Sari la conținut
Forum Roportal
Rain

Colon iritabil

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

give it a rest!

 

daca posta la gastro nu i se dadeau alte raspunsuri decat astea de aici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Colonul iritabil apare de la stres sau dezechilibru energetic al organismului si se trateaza.

Eu stiu cinci persoane care au asa ceva, iar trei s-au vindecat dupa ce si-au schimbat modul de viata, una e in curs de vindecare si a cincea si a sasea au dat in cancer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gizaz cum sa ma fac inteleasa ... Am zis REPET.. da stresul o declanseaza DAR boala IN SINE NU tine de Psihologie ci de Gastroenterologie.. acolo mergi cand ai asa ceva ...stresul este O CAUZA..... Blues nu te-am contrazis ca nu e o cauza; tu ai sustinut ca stresul este o cauza si ca boala tine de Psihologie .. stresul care induce boala tine de Psihologie nu boala in sine.. poate acum m-am facut inteleasa.

 

Draguta, de la gastro nu pupi med pt stres. Stresul o declanseaza si o poate intretine. Si trebuie tratate ambele: cauza si efectul.

Sunt in legatura directa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stresul declanseaza boala din cauza sistemului nervos vegetativ, asa ca trebuie tratata cauza nu efectul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In majoritatea cazurilor,cand cineva sufera de colon iritabil,pacostea asta este provocata de o diferita alergie care nu a fost depistata.

 

De exemplu, azi se stie ca alergia pruncilor la lapte care nu este laptele mamei provoaca diaree si nelinistea copiilor.

 

Cine sufera de colon iritabil poate sa se examineze mai intai singur prin excluderea de fiecare data de alt component,unu singur de fiecare data.

 

A se abtine sa se bea lapte de vaca. Daca dupa 3-4 zile situatie nu se schimba a se trece la alt aliment.

A se abtine sa se manance tot ce contine gluten. Faina si altele inclusiv paine.

A se abtine sa se manance anumite fructe.

A se abtine de baut bauturi care contin culori si materii care imiedica "stricarea" lor.

A se abtine de mancat conserve.

 

De fiecare data numai un component si de controlat daca in urma abtinerii,colonul este mai linistit.

 

Se poate ca alergia este capul rautatilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Blues, da-mi voie sa-ti explic ceva: Nu m-am referit numai la diaree sau la constipatie ca uneori problema se prezenta cu dureri de "burta" sau cu gaze in mare cantitate.

 

Am scris de alergii care se prezenta prin probleme cu colonul ca alergiile sun de nenumarete surse si provoaca multe si diferite necazuri.

 

Despre gluten vreau sa-te anunt ca nu putine persoane nici nu au habar ca durerile de burta si lipsa de ferith in sange cum si slabirea fara cauza stiuta se datoresc faptului ca aceste persoane se nasc cu nestirea ca sunt bolnavi de celiachia ,boala genetica de care nu se poate insanatosii. Aceste pesoane vor trebui sa nu manamce toata viata alimente care nu contin gluten.

 

Glutenul este un component a fainei si la o serie de graunte care este o materie care nu -i solubila in apa si trece si ramane in aparatul digestiv ca bile de ca guma. Mama ei de natura. A bagat Gluten in graunte ca sa fiu lasate in pace de multe insecte care ar avea mare pofta sa le manance.

 

Vezi ce scrie Wiki:

Implicații medicale

Ultimii ani au arătat că un număr tot mai mare de oameni suferă de intoleranță la gluten.

Doar în scop medical , glutenul denumește proteinele conținute în grâu, orz, ovăz, secară, alac și hibrizii acestora. Proteinele acestor cereale sunt toxice pentru persoanele care au dezvoltat această intoleranță alimentară. Restul cerealelor (porumb și orez), precum și pseudocerealele teff, hrișcă, quinoa etc., nu sunt toxice pentru organismul uman afectat.

Organismul persoanei cu intoleranță, numită și celiachia, se apǎră de gluten prin formare de anticorpi. Celiachia nu se vindecă, boala odată apărută rămâne pe toată durata vieții. Pot dispărea în timp doar anticorpii și simptomele bolii, care însă reapar atunci când se consumă iar cereale cu gluten toxic, care sunt interzise. Tratamentul și evoluția bolii presupun evitarea totală a glutenului și înlocuirea cerealelor cu gluten prin produse fabricate din cereale fără gluten toxic, la care se adaugă aditivi alimentari capabili să înlocuiască proprietatea de liant al glutenului.Etichetarea alimentelor de larg consum din comerțul alimentar obligă producătorii alimentari să declare existența glutenului, normativ inclus în Codex Revised standard 1999. Acest normativ a fost preluat de Uniunea Europeană prin normativul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o saptamana de cand nu mai beau cafea (am inlocuit-o cu cicoare) si iau un probiotic mai bunicel. Nu imi vine sa cred cat de bine ma simt. Sper sa dureze si cred ca va dura de data asta, pt. ca inainte, indiferent ce am incercat, efectul nu a tinut mai mult de 2-3 zile. Am mancat absolut orice, fara excese.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o saptamana de cand nu mai beau cafea (am inlocuit-o cu cicoare) si iau un probiotic mai bunicel. Nu imi vine sa cred cat de bine ma simt. Sper sa dureze si cred ca va dura de data asta, pt. ca inainte, indiferent ce am incercat, efectul nu a tinut mai mult de 2-3 zile. Am mancat absolut orice, fara excese.

Eu nu cred ca ti se trage de la renuntarea la cafea, cred ca ti se trage de la scapararea sursei de stres.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×