Sari la conținut
Forum Roportal
G_Eugen

Pot fi romanii o natiune unita si solidara?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E o veche si totusi noua tema.

Eu cred ca suntem cea mai dezbinata natiune de pe glob.

Avem oare vreo sansa sa devenim un pic mai solidari?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu , nu, nu! Din pacate nu. Parerea mea.........

O sa trec mai tarziu sa citesc daca ma insel.......dupa parerea altora.

Romanii solidari, uniti? Gooood, daca mergeti in orice parte a Europei, romanii vor fi cei care va vor spune sa nu aveti incredere in romani. Daca veti lucra pentru romani in alta tara veti fi platiti prost, sub limita la care ei la randul lor au munci candva.......

Dupa umila mea parere "unit, solidar" nu se incadreaza in aceeasi fraza cu romanii .....banuiesc ca te referi la societate in general dar si la exemple de sine statatoare.

Cand o sa invatam sa ne respectam ideile unul altuia, credintele, dorintele, intimitatea, cand o sa stie mai mult de 50% din populatia tarii ca a fi OM nu e doar un "dat" ci o constructie care trebuie mereu consolidata.......cand egoismul nu va fi pe primul loc atunci cand vorbim de "interese comune"................Romanii pot fi altfel,........dar nu vor, nu ii intereseaza, nu considera ca e important sa se schimbe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca e nevoie sa spun ca nu .... :yam:

 

pot fi negrii albi?

... exemplul lui Michael Jackson :roll: ....si vine si raspunsul :lol:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu situatia ca am si eu un amic in Canada si acolo se intelege mai bine cu canadienii decat cu romanii.

Dar treaba la noi este ca nici nu vrem deloc sa fim solidari.

Ma mir cum de nu ne-am dezmembrat ca tara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, surorilor,

 

Putem sa fim daca conducerea este si ea unita. Natiunea nu se conduce cu idei solubile si fara de o structura bazata pe respect dintre politician-politician, si politician-cetatean.

Am citit zilele acestea ceva extraordinar. Omul de rand spune ca "traieste pentru a fi." "Crestinul traieste pentru a invia." Noi, ca natiune trebuie sa traim pentru a invia. Esenta neamului romanesc este ortodoxia. Noi suntem un neam care cunoaste si a atins transcedentalul. "Nu credeam să-nvăţ a muri vreodată.". Acest simplu vers al lui Eminescu cuprinde intreaga esenta a neamului romanesc.

Copiem forme din occident. Aceasta copiere a formei produce o amnezie la nivel de identitate. Aceasta necunoastere a propriei identitati incetoseaza adevarul.

Editat de Marinius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E o veche si totusi noua tema.

Eu cred ca suntem cea mai dezbinata natiune de pe glob.

Avem oare vreo sansa sa devenim un pic mai solidari?

Eu sunt optimist.

Se poate sa fim uniti, daca iesim de sub tutela celor care au cultivat dezbinarea romanilor, sub filozofia "dezbina si stapaneste", o filozofie importata de la rasarit.

Dezbinarea nu-i genetica, provine din neincredere, a fost si inca este cultivata, la fel cu auto-dispretul.

 

Afirmatia ca romanul e ospitalier nu-i gratuita.

Romanii sunt mai primitori ca alte natiuni, si chiar mai solidari la necaz, ceea ce intra in contradictie cu dezbinarea lor.

 

Incercati sa mergeti prin sate si sa cereti lapte pentru un copil, si o sa vedeti ca sunt multe persoane care chiar daca nu va pot servi, o sa se agite sa faca rost de la cunostinte, si destul de probabil sa nu va ceara bani. Invidia si egoismul sunt mai dezvoltate in mediul urban si la persoanele cu venituri consistente. Saracia i-a facut pe oameni sa fie mai buni, si cum romanii sunt saraci, sunt mai buni si mai calzi decat alte natii.

Dezbinarea e intretinuta pentru ca multi de la putere vor sa-si mentina trecutul ascuns, si pentru asta trebuie sa se mentina la putere, prin cultivarea dezbinari, a manipularii a denigrarii adversarilor politici etc...

Diaspora a fost infiltrata cu falsi dezertori, unii chiar in sutana, care sa cultive intrigile.

 

Se repeta prin mass-media multe teme fataliste despre mentalitatea catastrofala a romanilor.

Avem o lipsa de cultura democratica, suntem orientali in conceptii, dar nu-i dracu asa de negru cum il face mass-media.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×