Sari la conținut
Forum Roportal
dasa.maria

Cazare in Deva: recomandare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca ajungeti in Deva, va recomand sa inchiriati un apartament in regim hotelier www.cazare-deva.ro Dispun de apartamente frumoase, in zone centrale din Deva si veti avea parte de tot confortul, adica aer conditionat, frigider, aragaz, masina de spalat, vesela, tacamuri etc. Sunt mult deasupra pensiunilor si hotelulilor din Deva in ceea ce priveste raportul calitate/pret In ceea ce ii priveste pe proprietari, jos palaria. Mai rar asa seriozitate si promptitudine in turismul romanesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ajungeti in Deva, va recomand sa inchiriati un apartament in regim hotelier www.cazare-deva.ro Dispun de apartamente frumoase, in zone centrale din Deva si veti avea parte de tot confortul, adica aer conditionat, frigider, aragaz, masina de spalat, vesela, tacamuri etc. Sunt mult deasupra pensiunilor si hotelulilor din Deva in ceea ce priveste raportul calitate/pret In ceea ce ii priveste pe proprietari, jos palaria. Mai rar asa seriozitate si promptitudine in turismul romanesc.

mistoooo...la ce pret?

cat fac pana plaja?

marea este adanca ? :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Tocmai ce m-am intors dintr-un circuit de 9 zile prin tara. A fost superb, am intalnit oameni cum nu-mi imaginam ca se poate sa mai existe in RO, adica sa te ajute fara sa astepte vreo plata. Ce vreti , locuiesc in Bucuresti si aici asa se gandeste.

Totusi am avut si o intamplare nefericita. Ca sa nu mai pateasca si altii ce am patit eu, am s-o fac publica.

Rezervarile de cazare le-am facut prin booking sau in locuri deja cunoscute. Doar la Deva am riscat sa am incredere in site-ul "www.cazaredeva.ro". Nu ar fi trebuit. Toate pozele care apar pe site probabil ca au fost facute cu multi ani in urma, deoarece nu mai corespund realitatii. Doamna de la telefon s-a dovedit foarte draguta, dar in final cand am inceput sa-i fac reclamatii telefonice nu mi-a mai raspuns. Dar despre ce e vorba ?

O garsoniera in plin centrul Devei, intr-un bloc de garsoniere sordid, ba chiar darapanat. Se intra printr-un gang prafuit , se ajunge intr-o curte interioara murdara si de-a lungul unor culoare sunt insirate ca in filmele italiene, usile garsonierelor. Aceasta era la et 2. Se intra direct intr-o bucatarioara pe stanga si pe dreapta o baie minuscula. Nu exista hol. Camera in fata, de dimensiuni normale. Asternuturi extrem de colorate, care erau aranjate frumos pe pat dar nu as putea spune cat erau de curate. Perna in sine mirosea a transpiratie si era cu cocoloase. Nu exista aer conditionat si era ca intr-o sera. Geamurile termopan erau prost instalate asa ca se auzea aproape tot de afara, adica din plin centrul Devei. Am incercat sa pun in frigider ceva mancare si era un salam uscat si un miros greu. Am constatat ca erau niste urme de grasime si mucegai amestecate, nu as putea spune exact din ce, pentru ca lumina era exterm de slaba. In camera, un abajur era spart, in loc de perdele erau jaluzele de birou, care functionau aleatoriu pentru ca unele erau stricate. Dupa ce am inchis lumina unul dintre becurile economice a continuat sa clipeasca stins. In baie parea curat, desi era atarnat pe un suport un prosop colorat (iarasi nu stiai daca era curat sau nu) foarte scamosat. Cada de max 1 m lungime, era cu podea denivelata, avand ca un scaunel pe care sa te asezi. Exclus sa faci baie intr-o asemenea locatie daca tii la sanatatea ta, iar dus nu aveai cum sa faci pentru ca alunecai. La bucatarie curgea un robinet. Nu exista cos de gunoi. Initial nu era nici apa calda, dar persoana care ne-a condus la garsoniera, un intermediar, a aflat de la proprietareasa cum sa rezolve problema. Adica sa deschida apa, moment in care incepea sa curga robinetul. Nu mai spun ca vasele erau murdare si craticioarele erau slinoase. Am spalat totul, dar tot ramai cu impresia ca nu e totul curat. la 10 seara am incercat sa dormim, dar era ingrozitor de cald, era zgomot de afara si dintr-o data a inceput o muzica populara foarte tare. Am sunat proprietareasa care a spus ca e ciudat ca nimeni nu a mai facut plangere in acest sens. Acum imi dau seama ca m-a mintit pentru ca vecinul de la care venea muzica, era un ciudat, tinea usa deschisa de la palierul cu garsoniere, era in chiloti sau sort doar, era baut si sustinea ca muzica nu era tare. Este imposibil ca sa nu se mai fi imbatat. Tot acum imi dau seama ca proprietareasa m-a mintit si cand a spus ca nu stia ca un robinet curge deoarece nu vad de ce ar fi inchis numai acea apa din toata casa. Restul de robinete, si erau destule avand centrala proprie, nu erau inchise.

La 12 noaptea , cand am sunat-o a doua oara pe proprietareasa nu mi-a mai raspuns la telefon, adica il inchisese. Am plecat in fuga si am ajuns la pensiunea Brussels, unde am gasit niste cearceafuri albe, imaculate , mirosind a proaspat, o proprietara calda si placuta, multa liniste, desi cateva stradute mai departe de prima locatie, curatenie impecabila.

A doua zi dimineata prorprietara garsonierei tot nu mi-a raspuns la telefon si persoana intermediara a obtinut sa primesc inapoi 30 de lei din cei 90 de lei , valoare pentru o noapte de cazare in acel cosmar.

Concluzie : va sfatuiesc sa evitati asemenea experiente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×