Sari la conținut
Forum Roportal
SinAngel

Ce pot sa fac?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da,asa-i,dar poate daca vor avea bani nu va mai fi nici ea deranjata de lucruri pe care oricum le facea si inainte,nu?Ca banuiesc ca nu mananca in oras doar acum,de cand incearca sa faca economii.Doar ca acum a inceput sa-l priveasca ea ca pe un lucru ingrijorator,totusi cred ca sa astepte e tot ce poate face acum,poate mai e o speranta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu m-am referit ca fiecare om are tabieturi si un stil de a fi, pe care le schimba greu.

Mancatul in oras, dulciuri, fitnes, jocuri pe calculator si reprosurile etc.. fac parte din stilul de viata.

 

De acord, dar nu mi se pare corect ca intr-un cuplu sa existe si sa se perpetueze UN SINGUR stil de viata ca "al doilea nu ni-l permitem" Atunci faceti cu schimbul. O luna el, o luna tu. Tuturor ne place sa traim bine :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiul de viata nu se schimba prin schimbarea locuintei.

nu doar schimbarea locuintei...vom schimba absolut tot. inclusiv locul lui de munca.

 

Da,eu asa zic,oricum nu mai e mult,nu?Si sa incerci sa nu-i mai reprosezi pana atunci,sa nu creezi prea multa tensiune intre voi pentru ca iti va fi mult mai greu tot tie sa o elimini.Incearca sa te apropii de el fara sa ii reprosezi ceva,sa gasesti subiecte de discutie placute pentru amandoi,dar care sa nu aiba legatura cu banii.

 

 

Pai nu e vorba doar de stilul de viata,e vorba si de reprosuri,de tensiune si astea pot avea legatura si cu faptul ca ea acum nu lucreaza,de asta am zis ca daca se vor muta se poate schimba ceva.

 

incerc sa ii reprosez dar nu pot sa ma abtin.. o data si o data tot explodez si ii spun totul verde in fata.

amandoi am fost singuri la parinti , rasfatati . asa cum el e obisnuit sa manance in oras , sa mearga la sala etc. asa si eu eram obisnuita dar acum nu imi permit sa fac ce faceam inainte pentru ca avem unele responsabilitati. foarte mari, din punctul meu de vedere..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu doar schimbarea locuintei...vom schimba absolut tot. inclusiv locul lui de munca.

Stii ce nu te-am intrebat?Daca asa a fost el dintotdeauna,de cand il cunosti,la fel de egoist si de iubitor fata de persoana lui?

Da,te cred ca iti vine sa explodezi si ai si de ce,dar vezi,poate el nu e la fel de responsabil si nu e in stare sa faca asemenea sacrificii.Asa ati fost invatati amandoi sa traiti,doar ca tu esti mult mai responsabila,pentru ca iti doresti mai mult sa va fie bine la amandoi.

Editat de mirella08

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca sa mananci si tu la fast food, si daca are obiectii, spunei ca nu-i eficient sa gatesti pentru o singura persoana, sa consumi gaz, curent si timpul tau.

Ori mancati amandoi mancare gatita, ori fiecare cu preferintele culinare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu se va schimba nimic, nu vreau sa te descurajez dar e clar ca dansul e putin (mai mult) egocentric si ca asteapta in relatie sa ocupe mereu primul loc. Va fi la fel si dupa ce te muti, si dupa ce faci un copil. Nu stiu daca nu e prea tarziu, dara daca stii ca inca te iubeste si crezi ca mai poti indrepta ceva - incearca acum nu mai tarziu. Asa cum el te face sa crezi ca acel joc pe net si sala, fastfoodul sunt lucruri normale, asa trebuie sa inteleaga si el ca fardurile tale, borcanasele de sare piper, caramelele si lenjeria scumpa sunt primordiale :spiteful: Acum serios vorbind, te-a pus deja pe locul............3 si te mai face sa te simti si vinovata ca ai niste dorinte normale.........Scuza-ma, eu imi permit dar nu pap toata ziua la fast food, in primul rand pentru ca imi creste colesterolul si in al doilea - din respect pentru familia cu care locuiesc

 

micul dejun, pranzul si cina e deja stiut - fast-food. si eu ma chinui sa ii fac lui acasa.. mananca din ani in pasti, daca e sa fac ceva special sau daca ii fac scandal. dar m-am saturat sa ii fac scandal ca sa vina acasa sa manance. pe langa asta mai are si o haita de asa-zisi prieteni pe care ii cinsteste zilnic.

oricum nu mai stau sa ii explic lui ca vreau sa iau aia,aia,aia. ma duc direct si iau . m-am obinuti. deja m-a poreclit dusmanca-banilor. putin imi pasa . oricum nu cheltui aiurea ca el.

dar vreau sa il fac sa inteleaga ca are responsabilitati

 

Da,asa-i,dar poate daca vor avea bani nu va mai fi nici ea deranjata de lucruri pe care oricum le facea si inainte,nu?Ca banuiesc ca nu mananca in oras doar acum,de cand incearca sa faca economii.Doar ca acum a inceput sa-l priveasca ea ca pe un lucru ingrijorator,totusi cred ca sa astepte e tot ce poate face acum,poate mai e o speranta.

 

 

si inainte manca in oras. nu manca deloc acasa..asta ma doare,ca noi desi avem datorii el continua sa faca ceea ce facea inainte,cand era mecasatorit si nu avea nici o datorie de platit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu doar schimbarea locuintei...vom schimba absolut tot. inclusiv locul lui de munca.

Nu are importanta.

incerc sa ii reprosez dar nu pot sa ma abtin.. o data si o data tot explodez si ii spun totul verde in fata.

amandoi am fost singuri la parinti , rasfatati . asa cum el e obisnuit sa manance in oras , sa mearga la sala etc. asa si eu eram obisnuita dar acum nu imi permit sa fac ce faceam inainte pentru ca avem unele responsabilitati. foarte mari, din punctul meu de vedere..

Se pare ca numai tu constientizezi ca aveti responsabilitati, el nu constientizeaza.

Asata contrazice afirmatia anterioara , cum ca ar fi matur, se comporta ca un copil rasfatat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stii ce nu te-am intrebat?Daca asa a fost el dintotdeauna,de cand il cunosti,la fel de egoist si de iubitor fata de persoana lui?

Da,te cred ca iti vine sa explodezi si ai si de ce,dar vezi,poate el nu e la fel de responsabil si nu e in stare sa faca asemenea sacrificii.Asa ati fost invatati amandoi sa traiti,doar ca tu esti mult mai responsabila,pentru ca iti doresti mai mult sa va fie bine la amandoi.

 

inainte nu era egoist. sau poate nu mi-am dat eu seama.

amandoi provenim din familii care au o sit . materiala buna si ne-au oferit tot ce aveau mai bun..dar uite ca acum parintii nostri nu mai sunt alaturi de noi. suntem pe picioarele noastre si el este iresponsabil.

 

inainte cheltuia la fel de mult, si eu la fel.

eu m-am acomodat la noua situatie,el insa nu!

 

Eu zic ca sa mananci si tu la fast food, si daca are obiectii, spunei ca nu-i eficient sa gatesti pentru o singura persoana, sa consumi gaz, curent si timpul tau.

Ori mancati amandoi mancare gatita, ori fiecare cu preferintele culinare.

 

as face-o da mi-e ca falimentez eu pana isi da el seama ce si cum :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×