Sari la conținut
Forum Roportal
sebi_pop

Achizitie calculator pe componente

Postări Recomandate

Vreau sa-mi cumpar un calculator. Il voi achizitiona pe componente si am nevoie de niste sfaturi. Mai intai, aplicatiile pentru care va fi folosit:

-Evidenta contabila (diverse softuri de contabilitate...);

-Net;

-Filme, muzica;

-Probabil va fi folosit pe post de televizor cu un tv tunner;

-Ocazional va fi transportat la cate o sonorizare;

 

Dupa cum se vede nu am nevoie de performante foarte ridicate. Ma intereseaza in primul rand stabilitatea. Va rog sa-mi recomandati un procesor si o placa de baza buna, in acest sens.

 

Referitor la placa de baza (aici e marea dilema) vreau ceva cu video incorporat, sa aiba racire buna si sa nu-mi faca probleme in viitor, fiindca acest calculator vreau sa poata fi folosit multi ani de aici inainte (vreo 10 :crazy: ), pentru aplicatiile enumerate mai sus. Eventual sa existe si o oarecare posibilitate de up-grade pe viitor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreau sa-mi cumpar un calculator. Il voi achizitiona pe componente si am nevoie de niste sfaturi. Mai intai, aplicatiile pentru care va fi folosit:

-Evidenta contabila (diverse softuri de contabilitate...);

-Net;

-Filme, muzica;

-Probabil va fi folosit pe post de televizor cu un tv tunner;

-Ocazional va fi transportat la cate o sonorizare;

 

Dupa cum se vede nu am nevoie de performante foarte ridicate. Ma intereseaza in primul rand stabilitatea. Va rog sa-mi recomandati un procesor si o placa de baza buna, in acest sens.

 

Referitor la placa de baza (aici e marea dilema) vreau ceva cu video incorporat, sa aiba racire buna si sa nu-mi faca probleme in viitor, fiindca acest calculator vreau sa poata fi folosit multi ani de aici inainte (vreo 10 :P ), pentru aplicatiile enumerate mai sus. Eventual sa existe si o oarecare posibilitate de up-grade pe viitor...

 

Cerintele nu-s asa stricte... cu un procesor dual-core pe 64 de biti plus o placa video performanta la momentul actual (memorie 256MB) stai linistit in urmatorii 10 ani. Cauta si tu informatii pe internet.

Stabilitatea e data in special de sistemul de operare, nu de componentele hardware.

 

Sonorizari, navigare pe internet, editare de text poti face si cu un pentium 3 :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ti-as recomanda o placa de baza Asus. eu am un Asus A7N8X2.0 din 2003 si merge

 

iar procesor un AMD X2 4800 e foarte bun merge si un Sempron LE 1200 sau un Intel E2180

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreau sa-mi cumpar un calculator. Il voi achizitiona pe componente si am nevoie de niste sfaturi. Mai intai, aplicatiile pentru care va fi folosit:

-Evidenta contabila (diverse softuri de contabilitate...);

-Net;

-Filme, muzica;

-Probabil va fi folosit pe post de televizor cu un tv tunner;

-Ocazional va fi transportat la cate o sonorizare;

 

Dupa cum se vede nu am nevoie de performante foarte ridicate. Ma intereseaza in primul rand stabilitatea. Va rog sa-mi recomandati un procesor si o placa de baza buna, in acest sens.

 

Referitor la placa de baza (aici e marea dilema) vreau ceva cu video incorporat, sa aiba racire buna si sa nu-mi faca probleme in viitor, fiindca acest calculator vreau sa poata fi folosit multi ani de aici inainte (vreo 10 :beee: ), pentru aplicatiile enumerate mai sus. Eventual sa existe si o oarecare posibilitate de up-grade pe viitor...

 

Pai ia-ti unul ieftin gata asamblat sau chiar second, cu garantie. Pe componente merita sa-ti iei un sistem daca ai nevoi specifice si vrei un anumit tip de performanta. Nu pare sa fie cazul tau, cu o singura posibila mare exceptie - la sonorizari ai rula doar fisiere printr-un player, sau ai inregistra? Ca atunci se complica lucrurile nitel.

 

Ah, si 10 ani de acum inainte cu siguranta nu-l vei folosi. In ritmul asta in 10 ani vom avea internet integrat in ochelarii de soare. Plus ca vechiul tau calculator te va pune in ilegalitate pentru detinerea de deseuri toxice :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×