Sari la conținut
Forum Roportal
SinAngel

Ce pot sa fac?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna..am 26 de ani si sunt casatorita de un an de zile.. pana acum o luna am lucrat, dar acum nu lucrez deocamdata pentru ca avem de gand sa ne mutam in afara localitatii la sfarsitul verii.

 

problema este urmatoarea :

din cauza datoriilor pe care le-am facut cu nunta , casa , mobilele etc ( toate le-am facut noi singuri, fara sprijinul parintilor - oricum ne-am casatorit fara vointa lor) eu zic sa mai strangem un pic cureaua..bine,cand e vorba de mine , se pune in aplicare . adica eu nu mai pot sa imi cumpar ca inainte cosmeticele , nu ne mai permitem sa iesim la plimbare pentru ca strangem bani , nu ma mai scoate la o inghetata-cafea-porumb fiert pentru ca trebuie sa strangem bani, nu mai pot sa mai merg la sala de fitness , nu mai pot sa imi cumpar ce vreau , nu mai pot sa mai merg unde vreau..

in schimb el nu vrea sa renunte la nimic : de mancat nu vrea sa manance acasa pentru ca nu ii place mancarea gatita , deci o data la 4,5 zile mananca acasa. in rest numai de la fast-food'uri ..nu a renuntat sa mearga la sala o data pe saptamana iar cand ii zic ca si eu vreau sa merg pentru ca simt ca m-am ingrasat imi spune sa tin regim ca nu am nevoie de sala , de fiecare data cand merg la el la munca vad masa plina cu tot feluri de fleacuri dat cand vine acasa imi baga sula-n coaste pentru o punga de caramele ca cheltui prea mult.

de exemplu ieri am spart din greseala borcanasele alea de bucatarie in care tin sarea , zaharul , cafeaua etc. i-am zis ca ma duc sa cumpar altele si a sarit in sus ca ce cheltuitoare m-am facut , ca sunt dusmanca a banilor , ca imi place sa cheltui aiurea.

ca sa nu mai spun ca a inceput sa joace un joc pe internet , de strategie pentru care cheltuie si bani..adica site-ul respectiv are un cont in care depun bani reali cei care vor sa cumpere arme virtuale pentru a le creste level-ul caracterului.

 

cand ii reprosez imi spune ca nu e zgarcit dar ii place sa ma sicaneze si sa ma enerveze. cand ii spun sa nu mai cheltuie pe prostii ( de ex. jocul ala) imi spune ca asta e singura lui distractie : sala si jocul. ca el nu cheltuie pe nimic altceva.

 

eu ma chinui sa-i fac mancarurile care ii plac , ma agit toata ziua , si domnul, cand vine acasa e satul ca a mancat in oras.. :spiteful: de parca ar fi baiatu lu tziriac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ghinion bre ... este clar ca nu te-ai insurat cu cine trebuia. Acum nu va urma decat o viata infernala ... asa ca ... pregateste-te.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce spui tu , pare putin ( mai mult ) egoist ,trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare , uneori unde inceputurile sunt grele ceea ce urmeaza este placut :spiteful:

Multa rabdare si sper sa fie bine la voi ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate atunci cand va veti muta si vei avea si tu un loc de munca nu va mai fi asa egoist,stiind ca si tu castigi bani.Oricum banii sunt un motiv de cearta in toate familiile,atunci cand nu exista sau si atunci cand sunt prea multi.Ideea e sa nu ajungeti sa va certati chiar si din alte motive,nu doar banii.In rest,mult succes in casnicie si nu iti pierde curajul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiul de viata nu se schimba prin schimbarea locuintei.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
va multumesc mult. adica ma sfatuiti sa astept pana ne mutam sa vad cum va fi dupa aia?

Da,eu asa zic,oricum nu mai e mult,nu?Si sa incerci sa nu-i mai reprosezi pana atunci,sa nu creezi prea multa tensiune intre voi pentru ca iti va fi mult mai greu tot tie sa o elimini.Incearca sa te apropii de el fara sa ii reprosezi ceva,sa gasesti subiecte de discutie placute pentru amandoi,dar care sa nu aiba legatura cu banii.

 

Stiul de viata nu se schimba prin schimbarea locuintei.

Pai nu e vorba doar de stilul de viata,e vorba si de reprosuri,de tensiune si astea pot avea legatura si cu faptul ca ea acum nu lucreaza,de asta am zis ca daca se vor muta se poate schimba ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai nu e vorba doar de stilul de viata,e vorba si de reprosuri,de tensiune si astea pot avea legatura si cu faptul ca ea acum nu lucreaza,de asta am zis ca daca se vor muta se poate schimba ceva.

Eu m-am referit ca fiecare om are tabieturi si un stil de a fi, pe care le schimba greu.

Mancatul in oras, dulciuri, fitnes, jocuri pe calculator si reprosurile etc.. fac parte din stilul de viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
va multumesc mult. adica ma sfatuiti sa astept pana ne mutam sa vad cum va fi dupa aia?

 

Nu se va schimba nimic, nu vreau sa te descurajez dar e clar ca dansul e putin (mai mult) egocentric si ca asteapta in relatie sa ocupe mereu primul loc. Va fi la fel si dupa ce te muti, si dupa ce faci un copil. Nu stiu daca nu e prea tarziu, dara daca stii ca inca te iubeste si crezi ca mai poti indrepta ceva - incearca acum nu mai tarziu. Asa cum el te face sa crezi ca acel joc pe net si sala, fastfoodul sunt lucruri normale, asa trebuie sa inteleaga si el ca fardurile tale, borcanasele de sare piper, caramelele si lenjeria scumpa sunt primordiale :spiteful: Acum serios vorbind, te-a pus deja pe locul............3 si te mai face sa te simti si vinovata ca ai niste dorinte normale.........Scuza-ma, eu imi permit dar nu pap toata ziua la fast food, in primul rand pentru ca imi creste colesterolul si in al doilea - din respect pentru familia cu care locuiesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×