Sari la conținut
Forum Roportal
kisstina

Cum trimit un pachet in strainatate?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am si eu de trimis o sticla de vin in afara si nu stiu sigur cum sa o trimit. adica, o pun eu intr-o cutie si o impachetez sau ma duc cu ea acolo si o impacheteaza ei? ( ca sincer nu prea as vrea sa se sparga :good: )

m-am gandit sa o trimit cu "cargus"- din ce am citit pe net e printre cele mai sigure.

si as mai vrea sa stiu si cam cat m-ar costa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am si eu de trimis o sticla de vin in afara si nu stiu sigur cum sa o trimit. adica, o pun eu intr-o cutie si o impachetez sau ma duc cu ea acolo si o impacheteaza ei? ( ca sincer nu prea as vrea sa se sparga :cheer: )

m-am gandit sa o trimit cu "cargus"- din ce am citit pe net e printre cele mai sigure.

si as mai vrea sa stiu si cam cat m-ar costa.

 

Despre colete:

- cele trimise in tarile membre UE se pot trimite (ambalate corespunzator) de la orice oficiu postal din RO fara sa te intrebe cineva ce ai in colet;

- cele trimise in afara tarilor non UE - ex. USA, Canada - mergi la oficiul postal care are si vama (de ex.in Bucuresti pe sos. Pantelimon). Acolo te prezinti cu sticla de vin - cazul tau, amblaj corespunzator - cutie de carton, scotch, etc...In fata agentului vamal stai pe un scaun la o masa si ambalezi obiectul.

 

Firmele de curierat rapid - gen Cargus - percep taxe mari...nu recomand

 

In plus, coletele trimise din RO spre UE sau USA/CA merg cu avionul si au multe locuri de tranzit unde sunt "zdruncinate".

Deci trebuie sa ambalezi sticla de vin foarte bine...foloseste folie din plastic cu bule de aer in care invelesti sticla de cateva ori...apoi in cutie de carton...etc.

 

Succes,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×