DUMNEZEU CA NU AM

AM FACUT DE ASEMENEA ANALIZA ADN -VHB SI ASTEPT SA MA DUC LA DOCTOR SA O CITEASCA EU NU INTELEG NIMIC

ADN-VHB 2323 UL/ML SI MAI SCRIE CA NR DE COPII SE CALCULEAZA NR UL.ML X5.82 =13519.86

ce inseamna ?este mare ????

multumesc

adresa mea de mess este carina164@yahoo.com

 

 

BUNA AM INCEPUT SA MA OBIJNUIESC CU IDEEA CA AM VIRUSUL HEPATIC B

AM FACUT SI ANALIZA PENTRU VIRUL DELTA SI MULTUMESC LUI DUMNEZEU CA NU AM

AM FACUT DE ASEMENEA ANALIZA ADN -VHB SI ASTEPT SA MA DUC LA DOCTOR SA O CITEASCA EU NU INTELEG NIMIC

ADN-VHB 2323 UL/ML SI MAI SCRIE CA NR DE COPII SE CALCULEAZA NR UL.ML X5.82 =13519.86

ce inseamna ?este mare ????

multumesc

adresa mea de mess este carina164@yahoo.com

nu nu este o viremie mare, gandeste te ca sunt viremii de sute de milioane...dar...este o viremie care iti permite inceperea unui tratament antivral..decontat de Casa de asigurari( eu cel putin asa stiu ..peste 10 000 de copii in cazul celor cu aghbe negativ...fibromax, fibroscan sau punctie ai facut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu nu este o viremie mare, gandeste te ca sunt viremii de sute de milioane...dar...este o viremie care iti permite inceperea unui tratament antivral..decontat de Casa de asigurari( eu cel putin asa stiu ..peste 10 000 de copii in cazul celor cu aghbe negativ...fibromax, fibroscan sau punctie ai facut?

NU NU AM FACUT ,LUNI MERG LA DOCTORA SA VADA REZULTATUL VIREMIEI

SI INCA O INTREBARE U CE PARERE AI ?ESTE HEPATITA CRONICA NU ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×