Sari la conținut
Forum Roportal
Rain

Colon iritabil

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

inca nu s-a descoperit exact ce are..astazi voi merge din nou cu ea la medic..de data asta incerc in alt oras. Unii medici zic una, altii zic alta...azi poate voi auzi o a mia varianta... Sper sa aflu ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!Am citit mesajele in legatura cu prietena ta si mi-am dat seama ca problemele ei sunt FOARTE ASEMANATOARE cu ale mele.Si eu de 1 an de zile umblu prin medici si nu mi-au putut da nici un diagnostic.Simtomele sun cam aceeleasi:

-temperatura 37-37,2

-Am facut o raceala jos medicul ginecolog mi-a dat un tratament cu antibiotice si nu mi-a trecut temperatura si mi-a spus ca ar putea fi vorba de un TBC peritoneal care se afla mai sus de vezica urinara.La fel am fost la tot felul de medici si am facut tot felul de analize dar totul a iesit bine.As vrea sa-mi puna un diagnostic ca sa ma pot trata dar nu-mi gaseste nimeni nimic.As fi recunoscatoare daca m-ai putea tine la curent cu evolutia prietenei tale si eu la randul meu in cazul in care doresti.Astept cat mai curand un raspuns de la tine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna!Am citit mesajele in legatura cu prietena ta si mi-am dat seama ca problemele ei sunt FOARTE ASEMANATOARE cu ale mele.Si eu de 1 an de zile umblu prin medici si nu mi-au putut da nici un diagnostic.Simtomele sun cam aceeleasi:

-temperatura 37-37,2

-Am facut o raceala jos medicul ginecolog mi-a dat un tratament cu antibiotice si nu mi-a trecut temperatura si mi-a spus ca ar putea fi vorba de un TBC peritoneal care se afla mai sus de vezica urinara.La fel am fost la tot felul de medici si am facut tot felul de analize dar totul a iesit bine.As vrea sa-mi puna un diagnostic ca sa ma pot trata dar nu-mi gaseste nimeni nimic.As fi recunoscatoare daca m-ai putea tine la curent cu evolutia prietenei tale si eu la randul meu in cazul in care doresti.Astept cat mai curand un raspuns de la tine

 

"Sindromul subfebril de etiologie neprecizata", asa cum se numeste el in termeni medicali, poate astepta un diagnostic ani in sir, uneori chiar zeci de ani. Subfebrilitatea poate avea ca si cauza o infectie cel mai adesea; ea poate fi bacteriana, virala, cu fungi sau protozoare. De aceea, pentru elucidare in general se procedeaza la hemoculturi repetate; MULTE si pe perioade de timp mari, de fiecare data cand se poate surprinde un episod de subfebrilitate insotita de alte simptome care indica spre o infectie: frison, dureri musculare si articulare, stare de indispozitie fizica. Alti medici, mai grabiti, aplica chiar fara rezultat pozitiv de la hemoculturi, tratament cu cocktail de antibiotice, sperand ca astfel rezolva cazul, care cel mai adesea este privit de ei ca extrem de incomodant. E ca nebunu' disperat de pe front, care trage si el in tot ce misca, in speranta ca poate-poate o nimeri si ce trebuie.

 

Cand acest prim pas diagnostic esueaza, sau si mai adesea concomitent cu el, se practica repetarea unui set complet de analize sanguine si ale urinei, radiografii pulmonare sau chiar scanning-uri ale intregului corp, in speranta detectarii unei anormalitati care poate fi cauza subfebrilitatii. Orice medic este ingrozit atunci cand o anamneza nu il trimite pe nici o "poteca" roditoare . . . . atunci toate necazurile lui fiind aruncate degraba de pe umarul clinicianului care este, in c

Editat de Cela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O alta asemanare cu simtomele prietenei tale ar fi faptul ca si eu am avut tulburari de tranzit, de fapt asa a inceput si boala cu o constipatie indelungata de vreo doua luni de zile, emisia scaunului fiind sub forma unor scaune dure fragmentate ceva anormal in cazul meu pentru ca nu am avut niciodata probleme de genul acesta.Au urmat apoi infectii urinare repetate cu bacteria E-coli din materii fecale.S-a presupus ca este un TBC uro-genital insa la analize nu a iesit absolut nimic.Am luat tot felul de tratamente am fost internata la spital la o sectie de urologie insa nimic.Temperatura este in continuare 37-37,2 si-mi da o stare de oboseala continua foarte sacaitoare.Astept raspuns din partea ta in legatura cu starea prietenei tale si sa speram ca va fi bine pentru amandoua.

 

"Sindromul subfebril de etiologie neprecizata", asa cum se numeste el in termeni medicali, poate astepta un diagnostic ani in sir, uneori chiar zeci de ani. Subfebrilitatea poate avea ca si cauza o infectie cel mai adesea; ea poate fi bacteriana, virala, cu fungi sau protozoare. De aceea, pentru elucidare in general se procedeaza la hemoculturi repetate; MULTE si pe perioade de timp mari, de fiecare data cand se poate surprinde un episod de subfebrilitate insotita de alte simptome care indica spre o infectie: frison, dureri musculare si articulare, stare de indispozitie fizica. Alti medici, mai grabiti, aplica chiar fara rezultat pozitiv de la hemoculturi, tratament cu cocktail de antibiotice, sperand ca astfel rezolva cazul, care cel mai adesea este privit de ei ca extrem de incomodant. E ca nebunu' disperat de pe front, care trage si el in tot ce misca, in speranta ca poate-poate o nimeri si ce trebuie.

 

Cand acest prim pas diagnostic esueaza, sau si mai adesea concomitent cu el, se practica repetarea unui set complet de analize sanguine si ale urinei, radiografii pulmonare sau chiar scanning-uri ale intregului corp, in speranta detectarii unei anormalitati care poate fi cauza subfebrilitatii. Orice medic este ingrozit atunci cand o anamneza nu il trimite pe nici o "poteca" roditoare . . . . atunci toate necazurile lui fiind aruncate degraba de pe umarul clinicianului care este, in c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am vazut mesajul tau. Prietena mea a fost internata timp de 3 zile la spital de catre un medic de interne si gastroenterologie, pt a i se face o endoscopie cu anestezie totala. In timpul acestei endoscopii, medicul a descoperit niste polipiinterstinali pe care i-a rezecat. cu alte cuvinte i s-a facut o operatie fara taietura. dar medicul i-a spus ca nu a avut nici o legatura cu durerea pe care o are si in prezent. Cand a fost externata, i s-au pus urmatoarele diagnostice:

- polipi sigmoidieni rezecati endoscopic

- colon iritabil forma spasmica

- chiste intrasinusale renale

I s-au prescris niste recomandari, printre care si un consult ginecologic, pe care l-a facut, fiind internata si acolo in spital pt cateva zile. Si culmea...nu i-a gasit nimic. I s-a spus ca este o anexita mai veche netratata. si aici i s-au prescris niste antibiotice foarte tari, care nu o ajuta cu mai nimic. Ce e un pic bun este ca febra a disparut in timpul in care a luat antibioticele, dar acum incepe din nou sa apara. Vreau sa spun ca durerile sunt la fl de mari, nu au disparut deloc, ba chiar , spune ea, sunt mai mari. Sincer nu stiu unde sa mai merg cu ea.

Acum nu prea am unde merge, pt ca, corpul ei este plin de antibiotoce, si ma gandesc ca nu se va vedea mare lucru.

M-am gandit totusi sa o duc din nou la un medic de interne, sau sa mearga la o tomografie, ddeoarece, in zona in care are dureri prezinta o intaritura tare ciudata, si mi-e frica sa nu fie vb de o tumoare, desi toti medicii exclud varianta asta.

Cam asta s-a intamplat in ultimul timp cu ea.

Nu e avut niciodata dereglari ale scaunului.

partea cea mai urata este ca are dureri f mari, nimeni nu spune nimic, nimeni nu stie nimic.

Dupa toate astea...tu ce spui...merita sa incerc sa mearga sa faca o tomografie?

merci si insanatosire grabnica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns!Ceea ce mi-ai spus in legatura cu prietena ta, faptul ca atunci cand ia antibiotice ii scade febra, iar dupa ce termina tratamentul ii revine mi s-a intamplat si mie. Din cauza faptului ca antibioticele nu sunt pentru problema principala care o are si care de fapt ii produce temperatura. In legatura cu tomografia ce sa spun.Si eu m-am gandit sa nu fie vorba de o tumoare undeva localizata si de aici sa provina temperatura insa pe mine nu ma doare absolut nimic. Eu una daca prietena ta prezinta dureri cred ca ar trebui sa o incercati si pe asta. Eu tocmai am fost la un medic foarte bun gastroenterolog din Spitalul Fundeni, dar se pare ca nu am probleme farte mari gastroenterologice si care m-a indemnat sa ma duc la un urolog.Se pare ca deacolo vine de fapt temperatura. Ce sa zic sa speram sa fie bine! Numai bine tie si prietenei tale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mercik de raspuns... deocamdata nu mai are dureri asa mari..gastroenterologul la fel i-a spus si ei ca nu are absolut nimic. deocamdata nu sunt schimbari prea mari.

Sper sa fie un semn bun!!

Numai bine si multa sanatate!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o problema.... de fapt mama mea

A fost la mai multi doctori si fiecare i-a pus diagnostic diferit.

ca are neoplasm colon stang (asta inseamna cancer?)

diventriculoza colonica

si in sfarsit ultimul i-a spus ca are colon iritabil

i-au fost prescrise tot felul de medicamente pe care le-a tot luat . dar degeaba

simtomele sunt: dureri groaznice in partea stanga (aproape sub coaste), constipatie...

nu stie ce sa mai faca?

a facut si gastro si ecografii......dar degeaba

va rog da-ti-mi un sfat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mama ta cam are toate simptomele sa aibe colon iritabil. Daca a fost la mai multi medici si toti au dat alt diagnostic...nu e prea bine...dar eu zic ca r putea sa incerca sa faca o endoscopie sau chiar si o tomografie.

Multa sanatate!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×