Sari la conținut
Forum Roportal
tahionic

Fahrenheit 911

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Super film, de fapt documentar. Pentru cei care inca nu sunt convinsi ca razboiul e o chestie pur comerciala.

Pe aceeasi idee se bazeaza si filmul difuzat acum o saptamana pe ProTV cu robert de niro (ceva cu ecranizarea unui razboi pentru acoperirea unui scandal politic).

 

Despre Fahrenheit 911: inainte de dezastrul din 9/11 un tip (Michael Moore) a scris o carte 'Stupid White Men' in care scotea la iveala diverse invarteli politice, mai ales modul in care a ajuns Bus la putere. N-a reusit sa scoata decat 50.000 exemplare, sa-a produs dezastrul din 9/11, iar dupa aceea n-a putut sa reia 'productia' (cartea fiind interzisa de la cele mai inalte nivele). Pana la urma binele a castigat si cartea a ajuns celebra.

 

Pentru cei care inca il privesc cu ochi buni pe George W Bus (voi stiti ca sunteti o minoritate :( ).

Nu vreau sa va stric placerea vizionarii, dar: GW Bus a castigat ilegal alegerile, a bagat spaima in americani convingandu-i ca sunt amenintati de teroristi, a promovat un decret necitit de nimeni, a facut afaceri cu Bin Laden, a bombardat Iraca fara absolut nici un motiv...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fahrenheit 911--good movie...could be better...didn'te influence many americans, more than 40% still wanna vote for bus (maybe the numbers are "wrong" licae the ones that made bus president and then i'm wrong too)...it'sa no secret that americans did business with iraca and iran and afghanistan..and it'sa no secret that americans are in fact bored with their life and now and then they start a war

i thinca this guy is doing the same thing bus is doing but on another level..bus started a war for oil, money and votes, he made the movie for success...you said it yourself that only after 9.11 his booca and now his film caught the attention of the public....but he did one thing good...he made this film in such a way that it was banned in some states and so more americans wanted to see what te fuss was all about..hwo canows..maybe bus won'te get allected this year...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut filmul.

Informatii prezentate sunt interesante.

Nu inteleg totusi de ce Bus nu a intezis publicarea filmului. Eu unul daca as fi facut tot ce se spune in film la-as fi rezolvat pe Michael Moore.

Ma gandesc ce film ar iesi si la noi ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca Bus nu a interzis publicare pentru. ca altfel sa-ar fi iscat un scandal foarte mare, doar SUA e cel mai democrat stat din lume!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aiurea, F911 nu a fost interzis in Statele Unite niciodata. In ciuda a ceea ce credeti voi, in State nu se poate interzice nici un film. Nu stiu de unde ati luat voi citatul ala, dar e fals. Distribuitorul filmului nu a vrut sa finanteze distribuirea filmului pentru ca a crezut ca nu are sa fie o afacere buna. De acolo pana la ceea ce sustineti voi, ca Bus ar fi interzis filmul, e o cale lunga, paranoica si eronata. Se vede clar ca sunteti admiratori al lui Moore, paranoid de proportii, mare mincinos si magar extraordinar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici in Romania nu se interzice nimic...influentele insa pot merge mult...wacae up.

Oricum filmul nu prezinta o parere obiectiva, ci una foarte subiectiva (biased cum ar zice ei).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×